
Co to jest rower enduro?
Jazda na rowerze to nie tylko przyjemne, odprężające wycieczki za miasto. Jest wiele osób, które lubią łączyć jazdę na rowerze z ekstremalnymi emocjami. Często te osoby są zainteresowane kupnem roweru enduro. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tych dwukołowców.
Rower enduro — definicja
Tytułem wstępu zacznijmy od wyjaśnienia, czym są rowery Enduro. Wielu osobom nazwa może się kojarzyć ze sportami motorowymi. W istocie z tej dziedziny ona pochodzi. Tego typu dwukołowiec jest idealnym wyborem dla każdej osoby, która lubi wymagające warunki — jednocześnie zamierza jeździć także po bardziej typowych nawierzchniach asfaltowych.

Osoby niezaznajomione z tematyką jazdy wyczynowej na rowerze, mają poważne problemy z odnalezieniem się w zawiłej terminologii. W końcu na pierwszy rzut oka rower trail i enduro wyglądają stosunkowo podobnie.
Warto więc dobrze zapamiętać różnice:
- Enduro: sprawdza się dobrze w przypadku podjazdów, zjazdów i także podczas jazdy po płaskim terenie;
- Downhill: rower nastawiony typowo pod kątem szaleńczych zjazdów obfitujących w hopy i dropy. Wciąganie jednośladu pod górę jest dość karkołomnym zadaniem.
- Trail: ten typ jednośladu, podobnie jak enduro, daje dużą swobodę wyboru trasy. Sprawdza się doskonale w przypadku wielogodzinnej turystyki górskiej, jak i agresywnych zjazdów.
Każdy z wyżej wymienionych typów rowerów można spotkać, oglądając różnego rodzaju zawody — czy to freeride, czy też konkurencje zjazdowe.
Rowery Enduro — cechy charakterystyczne
Ten poradnik najrozsądniej będzie rozpocząć od przedstawienia ogólnej charakterystyki roweru enduro. Od razu taki opis pozwoli osobo zainteresowanym zorientować się, czy na pewno rower enduro jest tym, czego szukają.
Solidna rama
Jako że rower ten został stworzony do jazdy po wymagającym terenie — często po hopkach i stromych zboczach — rama jest newralgicznym elementem konstrukcji tego pojazdu. Najczęściej jest ona wykonana z wysokiej jakości aluminium lub włókna węglowego.
Wybierając rower enduro, warto pamiętać, aby rozmiar ramy był nieco mniejszy, niż docelowy dla naszego wzrostu. Wynika to z faktu, że zdecydowanie łatwiej jest manewrować takim dwukołowcem podczas zjazdów po trudnym terenie.
Charakterystyczny widelec
Cechą, która wyróżnia rowery enduro jest duży skok widelca. Niekiedy wartość może osiągać tu 180 mm. Podobnie sytuacja ma się z tylnym amortyzatorem. Ta specyfika przekłada się na lepsze pochłanianie nierówności terenu, jak również zapewnia lepszą kontrolę — zwłaszcza w czasie zjazdów.
Geometria z myślą o trudnych warunkach
W przypadku rowerów enduro ich geometria jest zaprojektowana tak, aby jazda po kamieniach — zwłaszcza podczas przejazdów o sportowym charakterze — dawała doskonałą kontrolę nad rowerem i zapewniała większą stabilność i względnie wysoki poziom bezpieczeństwa.
Jednoślady enduro mają zawsze długą górną rurę ramy. Co więcej, tylne widełki są tutaj zawsze krótkie. Przekłada się to na większą zwinność, tym samym zwiększa wygodę podczas pokonywania wąskich ścieżek.
Powyższe cechy sprawiają, że środek ciężkości jest nisko umiejscowiony — tym samym możemy sobie pozwolić na agresywną jazdę, również po terenie z przeszkodami.
Duże koła z agresywnym bieżnikiem
Rower enduro musi dobrze radzić sobie w przypadku wymagających podjazdów i wtedy, gdy mamy przed sobą szybkie zjazdy. Musi on być zaopatrzony w duże koła — najczęściej od 27,5 do 29 cali. Taki rozmiar pozwala dobrze pokonywać wszelkiego rodzaju korzenie i kamienie.
Jeżeli chodzi o opony, są one szerokie i mają wyraźnie zaakcentowany bieżnik. Opony do enduro często mają dodatkowe wzmocnienia — to one zmniejszają ryzyko przebicia i zapobiegają uszkodzeniom gumy.
Rower do enduro – jak go wybrać?
Zastanówmy się, czy chcemy startować w zawodach enduro, czy raczej spokojnie zapoznawać się z tym stylem jazdy. Niezależnie od naszych celów, jedno jest pewne — pojazd ten świetnie sprawdzi się w górach. Zwłaszcza gdy będziemy mieli przed sobą strome i długie podjazdy.

Chcąc podzielić się wskazówkami przydatnymi przy wyborze takiego jednośladu, warto wspomnieć o następujących elementach:
- Budżet: takie rowery nie należą do najtańszych. Jeśli jesteśmy na początku przygody z jazdą górską i dobra zabawa jest naszym celem, warto postawić na opcje budżetowe. Być może dobrym wyborem będzie sięgnięcie po rower używany. Niekiedy modele z drugiej ręki można znaleźć w internecie za kwotę niewiele przekraczającą 1000 zł.
- Recenzje ekspertów z branży: przed rozpoczęciem wycieczek przez wymagające szlaki, warto zasięgnąć opinii osób, które są ekspertami w branży rowerowej. Zastanowić się, czy jazda na danym jednośladzie odpowiada naszym umiejętnością w trudnych warunkach.
- Ocena osprzętu: jeśli będziemy chcieli wejść na poważnie do świata wyścigów rowerowych, musimy zwrócić uwagę na jakość osprzętu w rowerze. Trzeba zwrócić uwagę na rodzaj przerzutek i hamulców, przyjrzeć się specyfikacji dotyczącej kół i opon, jak również zainteresować się parametrami ramy.
Powyższe punkty to oczywiście duże uproszczenie — nie ma niestety złotej rady, która pozwoli dokonać idealnego wyboru.
Enduro jako dyscyplina rowerowa
Wspomnieliśmy już, że enduro to nie tylko rodzaj rowerów MTB. To także forma wyczynowej dyscypliny sportowej. Zawodnicy tutaj muszą mierzyć się z — często stromymi — podjazdami. Startujący zawodnicy mają do przejechania odcinki specjalne w jak najszybszym czasie. Każdy fan adrenaliny rowerowej, powinien spróbować tu swoich sił.
Co to jest rower enduro? — podsumowanie
Mamy nadzieję, że udało nam się przedstawić najważniejsze informacje o rowerach enduro. Trzeba pamiętać, że enduro to rower, na którym niekiedy spędzamy cały dzień, jadąc z plecakiem. Decydując się na taki jednoślad, trzeba mieć na uwadze masę pojazdu i wygodę jazdy. Wybór pojazdu powinien być poprzedzony solidną analizą.