Przejdź do
rower MTB

Co to jest rower MTB?

Rowery MTB od lat cieszą się ogromną popularnością. Przy czym ten typ nie jest odpowiednim wyborem dla wszystkich miłośników kolarstwa. Jest wręcz odwrotne — MTB stanowi propozycję dla jasno sprecyzowanej grupy osób. Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest rower MTB, w poniższym tekście otrzymasz wyczerpującą odpowiedź.

Rower MTB – definicja

W zasadzie znaczenie terminu MTB jest zaszyte już w tym skrócie — mianowicie, jego rozwinięcie oznacza mountain terrain bike. Tłumacząc na język polski mamy tu do czynienia z rowerem terenowym górskim. Przy czym trzeba pamiętać, że nie chodzi tu o rowery, które każdy dostawał na komunię w latach dziewięćdziesiątych, gdy panowała moda na tzw., górale. Tamte dwukołowce góralami były tylko z nazwy.

Mimo że dwukołowce MTB mają wiele wspólnego z każdym innym rodzajem roweru, to w rzeczywistości posiadają liczne cechy, które sprawiają, że jazda na nich po trudnym terenie jest przyjemnym doświadczeniem. Do najważniejszych wyróżników tego typu roweru należą szerokie opony i solidna rama. Ta druga najczęściej jest wykonana z aluminium, a droższych modelach, z włókna węglowego. Obecność karbonu przekłada się na korzystną masę roweru, jak również sprzyja dynamicznej jeździe.

Cechy roweru MTB

Czas przyjrzeć się ogólnej charakterystyce rowerów MTB — nie wchodząc jeszcze w kwestię omówienia poszczególnych typów rowerów górskich. Do tych cech zaliczyć należy:

  • Hamulce tarczowe: hamulec to jeden z najważniejszych elementów rowerów MTB. Z tego względu warto sięgnąć po hamulce tarczowe, które będą gwarantować dużą siłę hamowania, niezależnie od panujących warunków pogodowych.
  • Solidna rama: w rowerach MTB muszą być dostępne wytrzymałe ramy. Dzięki temu rower zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa w każdych warunkach. Pamiętaj oczywiście w tym miejscu, że niektóre rowery mają sztywną ramę (są to modele hardtail), inne zaś mogą mieć dwa amortyzatory, tym samym będą to modele full.
  • Specyficzny napęd: jako że rowery MTB muszą dobrze spisywać się podczas podjazdów i zjazdów, będziesz tutaj mieś do czynienia z dużym zakresie przełożenia.

Rodzaje roweru MTB

Musisz wiedzieć, że rowery MTB nie stanowią jednorodnej grupy — wyróżnia się ich kilka typów, z których każdy sprawdzi się w nieco innych warunkach.

Cross Country (XC)

Rowery cross country są stworzone z myślą o udziale w zawodach po terenach górskich. Ten typu jednośladu jest zarezerwowany dla bardziej zaawansowanych miłośników jazdy po wyboistych górskich ścieżkach. Jego głównym przeznaczeniem jest udział w wyścigach cross country.

Cechą charakterystyczną dwukołowców cross country jest dynamiczna geometria ramy — taka, która umożliwia szybką jazdę, gdy napotykasz na liczne nierówności terenu. Ta cecha ma też swoje, nazwijmy to, negatywne strony. Na rowerze XC nie będziesz jeździć w wygodnej pozycji. W końcu rowery te zostały zaprojektowane z myślą o rozwijaniu dużych prędkości.

Rower górski typu XC może być dostępny w dwóch wariantach: hard tail i full suspension. Pierwsza nazwa odnosi się do pojazdu, który jest zaopatrzony tylko i wyłącznie w przedni amortyzator. Drugi zaś jest posiada zarówno przedni, jak i tylny amortyzator. Jeżeli chodzi o koła w rowerach cross country, spotkasz tu raczej większe koła o średnicy 29 cali.

Rowery trailowe

Kolejnym typem rowerów MTB — dość zbliżonym do cross country — są rowery trailowe. W zasadzie wiele osób definiuje ten typ jako XC, twierdząc, że ta kategoria jest tylko marketingowym wymysłem producentów rowerów.

Cechą charakterystyczną tych jednośladów jest stosunkowo duży skok amortyzatora, plasujący się w graniach od 120 do 180 mm. Jeżeli chodzi o materiał wykonania ramy, rowery te niczym nie różnią się od ich odpowiedników cross country. Jeśli chciałbyś zakupić rower typu trail, sugerujemy Ci sięgnięcie po modele MTB posiadające ramę karbonową.

Rower trail skutecznie będzie pokonywał strome podjazdy i jednakowo dobrze sprawdzi się podczas zjazdów. Również jazda po płaskim terenie będzie źródłem przyjemności, w której niedogodności terenu nie będą mocno dawać się we znaki. Jeśli myślisz o uniwersalnej jeździe w otoczeniu górskich ścieżek, rower trailowy może być tym, czego potrzebujesz.

Enduro

Kolejny rodzaj roweru MTB to enduro — jednoślady z tej grupy idealnie sprawdzają się zarówno podczas wymagających podjazdów, jak i niebezpiecznych zjazdów obfitujących w liczne hopki i przeszkody. Rowery MTB Enduro, mogą mieć nieco mniejsze koła, często będzie to 27 cali.

Dostępne tu amortyzatory będą miały skok o wartości od 140 do 180 mm —

Przeczytaj nasz wcześniejszych artykuł, w którym opisujemy czym jest rower enduro ze szczegółami.

Downhill

Jeśli marzą Ci się pełne emocji zjazdy po górskich ścieżkach pełnych zakrętów i przeszkód, rower downhill jest tym, czego szukasz. Downhill, jak z resztą sama nazwa wskazuje, to typ roweru MTB przystosowany do zjazdów.

Wytrzymała konstrukcja sprawia, że doskonale radzi on sobie z różnego typu przeszkodami takimi jak wystające korzenie drzew, kłody, czy też kamienie. Jazda po trudnym terenie jest wygodna także dzięki faktowi, że rowery MTB do downhill’u posiadają pełną amortyzację — wyboiste trasy tego typu rower górski pozwala Ci pokonywać przy względnym „komforcie jazdy”.

Czy wybór roweru MTB ma sens w moim przypadku?

Jeśli do tej pory jeździłeś na rowerze miejskim, przejście na MTB może być dla Ciebie rewolucyjnym krokiem. Na pewno będziesz musiał przyzwyczaić się do nowego stylu jazdy. No i w tym momencie pojawia się pytanie, czy na pewno chcesz to zrobić.

Zanim zdecydujesz się na zakup roweru MTB, zastanów się, jak wygląda specyfika Twojej jazdy. Jeśli górskie ścieżki nie są terenem, po którym jeździsz na co dzień, nie wykorzystasz zalet roweru MTB. Podczas dojazdów do pracy, czy też przejażdżek po mieście, tradycyjny rower miejski w zupełności Ci wystarczy.

Jeśli zaś chcesz poczuć adrenalinę, jaką daje jazda po leśnych ścieżkach w najtrudniejszych warunkach, wtedy odpowiedź powinna brzmieć— tak, chcę spróbować jazdy na MTB.

Jeśli MTB, to jaki typ będzie dla mnie odpowiedni?

Odpowiedzi na to pytanie musisz szukać w stylu jazdy. Do zjazdów lepiej będą nadawać się rowery MTB downhill, w przypadku zróżnicowanego terenu możesz sięgnąć po rower przeznaczony do poruszania po zróżnicowanej nawierzchni, np. trail czy enduro lub cross country. Trail będzie oferował tutaj największą elastyczność — świetnie sprawdzi się na zróżnicowanym terenie.

Warto też rozważyć rower elektryczny do jazdy po górach. Zwłaszcza gdy specjalizujesz się w zjazdach. W końcu wchodzenie na szczyt góry z MTB może być wyczerpującym zadaniem.

Co to jest rower MTB? (wnioski i finalna odpowiedź)

Już wiesz, że rower MTB to propozycja adresowana do miłośników intensywnej jazdy na dwóch kółkach. Znasz też najważniejsze cechy, które wyróżniają rowery przeznaczone do jazdy przez wymagający teren. Liczymy więc, że potrafisz samodzielnie podjąć przemyślaną decyzję o ewentualnym zakupie takiego pojazdu. Na koniec tylko dodamy, że jeśli preferujesz spokojną jazdę rekreacyjną, lepszym wyborem będzie tutaj tradycyjny jednoślad miejski. Oczywiście taki, który ma nieco szersze opony.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE