Przejdź do
rower trekkingowy

Co to jest rower trekkingowy? Jak go wybrać?

Jedne osoby uwielbiają rowery górskie, inne zaś są fanami miejskich modeli. Niektórzy fani kolarstwa, chcąc czerpać korzyści, jakie dają oba rodzaje, sięgają po rower trekkingowy. Czym jest rower trekkingowy, odpowiadamy w poniższym artykule. Wskazujemy również, jaki model warto wybrać.

Rower trekkingowy – co to?

Rower trekkingowy przez wiele osób jest postrzegany jako rodzaj roweru stworzonego z myślą o wycieczkach. Idealnie nadaje się do podróżowania z bagażnikiem i sakwami. Najczęściej rama roweru trekkingowego wykonana jest z aluminium, czasem karbonu, a nawet w nieco starszej generacji jednośladach, ze stali.

Planując zakup roweru trekkingowego, musisz wiedzieć, że w tym przypadku kształt ramy sprzyja raczej podróżowaniu w bardziej wyprostowanej pozycji — zastanów się więc, czy taka sylwetka w jeździe będzie Ci odpowiadać.

Biorąc pod uwagę turystyczne przeznaczenie tych jednośladów, wybierając rower trekkingowy warto postawić na model, którego rama nie waży zbyt dużo. Będzie to miało spore znaczenie podczas przemierzania długich tras — zwłaszcza w trakcie kilkudniowych wycieczek.

rower trekkingowy muvike

Najczęściej rowery trekkingowego są zaopatrzone w przedni amortyzator — cecha ta sprawia, że jazda po nieutwardzonych drogach oferuje pełny komfort jazdy. W przypadku opon dostępnych w trekkingach, mamy tu często do czynienia z nieco bardziej agresywnym bieżnikiem. Tę cechę docenisz zwłaszcza, gdy zechcesz pojeździć po wyboistym bezdrożach.

Do jakiej jazdy zalecamy rower trekkingowy?

Wiele osób decyduje się na zakup modelu trekkingowego w przypadku długich, często wymagających, kilkudniowych wycieczek. Wynika to z faktu, że takie modele mają wiele dodatkowych udogodnień jak np. bagażnik i uchwyty do mocowania dodatkowych sakw i toreb.

Przy czym musisz pamiętać, że taki rower nie zawsze będzie najlepszym wyborem. Może się okazać, że w przypadku wypraw rowerowych lepiej sprawdzą się modele gravelowe lub typowo górskie. Kluczem do odpowiedzi na pytanie, który rower wybrać, są indywidualne preferencje.

Jeśli nie lubisz jazdy sportowej — takiej, przy której masz mocno pochyloną sylwetkę, to rower trekkingowy będzie słusznym wyborem. W dodatku, gdy chcesz czuć maksymalny komfort jazdy po trudnym terenie, również zalecamy trekking.

W przypadku rowerów gravelowych ten komfort jest zdecydowanie mniejszy — z reguły nie możesz tu liczyć na amortyzator, a kierownicy typu baranek wymusza określoną, pochyloną pozycję ciała.

Rower trekkingowy wybrać warto także wtedy, gdy chce się jeździć po mieście. Jeśli Twój rower ma Ci służyć jako środek transportu, którym przemieszczasz się do pracy lub na zakupy na pobliskim targowisku, to trekking powinien być idealnym wyborem dla Ciebie. Zwłaszcza że ten model posłuży Ci również wtedy, gdy zechcesz wybrać się na dłuższą wycieczkę poza miasto.

Jak wybrać idealny rower trekkingowy?

Przychodzi moment, aby wskazać ogólne cechy, które należy wziąć pod uwagę na etapie poszukiwań idealnego roweru trekkingowego. Mówiąc idealny, chodzi nam o taki model, który będzie sprawdzał się jednakowo dobrze w warunkach miejskich — do jazdy rekreacyjnej, jak i na szutrowych trasach leśnych.

Rodzaj i ilość przerzutek

Jeżeli chodzi o przerzutki, musisz przede wszystkim zastanowić się, jak będzie wyglądać Twój styl jazdy. Gdy wiesz już, że planujesz organizować wycieczki z bagażnikiem i sakwami, to wtedy warto wybrać przerzutki, które mają możliwie dużą ilość przełożeń. Cecha ta szczególnie będzie Cię interesować, gdy zechcesz organizować dłuższe wyprawy, na których Twój rower trekkingowy będzie dodatkowo dociążony sakwami i akcesoriami rowerowymi.

Bagażnik

Bagażniki w rowerze trekkingowym najczęściej są przeznaczone do jazdy z większym obciążeniem. Jeśli kupisz rower bez bagażnika, musisz sprawdzić, jak skonstruowany jest tylny widelec w Twoim rowerze trekkingowym — upewnić się, że rozmiar koła umożliwi montaż bagażnika. |

Z reguły bagażniki są przeznaczone do kół o średnicy 26 lub 28 cali. Mimo wszystko do roweru trekkingowego sugerujemy inwestycję w bagażnik z regulowaną wysokością. Pamiętaj też, że zawsze możesz zamontować specjalny adapter, który ułatwi montaż praktycznie każdego bagażnika.

Koła

Gdy będziesz szukał roweru trekkingowego, najczęściej spotkasz się z modelami, których koła mają średnicę 28 cali. Z drugiej strony producenci coraz częściej też stawiają na montaż kół 29-calowych. Wybierając rozmiar kół, pamiętaj, by kierować się też Twoim wzrostem. Często w rowerach trekkingowych dostępne są opony typu semi slick — cechują się one gładkim bieżnikiem na środku, co świetnie sprawdza się podczas jazdy miejskiej i bardziej wyraźnym bieżnikiem po bocznych stronach opony. Dzięki temu rowery trekkingowe z takimi oponami dają pełen komfort, gdy wykonujesz dynamiczne manewry na wyboistych trasach.

Waga roweru

Przed zakupem oceń wagę roweru. Zastanów się, czy nie jest on zbyt ciężki. Nawet podczas jazdy po drogach utwardzonych w mieście zdarza się, że trzeba rower wnieść po schodach. Gdy będzie on zbyt ciężki, przenoszenie go przez przeszkody może skutecznie odbierać przyjemność z jazdy.

Z reguły rowery miejskie trekingowe ważą ok. 18-20 kilogramów. Wszystko tutaj zależy od osprzętu dostępnego w rowerze. W końcu ewentualny bagażnik lub błotniki też wiążą się ze wzrostem masy roweru.

Rama

Jeśli zależy Ci na lekkim rowerze trekkingowym, najlepszym wyborem będą modele, w których są ramy karbonowe. Karbon to najlepiej wypadające pod kątem masy tworzywo wykorzystywane do produkcji ram w rowerach. Oczywiście musisz pamiętać, że rower trekingowy z ramą karbonową będzie na pewno droższy niż ten, w którym są ramy aluminiowe lub tym bardziej ramy stalowe.

Oprócz samego materiału, z którego została wykonana rama, ważny — jeśli nie ważniejszy — jest jej rozmiar. Rozmiar ramy podany jest najczęściej podany jest w centymetrach i posiada oznaczenia: S, M, L, XL — dokładnie takie same, jak te znane z różnego rodzaju ubrań. Wybierając rozmiar ramy, zwróć uwagę na ten, który pozwala Ci zachować wyprostowaną pozycję. W końcu jest ona idealna w przypadku jazdy rowerem trekkingowym.

Amortyzator

Jeśli kupujesz rower z myślą o codziennych dojazdach do pracy po utwardzonych drogach, amortyzator nie będzie dla Ciebie priorytetem. Jeśli zaś planujesz wykorzystywać jednoślad do bardziej zróżnicowanej jazdy, wtedy koniecznie sięgnij po rower, w którym jest dostępny amortyzator.

Modele dostępne w rowerach trekkingowych najczęściej będą miały widelec ze skokiem w okolicach 100 mm. Niektóre amortyzatory będą cechować się nieco mniejszą wartością, w okolicach 70 mm.

Hamulce

Dobrym wyborem w przypadku rowerów trekkingowych jest zakup modelu, który posiada hamulce tarczowe hydrauliczne. Na szczęście praktycznie każdy dobry rower trekkingowy takowe posiada. Ich obecność sprawia, że hamowanie daje większą gwarancję bezpieczeństwa, a koła roweru trekingowego hamują w przewidywalny sposób.

Podsumowanie – Co to jest rower trekkingowy?

Mamy nadzieję, że rowery trekkingowe nie mają już przed Tobą żadnych tajemnic. Tym samym wiesz, jakimi kryteriami kierować się podczas zakupów idealnego modelu dla siebie — dopasowanego do Twoich indywidualnych potrzeb.

Pamiętaj, że zawsze możesz sięgnąć po rower elektryczny polskiego producenta Muvike — stanowi on dobrą alternatywę dla klasycznych rowerów trekkingowych, sprawdza się dobrze w mieście i na wyboistych terenach.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE