
Czy rower elektryczny jest bezpieczny?
Bez względu na to, czy jeździmy na hulajnodze, rowerze elektrycznym, czy też tradycyjnym dwukołowcu — zawsze musimy mieć na względzie własne bezpieczeństwo. Statystyki pokazują, że wraz ze wzrostem popularności rowerów — zarówno elektryków, jak i klasycznych — liczba incydentów drogowych rośnie. Pojawia się więc pytanie, czy rower elektryczny jest bezpieczny?
Co mówią statystyki na temat bezpieczeństwa elektryków?
Rower na napęd elektryczny jest postrzegany jako stosunkowo bezpieczny środek transportu. Oczywiście silnik i akumulator, które są podstawą układu napędowego sprawiają, że może wydawać się nieco inaczej. Oczywiście musimy pamiętać, że to nie rower sam w sobie jest niebezpieczny, a sposób, w jaki jest on użytkowany.

Omawiając temat bezpieczeństwa rowerów elektrycznych, warto odwołać się do statystyk. Posłużymy się tutaj danymi dotyczącymi sytuacji w Niemczech — w Polsce nie było jak dotąd dokładnego badania, które by oceniało sytuację.
U naszych zachodnich sąsiadów w 2018 roku zginęło 89 osób poruszających się na rowerze ze wspomaganiem elektrycznym. Biorąc pod uwagę popularność, jaką cieszy się sport na dwóch kółkach w Niemczech, dane te nie powinny zniechęcać do jednośladu.
Rower elektryczny — zasady zwiększające bezpieczeństwo
Jest kilka ważnych spraw, o których należy zawsze pamiętać, zanim wybierzemy się w wycieczkę na elektryku. Oto one:
- Nauka jazdy: dla wielu osób przyzwyczajonych do tradycyjnych rowerów zaskoczeniem może być przyspieszenie, jakie osiąga elektryczny jednoślad. Ważne, aby przyzwyczaić się do tej cechy jeszcze przed rozpoczęciem podróży po publicznych drogach.
- Kask jako obowiązkowe wyposażenie: warto wyrobić sobie nawyk jazdy tylko i wyłącznie w kasku. Będzie on szczególnie ważny, gdy nasz rower elektryczny osiągnie dużą prędkość.
- Kontrola stanu technicznego: zanim wyjedziemy na drogę, należy upewnić się, że wszystko w naszym rowerze działa bez zarzutu. Wykonać coś w rodzaju mini przeglądu. Zerknąć na opony, hamulce i całościowo ocenić, jak wypada sprzęt pod kątem jego sprawności.
- Rozsądek: nie ma się co oszukiwać. Rower elektryczny wypada jak prawdziwa wyścigówka, jeżeli postawimy obok niego rower tradycyjny. Niekiedy jeździ szybciej niż samochód. Z tego względu trzeba jeździć z głową. Brawura tutaj jest najgorszym towarzyszem podróży.
- Ładowanie akumulatora: musimy pamiętać, wybierając się w trasę, aby sprawdzić, czy bateria pozwoli nam dojechać do celu i wrócić do miejsca starty. W końcu akumulatory mają ograniczony zasięg.
Pamiętając o powyższych elementach, jazda na ebike-u będzie źródłem bezpiecznej rozrywki — zarówno dla mieszkańców miast i spokojniejszych terenów wiejskich. Tym samym pojazd będzie świetną alternatywą w wielu sytuacjach, gdy zamierzamy jechać samochodem.

Ekologiczny środek transportu
Mówiąc o bezpieczeństwie, dobrze jest wspomnieć o nim w szerszym kontekście. Tym odnoszącym się do aspektów klimatycznych. Rower elektryczny nie ma negatywnego wpływu na atmosferę. Dzięki temu jest postrzegany jako ekologiczny pojazd.

Co więcej, żywotność silników i baterii sprawia, że taki pojazd może być używany przez długie lata — bez konieczności zmiany modelu. Jednoślad jest bez wątpienia porządnym środkiem podróży w przypadku każdej osoby, która chce świadomie żyć na co dzień — uwzględniając dobrostan planety.
Bezpieczeństwo roweru elektrycznego — podsumowanie
Mamy nadzieję, że lektura powyższego tekstu pomoże Ci w świadomy sposób patrzeć na bezpieczeństwo poruszania się rowerem elektrycznym. Tym samym w rozsądny sposób będziesz postrzegać zagrożenia związane z tym środkiem transportu. Oczywiście fakt, że zdarza się więcej wypadków nie powinien być powodem do rezygnacji z tej pięknej aktywności.