Przejdź do

Czy rower elektryczny jest pojazdem mechanicznym?

Przepisy drogowe i ewentualna odpowiedzialność prawna w razie wypadku sprawiają, że właściciele e-bików zadają sobie pytanie: czy rower elektryczny może być określany jako pojazd mechaniczny? Jeśli Ciebie również interesuje ta kwestia, śpieszymy z odpowiedzią.

Pojazd mechaniczny — problemy z definicją

Odpowiedź na pytanie, czy e-bike to pojazd mechaniczny wcale nie jest łatwa. Wynika to z faktu, że ani w kodeksie karnym, ani kodeksie drogowym nie ma konkretnej definicji pojazdu mechanicznego. Jak można przeczytać na Wikipedii, w 2007 roku Sąd Najwyższy określił, że pojazdami mechanicznymi są te, które posiadają silnik, który wprawa je w ruch.

Przy czym grupa pojazdów została tutaj konkretnie sprecyzowana. Są to: pojazdy samochodowe, pojazdy szynowe zasilane za pośrednictwem trakcji elektrycznej, maszyny rolnicze, lokomotywy kolejowe, samoloty, helikoptery i statki wodne, motocykle.

Zostawiając trochę z boku definicje, które można znaleźć, wertując kodeksy, skupmy się na wyjaśnieniu tego terminu zgodnym z definicją zaprezentowaną w encyklopedii PWN. Można tam przeczytać, że pojazdem mechanicznym jest każdy pojazd, który został wyposażony w silnik zdolny do poruszania się po trasach lądowych. Jako trasy lądowe są tam rozumiane drogi publiczne i tory kolejowe.

O ile rowery elektryczne faktycznie poruszają się po drogach publicznych, to nie mają silnika elektrycznego zdolnego do poruszania się po trasach lądowych. W końcu w przypadku e-bike uruchamiany naciskiem na pedały i de facto nie jesteśmy w stanie poruszać się bez pedałowania. A zatem można powiedzieć, że rower elektryczny jest poruszany siłą mięśni osoby kierującej pojazdem.

Po co mi ta wiedza?

Często tematem interesują się osoby, które są objęte zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli zaliczasz się do tej grupy osób, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Prowadzenie roweru elektrycznego jest możliwe — nawet jeśli posiadasz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych — gdy maksymalna prędkość Twojego pojazdu mieści się poniżej 25 km h. W końcu większość popularnych rowerów elektrycznych to tzw. pedelce — czyli pojazdy zaopatrzone w silnik elektryczny, ale napędzane siłą mięśni osoby jadącej.

Jeśli Twój rower to pojazd o znamionowej mocy ciągłej 250 W i prędkości poniżej 25 km h, to jest on w dalszym ciągu postrzegany jako zwykły rower. Tym samym osoba, która ma zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, może na tym rowerze jeździć.

Rower elektryczny jako pojazd mechaniczny — podsumowanie

Jak już wiesz, rower elektryczny nie zalicza się w świetle prawa do pojazdów określanych mianem mechanicznych. Możesz zatem śmiało wsiadać na swój e-bike i cieszyć się podróżą wolną od zmartwień.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE