
Czym dojeżdżać do pracy?
Jako społeczeństwo w pracy spędzamy sporą część naszego życia. Równie dużą część naszego czasu pochłania podróż do pracy. W przypadku tej drugiej kwestii często chcemy optymalizować czas i zadajemy sobie pytanie — czym dojeżdżać do pracy? O tym poniżej.
Dobra komunikacja między domem a pracą ma znaczenie
Pieniądze, siła i czas — to zasoby, których każdy z nas ma określoną ilość w ciągu doby. Można powiedzieć, że każda codzienna czynność w określony sposób te zasoby ogranicza. Niestety dojazd do pracy to jedna z czynności, która zabiera sporą ich ilość. Aby dokonać właściwego wyboru, należy rozważyć każdy środek transportu indywidualnie.
Czy warto dojeżdżać do pracy rowerem?
Dojazd do pracy rowerem ma świetny wpływ na naszą kondycję. Nawet jeśli musimy pokonać niewielki dystans, to i tak jest to swego rodzaju gimnastyka dla całego organizmu — może być niezłym zastrzykiem energii przed całym dniem spędzonym przy biurku. Rowery oczywiście wypadają świetnie pod kątem zasobności naszego portfela — nie musimy ich co kilka dni tankować.

Niestety pedałowanie do miejsca pracy bywa męczącym zajęciem. To z kolei często wymaga codziennego odświeżania zaraz po przyjściu do pracy. W związku z tym, świetną alternatywą może być rower elektryczny— ten środek transportu pozwala zarówno poruszać się za pomocą siły własnych mięśni, jak i z wykorzystaniem napędu elektrycznego.
Hulajnoga — sprzęt idealny na suche dni
Kolejnym sposobem, który umożliwia dojazd z domu do pracy bez korków, jest podróż na hulajnodze. Nawet w godzinach szczytu można sprawnie ominąć korki. Podróże tym środkiem transportu stanowią źródło wysokiego komfortu. Trzeba tutaj jednak pamiętać, że elektryczna hulajnoga ma określony zasięg — u części z nich jest to nieco ponad 20 kilometrów, u niektórych nawet do 60 km.

Oczywiście, jeśli pojazdy elektryczne nas nie interesują, możemy sięgnąć po tradycyjną hulajnogę. Niestety w sytuacjach, gdy musimy pokonać odległość z jednego miasta do drugiego, przemieszczanie tradycyjnej hulajnogą może być koszmarem.
Wygoda dojazdu samochodem
Jazda samochodem bez wątpienia daje największą niezależność. Jest wręcz wymarzonym rozwiązaniem zimą — kiedy rower odpada. W związku z tym, stawiając na swój komfort, najlepszym wyborem będzie własny samochód podczas zimy.
Minusem dojazdu autem do miejsca pracy są koszty — zarówno związane z naprawami, jak i te — szczególnie wysokie — przeznaczane na paliwo. W samochodzie trzeba oczywiście robić regularnie przegląd. Trzeba także pamiętać, że auto rozwija największe prędkości spośród wszystkich omawianych w tekście (nie mówimy tutaj o szaleńczej jeździe — obiektywnie tak jest).
Transport publiczny — niski koszt dojazdu
Są osoby, które uważają, że zbiorkom to wymarzony sposób podróży między domem a pracą. Są to z reguły osoby, u których codzienne dojazdy ograniczają się do trasy: dom — praca. Sytuacja gorzej wygląda, gdy chcemy przemieszczać się między innymi punktami.
W przypadku komunikacji miejskiej, mamy mocno ograniczoną swobodę w kwestii wyboru trasy. Właściwie nie mamy jej wcale, bo jest ograniczona do relacji poszczególnych linii. Tak więc dla osób, które lubią spontaniczne działania w życiu, zbiorkom może być kiepskim wyborem.
Dojazdy do pracy a perspektywa finansowa
Już wspomnieliśmy, że w przypadku samochodu dojazd do pracy może być skarbonką bez dna. Tym bardziej, jeśli ktoś jeździ na benzynie. Z drugiej strony również silnik elektryczny może być źródłem sporych wydatków.
Znacznie lepiej pod kątem finansowym wypadają środki komunikacji miejskiej — bilet na autobus czy tramwaj to nieco ponad 100 zł w skali miesiąca. Jeśli szukamy sposobu na faktycznie tanie dojazdy do miejsca pracy, powinniśmy zacząć pedałować na rowerze. Uda nam się wtedy przejechać praktycznie za darmo.
Wpływ na środowisko
Mówi się ostatnio, że elektryczny napęd jest idealnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o wpływ człowieka na środowisko. Jednak nie na całym świecie widzimy chęć do jazdy przy użyciu pojazdów elektrycznych. Finalnie, często mamy wrażenie, że nasze poświęcenie dla ratowania planety nie przynosi efektu. Mimo wszystko oczywiste jest, że pojazdy z silnikami spalinowymi wpływają negatywnie w największym stopniu na dobrostan planety.
Czym dojeżdżać do pracy? [podsumowanie]

Rower i elektryczna hulajnoga są wręcz wymarzonym rozwiązaniem w przypadku dojazdu do pracy w letnie dni. Jeśli zaś chodzi o samochód, daje on potężną wygodę, jednak niestety jest kosztowny i nieobojętny dla środowiska. Oczywiście każdy powinien dokonać wyboru, kierując się swoim interesem — w końcu komfort to ważny element codzienności w dzisiejszych czasach.