Przejdź do
fb_elektryk_klasyk2-ok

E-rowery czy rowery tradycyjne? Zobacz porównanie

Mimo że zainteresowanie rowerami elektrycznymi w Polsce rośnie w niemałym tempie, niektórzy wciąż zastanawiają się, czy e-bike jest dla nich odpowiednim rozwiązaniem.

 1. W czym jest lepszy od tradycyjnego roweru?
 2. Jakie są koszty jego utrzymania?
 3. Aż w końcu – dla kogo przeznaczony jest rower ze wspomaganiem elektrycznym?

Dziś odpowiadamy na wszystkie te pytania i rozwiewamy Wasze wątpliwości.

Zakup roweru elektrycznego powinien być starannie przemyślany nie tylko dlatego, że koszt jego zakupu jest wyższy od tradycyjnego roweru, ale też ze względu na fakt, że taki sprzęt może służyć nam naprawdę długie lata.

E-bike to coś znacznie więcej niż rower

E-bike to nowa jakość uprawiania sportu

Dzięki niemu mniej znaczy więcej. Jak to możliwe?

E-rower to środek komunikacji miejskiej i poza miejskiej, źródło wielogodzinnego ruchu na świeżym powietrzu, tysiące pokonywanych kilometrów bez zbędnego wysiłku

E-rowery czym się różnią od rowerów tradycyjnych?

Wizualnie rower elektryczny wygląda niemal identycznie jak klasyczny. Posiada ramę, siodełko, kierownicę, koła i pedały. Tym, co go wyróżnia na tle tradycyjnych jednośladów, jest

 1. Silnik elektryczny,
 2. Akumulator
 3. Kontroler.

To właśnie te trzy kluczowe elementy sprawiają, że przy mniejszym zmęczeniu pokonujemy znacznie więcej kilometrów.

O ile tradycyjny rower nie może zastąpić nam samochodu osobowego, tramwaju, czy autobusu, e-bike z powodzeniem może stać się codziennym środkiem komunikacji miejskiej, czy poza miejskiej.

Jeśli jesteś posiadaczem roweru elektrycznego możesz zapomnieć o kilkudziesięciominutowych korkach w drodze do pracy, czy też zatłoczonych autobusach. Kłopoty w poszukiwaniu wolnego miejsca parkingowego i opłaty parkingowe również nie będą już Twoim problemem.

Jak działają e-rowery?

E-bike w przeciwieństwie do tradycyjnego roweru jest wspomagany silnikiem elektrycznym. To właśnie praca silnika umożliwia pokonywanie długich kilometrów bez większego zmęczenia i to w stałym tempie.

E-bike może jechać z prędkością aż 25 km na godzinę. Jadąc e-bikiem nadal musisz pedałować, jednak tylko po to, by wprawić silnik w ruch. To właśnie on wykonuje za nas najcięższą pracę i odciąża nas na wzniesieniach i długich trasach.

Jakie są ograniczenia silnika w przypadku e-rowerów?

Erowery wyposażone są we wspomaganie napędu o mocy nie większej niż 250W i ograniczeniu do 25km/h.

Jeżeli chcemy jechać szybciej, musimy już polegać na sile własnych mięśni. Silnik w rowerze elektrycznym nie ma bowiem zastępować człowieka, a jedynie ułatwić mu pedałowanie, czyli wspomagać podczas jazdy na trasach o różnym stopniu trudności.

Wyjątkiem są rowery elektryczne, które ma swojej ofercie marka Muvike. Rowery te, podobnie jak skutery, są wyposażone w manetkę gazu. Jest to innowacyjne rozwiązanie – nie musimy pedałować, a rower sam jedzie.

Jednoślad ze wspomaganiem to rozwiązanie, dzięki któremu nie męczymy się podczas pedałowania i nie mamy trudności ze stromymi podjazdami, które często są zmorą podczas wycieczek na tradycyjnym rowerze.

Napęd pozwala bez większego wysiłku pokonywać nawet trudniejsze odcinki – możemy dojeżdżać nim do biura nie martwiąc się o to, czy zdążymy na czas i że do biura dotrzemy wykończeni i spoceni.

Ponieważ zasięg roweru elektrycznego to około 75 km, bez zastanowienia możemy ruszyć także w daleką, weekendową wycieczkę za miasto. Jeśli nasza kondycja nie pozwalała na całodniowe pedałowanie, z e-bikiem ten problem będzie rozwiązany raz na zawsze.

Dla kogo jest e-rower?

E rower ma zdecydowanie szersze grono odbiorców, niż tradycyjny jednoślad. O ile na zwykłym rowerze mogą jeździć dzieci, młodzież i sprawni dorośli tak rower ze wspomaganiem jest odpowiedni również dla seniorów, czy osób kontuzjowanych.

Dla kogo są więc e rowery?

Elektryk dla ludzi młodych jest doskonałym sposobem na ominięcie korków, uciążliwe poszukiwanie miejsca parkingowego, czy też oszczędzenie pieniędzy wydawanych na bilet miesięczny, czy paliwo. Pozwala również zadbać o potrzebną ilość czasu spędzonego na świeżym powietrzu, a także o kondycję fizyczną. Jest też doskonałym sposobem na spędzenie czasu z przyjaciółmi.

Rower z napędem pokochają też osoby posiadające dzieci i ci w średnim wieku. Możliwość pokonywania bardzo długich dystansów bez zmęczenia jest szansą na weekendowe wycieczki całej rodziny nienadwyrężające naszego zdrowia fizycznego.

Czy e rowery są odpowiednie dla seniorów?

Elektryczne wspomaganie nie nadwyręża organizmu, a wręcz pozwala na bezpieczną aktywność bez ryzyka kontuzji. Elektryczny jednoślad jest więc polecany nie tylko osobom starszym, ale i z ograniczeniami ruchowymi.

E rower, według badań przeprowadzonych w 2020, jest zalecany przez rehabilitantów jako sposób, by zachęcić do aktywności ruchowej niepełnosprawnych lub osoby wracające do zdrowia po trudnych urazach.

Jeżdżąc rowerem ze wspomaganiem seniorzy i kontuzjowani mogą poruszać się łatwiej, szybciej i dalej.

E-rowery – podstawowe różnice

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych jednośladów, istnieją różne rodzaje rowerów elektrycznych.. Każdy z ich ma inne przeznaczenie i dedykowany jest do różnych potrzeb rowerzysty. W 2021 masz możliwość ogromnego wyboru. Jeśli dotychczas Twoim ulubionym jednośladem był górski dwukołowiec, masz możliwość przesiąść się na jego odpowiednik w wersji elektrycznej. Wśród e rowerów znajdziemy też rower elektryczny miejski, trekkingowe, a nawet składane. Jakie są różnice pomiędzy nimi?

Miejski E rower – Przeznaczony do jazdy po mieście

Wąskie miejskie uliczki, zatłoczone drogi, ścieżki rowerowe i ruchliwe jezdnie to dla niego prawdziwe pole do popisu. Przykładem miejskiego dwukołowca ze wspomaganiem jest MUVIKE CITY – model typu unisex, stworzony, by zaspokoić potrzeby i gusta zarówno kobiet, jak i mężczyzn.  Warto podkreślić, że wyjątkowa budowa modelu zapewnia optymalną postawę podczas jazdy – nie obciąża kręgosłupa i gwarantuje, że masz wysoki komfort jazdy. Nic dziwnego, że to właśnie miejskie rowery są najbardziej popularne. Ich cena oraz funkcjonalność sprawiają, że wśród wielu produktów dostępnych na rynku to miejskie elektryki kupowane są najczęściej.

Górskie E rowery – Przeznaczone na wymagające trasy

Górskie jednoślady także mają swój odpowiednik wśród elektryków. Rowery MTB przeznaczone są do długich, wymagających tras i wykonywania stromych podjazdów. Wśród rowerów MTB w 2021 roku zdecydowanie króluje Fat Bike Elektryczny, który oznacza w skrócie grubą oponę, czyli sporą objętość kół pozwalającą na pokonywanie przeszkód typu błoto, śnieg, czy mokre korzenie.

MUVIKE FATBIKE dzięki wysokiej jakości amortyzatorom oraz 7 biegom do wyboru gwarantuje przeżycia, których nie zapewnią tradycyjne rowery górskie. Rozmiar koła w fatbike Muvike FatBike to 26 cali.

MUVIKE TORERO to kolejny przykład roweru terenowego, który sprawdzi się przy zjazdach wyczynowych i off road. Jazda pod górę, w deszczu, śniegu czy błocie dla tego jednośladu nie stanowi najmniejszego problemu. Jego cena to obecnie 5.499,00 zł.

E rowery trekkingowe/crossowe

E rowery trekkingowe/crossowe przeznaczone są do wymagających wypraw, jednak poruszanie się nimi po mieście również jest przyjemnością. Błotniki, osłona na łańcuch i chwyty ergonomiczne są tym, co wyróżniają je spośród innych rowerów. Jeśli to właśnie ten rodzaj roweru jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni, sięgnij po MUVIKE GRIM. Jego cena to obecnie 5.499,00 zł – biorąc pod uwagę, że jego główne elementy, takie jak bateria, czy silnik zapewnia wiodący producent, jest to cena bardzo okazyjna.

Składane E rowery – Mobilne jednoślady

Składane e rowery to nowość na rynku. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą jeździć swoim własnym rowerem w niemal każdym miejscu i czasie. Mobilne jednoślady umożliwiają podróżowanie z własnym rowerem i przewożenie go samochodem, autobusem, czy też pociągiem.

MUVIKE MOBIL wyróżnia się niewielkimi wymiarami i po złożeniu zmieści się nawet w najmniejszym bagażniku samochodowym. Jego cena to obecnie 5.499,00 zł.

Z kolei MUVIKE MATADOR to kolejny składany rower, który wyróżnia się imponującym zasięgiem – aż do 120 km. Cena tego innowacyjnego sprzętu to obecnie 6.999,00 zł.

Personalizowane rowery elektryczne

Najrzadziej spotykane na rynku rowerów elektrycznych są elektryki personalizowane. Ten rodzaj jednośladu zaspokoi gusta każdego indywidualisty.

Przykładem jest MUVIKE RETRO PERSONALIZOWANY o zasięgu 65 km. Rower utrzymany w stylu retro jest w pełni spersonalizowany pod właściciela. Masz marzenie, by Twój rower był wyjątkowy? Kupując Muvike Retro możesz wybrać nie tylko jego kolor, ale także osprzęt i grafikę ramy.

Jakie zalety wynikają z jeżdżenia e-rowerem?

Rowery ze wspomaganiem elektrycznym to dla wielu z nas oszczędność czasu i pieniędzy. Godziny spędzane w korkach możemy zamienić na godziny spędzone na świeżym powietrzu, z kolei pieniądze wydane na opłaty parkingowe i bilety tramwajowe możemy przeznaczyć na przyjemności.

E rowery są coraz bardziej popularne w czasie, kiedy jazda zatłoczonymi środkami komunikacji miejskiej jest szczególnie odradzana. Dzięki rowerowi elektrycznemu masz komfort poruszania się – podróżujesz swoim własnym środkiem transportu dbając przy okazji o swoją kondycję i zdrowie fizyczne.

Ile kosztują e-rowery?

Dobry e rower do jednorazowy wydatek o wysokości około 5-7 tysięcy.

Jego koszty utrzymania są jednak bardzo małe. Koszty ładowania baterii, które trwa od 2 do 4 godzin, są naprawdę niewielkie. Oszczędzamy więc na:

 1. biletach komunikacji miejskiej
 2. parkingach
 3. benzynie i taksówkach

Odpowiednio dbając o swój rower elektryczny nie będziemy narażać się na koszty napraw, więc do kosztów utrzymania i eksploatacji e roweru doliczymy jedynie opłaty związane z serwisowaniem i koniecznymi wymianami.

E-rowery a rowery z silnikiem spalinowym

Kiedyś to rowery z silnikiem spalinowym były jedyną opcją ułatwiającą nam poruszanie się jednośladem. Były one jednak bardzo głośne, ciężkie i zanieczyszczały środowisko – całe szczęście niemal na dobre przeszły już do lamusa. Dziś ich miejsce zastąpiły e rowery, które są ciche, lekkie i ekologiczne.

Moc rowerów elektrycznych polega na tym, że pozwalają nam one dojechać tam, gdzie bez wspomagania elektrycznego nie dalibyśmy rady. Kupując swój pierwszy elektryk powinniśmy zwrócić uwagę na markę, jego części, zasięgi i przeznaczenie roweru.

Oczywiście nie bez znaczenia jest producent podstawowych elementów pojazdu oraz sam wygląd jednośladu. Jednak kiedy już podejmiesz decyzję o zakupie, z pewnością jej nie pożałujesz. Codzienna aktywność fizyczna, długie, weekendowe wycieczki i przebywanie na świeżym powietrzu nie tylko w 2021, ale i kolejnych latach będą dla nas wszystkich bezcenne.

Zapoznaj się z ofertą rowerów elektrycznych Muvike

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

  * Wymagane
  Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE