Przejdź do

Hulajnoga elektryczna terenowa — czy nadaje się do jazdy po mieście?

Kto raz wsiadł na hulajnogę elektryczną, ten wie, jak dużą frajdę daje ten środek transportu. Dla amatorów mocnych wrażeń lepszym wyborem może być hulajnoga elektryczna off road. Pojawia się często pytanie — czy taki pojazd sprawdzi się również w mieście? O tym opowiadamy poniżej.

Hulajnoga elektryczna terenowa — specyficzny rodzaj hulajnogi

Terenowa hulajnoga elektryczna to prawdziwa gratka dla każdego fana hulajnóg. Jesteśmy przekonani, że wiele osób może być zaskoczonych widokiem tego typu pojazdów. Wygląda ona kompletnie inaczej, niż jej tradycyjne odpowiedniki. Przejdźmy więc do konkretów.

Cechy charakterystyczne hulajnogi terenowej

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że hulajnogi terenowe zostały stworzone z myślą o przemieszczaniu się po zróżnicowanym terenie. Oznacza to, że powinny jednakowo dobrze spisywać się na asfalcie, jak również na trawie i powierzchniach kamienistych. Czy rzeczywiście tak jest?

Na pierwszy rzut oka widać, że pojazdy te różnią się od hulajnóg miejskich. Oczywiście ten wygląd przekłada się również na specyfikę jazdy. Przejdźmy do konkretów.

Silnik hulajnogi elektrycznej

Istotną — wyraźnie odczuwalną podczas jazdy — różnicą jest silnik występujący w hulajnodze terenowej. Właściwie to dwa silniki. Cechą charakterystyczną tego typu pojazdów jest obecność pary silników.

Dzięki takiemu rozwiązaniu pojazd jest w stanie pokonywać przeszkody nieosiągalne dla typowych modeli miejskich. Oczywiście hulajnogi terenowe także różnią się miedzy sobą — nie każda jednakowo poradzi sobie w trudnych warunkach, np. podczas stromych podjazdów.

W zależności od modelu hulajnogi, moc silnika może sprawić, że nasz jednoślad nie będzie w sposób zadowalający radził sobie z podjazdami. Mimo że teoretycznie będzie miał świetne parametry. Chcąc zainwestować w hulajnogę terenową, warto wcześniej zapoznać się z recenzjami użytkowników. Dobrym pomysłem będzie obejrzenie filmów na YouTube prezentujących pojazd w warunkach bojowych.

Zobacz: Ile kosztuje hulajnoga elektryczna

Koła przystosowane do jazdy po trudnym terenie

Kolejną cechą, która od razu rzuca się w oczy w hulajnodze elektrycznej terenowej, jest specyfika kół i opon. Tutaj opony mają ewidentnie sportowych charakter. Znajduje to przełożenie na wygodę jazdy w wymagających warunkach.

W przypadku terenowych jednośladów stosuje się opony pneumatyczne — dzięki nim hulajnoga ma dobrą przyczepność i stabilność podczas jazdy po wybojach.

Cechą charakterystyczną opony przeznaczonej do terenowej wersji hulajnogi jest zdecydowanie bardziej agresywny bieżnik.

Trzeba też zwrócić uwagę na jakość wykonania opon w hulajnodze elektrycznej — jest ona większa niż w typowej hulajnodze miejskiej. To oczywiście jest zrozumiałe, bo taka opona musi być odporna na przetarcia i przebicia, które są nieodłącznym elementem terenowej jazdy.

Amortyzatory stworzone z myślą o dużym komforcie jazdy

Składnikiem, który w dużym stopniu odpowiada za wysoki komfort jazdy po nierównościach, są w hulajnodze terenowej świetne amortyzatory — redukujące wstrząsy i poprawiające stabilność na wymagającym terenie.

Za sprawą dobrze działających amortyzatorów zjazd ze schodów lub podestu nie będzie ekstremalnym doświadczeniem. Mocny uchwyt kierownicy sprawi, że pokonywanie takich przeszkód będzie błahostką.

Solidne amortyzatory w pojazdach terenowych przekładają się także na mniejsze zmęczenie użytkownika.

Duża prędkość

Gdyby ktoś chciał organizować wyścigi hulajnóg, pojazdy terenowe idealnie sprawdzą się w takiej konkurencji. Tego typu pojazdy mogą osiągać prędkość nawet 45 km h. Nie trzeba nikomu chyba przypominać, że przy takiej prędkości obowiązkowym akcesorium jest solidny kask.

Niekiedy jeździe na hulajnodze elektrycznej bliżej do poruszania się na motorze, niż do podróżowania hulajnogą. Zwłaszcza hulajnogą miejską, która jak wiadomo, ma znacznie mniejsze możliwości pod kątem prędkości przemieszczania.

Czy to prawda, że jak coś jest do wszystkiego, to jest…?

Elektryczna hulajnoga terenowa nie bez powodu jest nazywana terenową. Powyżej wymieniliśmy cechy charakterystyczne tych pojazdów, już na pewno każdy potrafi sobie wyobrazić, w jaki sposób przekładają się one na komfort jazdy na wyboistych nawierzchniach.

Warto teraz zastanowić się nad meritum tego artykułu — jak hulajnoga elektryczna terenowa spisuje się w warunkach miejskich.

Jak już wspomnieliśmy, cechy charakterystyczne hulajnogi terenowej sprawiają, że ma ona świetne osiągi w trudnych warunkach. Mimo to jazda po mieście takim pojazdem jest równie przyjemna. Tak więc hulajnoga elektryczna off road będzie także dobrym pomysłem dla osób, które chcą łączyć jazdę po mieście z tą w trudnych warunkach.

Może Cię zainteresować: Najlepsza hulajnoga elektryczna — jak ją wybrać?

Hulajnoga elektryczna terenowa — czy ma jakieś wady?

Zależy nam na przedstawieniu rzetelnej oceny hulajnóg terenowych. Również uwzględnieniu wad tego typu jednośladów. Fani ekstremalnych wrażeń muszą wiedzieć, że nie są to rozwiązania idealne.

Wyższa cena

Jeśli interesuje nas na poważnie hulajnoga elektryczna off road, musimy liczyć się z wyższą ceną niż w przypadku tradycyjnych jednośladów miejskich. Wszystkie omówione w pierwszej części artykułu parametry w hulajnogach elektrycznych sprawiają, że wyższa cena urządzenia jest tutaj oczywistością.

Większa masa

Hulajnogi elektryczne do najlżejszych nie należą — gdyby nasze dziecko miało kaprys, że chce taką dostać, ten pomysł może nie być najsensowniejszy. Hulajnoga elektryczna jest zdecydowanie cięższa niż jej miejski odpowiednik. Masa takiego urządzenia może przekraczać niekiedy 25 kilogramów, podczas gdy hulajnogi miejskie ważą o. 12 kg.

Jak widać, wysoka cena może być głównym czynnikiem zniechęcającym do zakupu elektrycznej hulajnogi.

Czy hulajnoga elektryczna terenowa nadaje się do jazdy po mieście? [Finalna odpowiedź]

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby modele terenowe wykorzystywać podczas jazdy miejskimi ulicami. Rzecz jasna trzeba tutaj pamiętać o bezpieczeństwie, ale z technicznego punktu widzenia takie jednoślady sprawdzą się również całkiem dobrze na miejskich szosach i chodnikach.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE