Przejdź do

Hulajnogi — Podział ze względu na rodzaje

Hulajnogi elektryczne stały się hitem ostatnich lat. Ta popularność sprawia, że wiele osób zastanawia się, jakie są rodzaje hulajnóg — w końcu chcą wybrać najlepszy dla siebie środek transportu. Poniżej szczegółowo omawiamy całe zagadnienie.

Rodzaje hulajnóg

Osoby dorosłe na pewno doskonale pamiętają boom na hulajnogi wyczynowe, który obserwowaliśmy wśród młodzieży na początku XXI wieku. Wtedy ogromną popularnością cieszyły się hulajnogi sportowe — stały się one wręcz symbolem polskich blokowisk w tamtych czasach. Dziś tradycyjne pojazdy straciły na popularności na rzecz elektrycznych.

Nie oznacza to jednak, że obecnie nie ma amatorów ceniących hulajnogi napędzane siłą mięśni. Aby lepiej zrozumieć cały temat, omówmy każdy rodzaj.

Hulajnogi miejskie

Dziś nikogo już nie dziwi widok eleganckiego biznesmena, który powoli odpycha się na hulajnodze, jadąc do swojego biura. Takie zachowanie jest jak najbardziej zrozumiałe — pozwala zaoszczędzić czas i zapewnia dodatkową dawkę ruchu przed wielogodzinną wizytą w biurze.

Hulajnogi rekreacyjne (synonim do słowa hulajnoga miejska) stają się hitem — można się spodziewać, że tendencja ta będzie się utrzymywać. Coraz więcej osób rezygnuje z podróżowania autem po zatłoczonych miastach, stawiając na wysoko komfort jazdy hulajnogą. Skupiając się na cechach idealnej hulajnogi miejskiej, należy skupić się na następujących cechach:

  • Wielkość kół: warto rozejrzeć się za hulajnogą o dużych kołach, które sprawią, że z łatwością będziemy pokonywać nierówności na drogach.
  • Mechanizm składania: możliwość składania hulajnogi jest dziś standardem — ciężko znaleźć taką, która nie miałaby takiego rozwiązania. Mimo to trzeba pamiętać, aby nie kupić rzadkiego okazu bez tej opcji.
  • Dobrze działający hamulec: jazda po mieście miewa czasem znamiona jazdy ekstremalnej — warto więc mieć pewność, że hamulce w naszej hulajnodze pozwolą szybko wyhamować, gdy będzie taka potrzeba.
  • Atrakcyjnej estetyka: w mieście większość osób chce podkreślić swój niepowtarzalny styl. Hulajnoga to nie tylko forma transportu, ale również element stanowiący wyróżnik osobowości.

Warto też pamiętać, że nie tylko hulajnoga decyduje o naszym bezpieczeństwie. Dodatkowym akcesorium, które zwiększy nasz komfort psychiczny podczas poruszania się po mieście, będzie kask. Jeśli nie mamy specjalnego — przeznaczonego do jazdy na hulajnodze, alternatywą może być kask rowerowy. Dzięki niemu osiągając prędkość maksymalną, będziemy mieli większy spokój dotyczący bezpieczeństwa.

Hulajnogi wyczynowe (freestyle)

Hulajnoga wyczynowa powinna wyróżniać się kilkoma ważnymi cechami. Istotny jest tutaj wybór łożysk. Podobnie jak w przypadku deskorolek, pewną dezorientację może wprowadzić występowanie 9-stopniowej skali ABEC. Nie ma ona jednak — jak wiele osób sądzi — wpływu na jakość łożyska.

Trzeba pamiętać, że potrzebujemy tutaj pojazdu do agresywnej jazdy na świeżym powietrzu. Musi on być wytrzymały na ekstremalne obciążenia, powinien mieć duże koła (najlepiej 125 mm) — taki rozmiar pozwoli rozwijać duże prędkości. Przeważnie modele wyczynowe cechuje większa wytrzymałość. Nie chcemy jednak w tym tekście wskazywać konkretnych modeli hulajnóg.

Hulajnogi elektryczne

Ten rodzaj dwukołowca stał się nieodłącznym elementem krajobrazu miast w całej Polsce. Miasta oferują możliwość wynajęcia hulajnogi elektrycznej za pośrednictwem aplikacji. Mimo to każda osoba, która chce cieszyć się swobodą i elastycznością, nie będzie zainteresowana takim rozwiązaniem — dla niej lepszym wyborem będzie własna hulajnoga elektryczna.

Ten rodzaj pojazdu świetnie sprawdzi się, jeśli planujemy dłuższe wycieczki — również te za miasto. Co więcej, hulajnoga elektryczna do jazdy terenowej poza miastem powinna cechować się powiększonym przednim kołem — rozwiązanie to zapewni wysoki komfort jazdy, zwiększając kontrolę nad dwukołowcem.

Sprawdź: Jak ładować hulajnogę elektryczną?

Hulajnogi dziecięce

Teoretycznie nastolatkowie mogą jeździć na hulajnogach dla dorosłych, jednak w przypadku młodszych pociech, warto rozejrzeć się za mniejszą hulajnogą. Lub taką, która będzie miała regulowaną wysokość kierownicy i pozwoli wygodnie przemieszczać się dziecku.

Trzeba także pamiętać, że pojazd powinien mieć małą kierownicę — szeroki rozstaw uchwytów na pewno utrudniłby maluchowi poruszanie się. Często pojazdy adresowane do najmłodszych to hulajnogi trójkołowe. Wybierając taką, zmniejszamy ryzyko, że nasza pociecha wróci do domu z zadrapanymi kolanami.

Jaką hulajnogę wybrać?

Jest parę kryteriów, które mogą być istotne w przypadku każdej osoby, która chce wybrać hulajnogę — dokonując świadomego wyboru, gdzie liczy się komfort jazdy i niska cena (oczywiście cena nie powinna być głównym kryterium wyboru). Mieszkańcy dużych miast na pewno zechcą zainwestować w hulajnogę elektryczną, która będzie szybkim środkiem transportu podczas podróży przez zatłoczone ulice. Z drugiej strony, hulajnogi angażujące siłę nóg będą idealne dla osób, które cierpią na deficyt ruchu związany z trybem życia.

W przypadku małych dzieci dobrą opcją będzie hulajnoga trójkołowa — zwiększy ona poziom bezpieczeństwa. Dla osób, które są spragnione adrenaliny i sportowych emocji, sugerujemy sięgnięcie po hulajnogę wyczynową — taką, która ma większe koła, co przekłada się na większą prędkość.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE