Przejdź do
jak ładować hulajnogę elektryczną

Jak ładować hulajnogę elektryczną?

Przychodzimy ze sklepu z nową hulajnogą — zależy nam na tym, aby cieszyć się nią przez długie lata. Od razu zadajemy sobie pytanie: jak ładować hulajnogę elektryczną, aby jej bateria wykazywała długą wydajność. O tym opowiadamy w poniższym poradniku — dowiesz się też czego unikać przy ładowaniu swojego pojazdu.

Ładowanie hulajnogi elektrycznej krok po kroku

Załóżmy, że przed nami pierwsze ładowanie hulajnogi elektrycznej. Jeśli kupiliśmy pojazd zimą, pod żadnym pozorem nie należy ładować jej od razu po przyjściu do domu. Zresztą zasada ta tyczy się każdego urządzenia, które podpinamy do prądu.

  1. Środki ostrożności przed pierwszym ładowaniem: akumulatory nie lubią gwałtownych zmian temperatury. Tak więc, gdy przyjdziemy ze sklepu do domu, zanim podepniemy hulajnogę do prądu, odczekajmy chwilę, aby uniknąć zjawiska określanego mianem kondensacji pary wodnej — lub mówiąc bardziej przystępnym językiem: jej skroplenia.
  2. Podpięcie ładowarki do gniazdka i portu ładowania (WAŻNA JEST KOLEJNOŚĆ): gdy mamy pewność, że hulajnoga jest wyłączona, powinniśmy podpiąć kabel zasilający do gniazdka, a następnie do portu ładowania. Dla utrwalenia: najpierw gniazdo, a potem port ładowania.
  3. Dioda wskazująca poziom naładowania: nie jest to standardem, ale często ładowarki mają diody, które wskazują poziom naładowania akumulatora — w trakcie ładowania powinna świecić się czerwona dioda. W momencie, gdy proces ładowania baterii dobiegnie końca, kolor powinien zmienić się na zielony.

Te trzy kroki wystarczą, aby hulajnoga elektryczna była w pełni naładowana.

Ważna wskazówka: koniecznie musimy zaznaczyć, aby używać tylko oryginalnych ładowarek. Jeśli takowej nie mamy, koniecznie musimy się upewnić, że ładowarka, której chcemy użyć, posiada wszystkie atesty. Oczywiście przed pierwszym ładowaniem hulajnogi warto zerknąć do instrukcji, aby sprawdzić wszelkie zalecenia odnoszące się do użytkowania naszego konkretnego modelu pojazdu.

Czynniki wpływające na czas ładowania hulajnogi elektrycznej

Są dwie główne zmienne, które decydują o tym, ile musimy czekać, gdy mówimy o pełnym naładowaniu akumulatora. Mowa tutaj o rodzaju ładowarki i pojemności baterii.

Jeżeli chodzi o rodzaj ładowarki, mamy tu na myśli jej moc — im jest ona większa, tym krótszy czas potrzebny do pełnego naładowania baterii. Popularne hulajnogi elektryczne najczęściej są zaopatrzone w

Prawidłowa “higiena” zwiększająca wydajność baterii

Baterie litowo jonowe mogą cieszyć się dłuższą żywotnością — tym samym szybciej się ładować — jeśli będziemy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach. Poniżej wskazujemy metody, które sprawią, że Twój akumulator będzie działał przez dłuższy czas.

Sprawdź: ile kosztuje naładowanie hulajnogi elektrycznej?

Unikanie efektu przeładowania

Każdemu zdarzyło się zasnąć ze smartfonem podpiętym do ładowania. Nie wpływa to dobrze na żywotność akumulatora. Dokładnie to samo dzieje się w przypadku hulajnóg elektrycznych. Następuje wtedy przegrzanie akumulatora, a to z kolei wpływa na jego mniejszą żywotność. Sugerujemy ładowanie akumulatora w dzień.

Pozostawienie baterii na całą noc może być ryzykownym posunięciem — zwłaszcza gdy zdarza nam się spać dłużej niż 8 godzin. Również powinno się unikać rozładowywania baterii. Idealnym scenariuszem będzie regularne doładowywanie baterii w momencie, gdy poziom naładowania będzie oscylował wokół 20%.

Odpowiednie warunki podczas dłuższego przechowywania

Zimą raczej nikt nie jeździ na hulajnogach elektrycznych — czekają one na cieplejszą i suchszą porę. Trzeba jednak zadbać o odpowiednie warunki podczas przechowywania naszego pojazdu. Ważne, aby hulajnoga elektryczna była przechowywana w miejscu suchym, w którym panuje stała temperatura — jej wartość powinna przekraczać 10 stopni celcjusza.

Podczas dłuższego przechowywania hulajnogi elektrycznej należy też pamiętać o odpowiednim poziomie naładowania baterii — najlepiej, jeśli będzie się on mieścił w przedziale 50-60%.

Pamiętaj też o temperaturze…

Baterie nie lubią otoczenia o zbyt niskich temperaturach — to samo tyczy się zbyt wysokich. Idealnie byłoby, gdyby podczas użytkowania hulajnogi panowały zrównoważone temperatury. Oczywiście taka sytuacja jest niemożliwa, ale warto o tym wiedzieć, że bateria zachowa największą żywotność, gdy będzie zachowana umiarkowana temperatura otoczenia.

Ważna przestroga na koniec: letnie, słoneczne dni zachęcająco nas do spędzania czasu na zewnątrz. Może więc pojawić się pokusa, aby ładować hulajnogę elektryczną na zewnątrz, np. obok garażu. Nie zalecamy takich zachowań. Powód jest prosty — zdarza się, że pochłonie nas realizacja codziennych obowiązków, a nagle zacznie padać deszcz.

Jak ładować hulajnogę elektryczną? (podsumowanie)

Odpowiedź na pytanie, jak ładować hulajnogę elektryczną można tak naprawdę ograniczyć do dwóch zdań. Mimo to warto znać wiele szczegółów związanych z pielęgnacją baterii i ogólnymi czynnikami, które wpływają na jej żywotność, a pośrednio na czas ładowania.

Stosując się do powyższych wskazówek, będziemy mieć pewność, że ładowanie baterii odbywa się zgodnie z dobrymi praktykami, a nasz akumulator jest cały czas w dobrej kondycji.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE