Przejdź do

Jak wybrać rozmiar ramy roweru?

Wielu rowerzystów — szczególnie amatorów — przygotowując się do jazdy, nie zwraca uwagi na takie elementy jak rozmiar ramy roweru. Niestety to niedopatrzenie ma fatalne konsekwencje. Podczas wycieczek szybko pojawia się zmęczenie, a jazda jest pozbawiona przyjemności. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak wybrać odpowiedni rozmiar ramy rowerowej.

Dlaczego rozmiar ramy roweru ma znaczenie?

We wstępie zostało już zasygnalizowane, dlaczego wybór rozmiaru roweru jest istotny. Aby bardziej świadomie podejść do tego zagadnienia, trzeba lepiej poznać wszystkie aspekty związane z wyborem ramy roweru. Do najważniejszych należą:

  • Wygoda pedałowania: wybierając odpowiedni rozmiar ramy, zwiększasz komfort jazdy. To z kolei przekłada się na bardziej ekonomiczny i ergonomiczny sposób przemieszczania się.
  • Większa kontrola jazdy: niezależnie, czy używamy roweru do jazdy rekreacyjnej, czy też zajmujemy się bardziej zawodowo kolarstwem — za każdym razem musimy czuć się pewnie na rowerze. Jeśli rama rowerowa jest np. za duża, wtedy nasza pewność za kierownicą maleje.
  • Zapobieganie kontuzjom: nieprawidłowy rozmiar ramy to nieprawidłowa sylwetka ciała w jeździe. Pozostawanie przez dłuższy czas w niesprzyjającej pozycji może skutkować kontuzjami — zwłaszcza związanymi z kręgosłupem.
  • Bezpieczeństwo jazdy: to oczywiste, że rower niedopasowany do naszych parametrów fizycznych zmniejsza poczucie bezpieczeństwa na drodze.

Oczywiście każda osoba, która dłużej jeździła na źle dobranym rowerze, zna doskonale powyższe bolączki z własnego doświadczenia.

Jak jest mierzony rozmiar ramy roweru?

Niezależnie, czy szukasz ramy do roweru szosowego, czy też MTB, zasady obowiązujące przy podawaniu rozmiarów są uniwersalne. Nie różnią się one od tych stosowanych w przypadku odzieży.

Wyróżniamy rozmiary: XS, S, M, L oraz XL. Często też wielkość ramy jest wyrażona w centymetrach lub calach. Rozmiar ramy jest mierzony na podstawie długości rury podsiodłowej — tej znajdującej się między otworem, do którego montuje się sztycę siodełkową, a środkiem osi supportu.

Do poszczególnych rozmiarów są przypisywane określone przedziały odnoszące się do wzrostu rowerzysty.

Sprawdź: Jak odkręcić pedały w rowerze?

4 Czynniki, które należy wziąć pod uwagę, wybierając ramę roweru

W tej części artykułu poznasz najważniejsze elementy, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru ramy.

Wzrost

Głównym parametrem, który producenci rowerów podają jako wyznacznik doboru ramy jest wzrost rowerzysty. Trzeba oczywiście pamiętać, aby nie traktować w sposób wiążący podanych przez producenta zakresów.

Najlepszym posunięciem, które pozwoli uniknąć rozczarowania związanego ze źle dobranym rozmiarem ramy roweru, jest samodzielne przetestowanie roweru w praktyce. Nieraz okazuje się, że rama, która teoretycznie powinna być zbyt duża lub zbyt mała, sprawdza się idealnie podczas jazdy.

Typ roweru

Wybierając rozmiar ramy roweru trzeba się zastanowić, czy na pewno typ dwukołowca odpowiada naszym preferencjom. To oczywiste, że rowery szosowe mają zupełnie inną specyfikę jazdy niż rowery trekkingowe.

Tak więc podstawowe pytanie przy wyborze ramy roweru powinno brzmieć: czy na pewno odpowiada mi sylwetka, którą przyjmuję w jeździe na danym rowerze? W końcu rowery szosowe będą miały specyficzną geometrię ramy — taką, która sprzyja bardziej agresywnej jeździe. Inaczej będzie w przypadku roweru górskiego, w którym rura górna rura ramy jest nieco dłuższa, a tylny trójkąt jest krótszy.

Charakterystyka jazdy

Powyższy punkt wiąże się poniekąd ze specyfiką jazdy. Jeśli chcemy mieć rower miejski do rekreacyjnej jazdy ścieżkami rowerowymi, wtedy na pewno w mniejszym stopniu musimy zwracać uwagę na dobór odpowiedniej ramy. Zwłaszcza że pokonywanie odcinki są znacznie krótsze niż podczas jazdy sportowej na rowerze szosowym.

Wybierając rowery miejskie, wystarczy, że zwrócimy uwagę na rozmiar ramy — wyrażony w centymetrach i odniesiemy go do naszego wzrostu. Sięgając po rower sportowy, powinniśmy z większą starannością dobrać wielkość ramy roweru.

Testy w praktyce

Wiadomo, że każda teoria wymaga przetestowania w praktyce. Wybieranie ramy rowerowej na podstawie danych z tabelki producenta nigdy nie zastąpi choćby kilkukilometrowej przejażdżki na danym pojeździe.

Wystarczy, że pojeździmy choćby pół godziny na rowerze i już będziemy mieli wstępne rozeznanie, czy dana rama rowera jest dla nas właściwym wyborem.

Szukasz miejskiego roweru elektrycznego? Sprawdź Rower elektryczny miejski Muvike

Jak radzić sobie ze źle dobraną ramą roweru?

Zdarza się, że już zainwestowaliśmy w rower, na którym jazda nie jest w pełni komfortowa. Taka sytuacja nie zawsze musi być beznadziejna. Można wykonać pewne zabiegi, które poprawią komfort jazdy — również w przypadku zbyt dużej ramy.

W przypadku zbyt małej ramy można podwyższyć i nieco cofnąć siodełko. Dodatkowo można zainwestować w dłuższy mostek kierownicy. Jeśli typ kierownicy na to pozwala, można spróbować ją wyregulować.

Bike fitting jako rozwiązanie problemu

Obecnie na rynku coraz popularniejszą usługą staje się tzw. bike fitting — mówiąc bardziej zrozumiałym językiem, jest to profesjonalny dobieranie rozmiaru ramy pod parametry antropometryczne konkretnej osoby.

Początkowo dokonuje się tu pomiarów ciała rowerzysty pod okiem fizjoterapeuty. Przy tego typu procedurze jest także przeprowadzany wywiad z osobą, dla której jest dobierany rower. Dzięki temu terapeuta ma wgląd w subiektywne doznania kolarza i konkretne problemy, z którymi ten mierzy się podczas jazdy.

Następnie, gdy fizjoterapeuta zna parametry ciała rowerzysty, może przystąpić do doboru ramy roweru. W tym momencie następuje etap testowania poszczególnych rozwiązań w praktyce — ustawianie pozycji rowerzysty na pojeździe. Tutaj również są przeprowadzane pomiary ciała w konkretnych pozycjach.

Sięgając po bike fitting mamy pewność, że rozmiar ramy roweru szosowego lub dowolnego innego typu jest właściwie dopasowany pod konkretne parametry wynikające z uwarunkowań anatomicznych rowerzysty. Tym samym skrzywienia kręgosłupa stają się odległym problemem.

Jak wybrać rozmiar ramy roweru? — finalna odpowiedź

Podsumowując, świadomy zakup roweru musi koniecznie uwzględniać takie czynniki decyzyjne jak wielkość ramy roweru. Jeśli jazda jest ważnym elementem Twojej codzienności, nie powinieneś bagatelizować tego czynnika. W końcu od niego zależy to, czy Twoja jazda będzie sprzyjać zdrowiu, czy też będzie źródłem zniechęcenia i problemów zdrowotnych. Niestety te ostatnie — prędzej czy później — wystąpią podczas jazdy na źle dobranej ramie.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE