Przejdź do

Najlepsza hulajnoga elektryczna – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeszcze kilkanaście lat temu hulajnoga kojarzyła się jedynie z podwórkową dziecięcą zabawką, jednak wraz z postępującym przeludnieniem i zakorkowaniem miast zyskała nową tożsamość. Ramię w ramię z rowerami zaczęła być alternatywnym środkiem transportu. Wielkomiejski smog, stres wynikający ze stania w korkach oraz ceny benzyny powodowały lawinowy wzrost liczby osób świadomie rezygnujących ze samochodu na rzecz roweru czy hulajnogi.

Szybciej, taniej i ekologicznie

Wciąż jednak wiele osób nie mogło pozwolić sobie na taką zamianę przy pokonywaniu kilkunastu czy kilkudziesięciu kilometrów dziennie – dla większości ludzi byłby to nieosiągalny dystans do pokonania tradycyjnym rowerem czy hulajnogą.

Odkąd pojawiły się na rynku rowery elektryczne, które całkowicie zrewolucjonizowały mobilność w dużych miastach za sprawą swojej uniwersalności, ekologiczności i ekonomiczności – pojawiły się także hulajnogi elektryczne. Hulajnoga elektryczna nazywana jest też często w nomenklaturze branżowej footbikiem (elektryczny footbike), kickbikiem (elektryczny kickbike) – czyli elektryczną hulajnogą rowerową. Na hulajnodze elektrycznej pokonamy zupełnie bez wysiłku nawet kilkadziesiąt kilometrów dziennie.

W dodatku koszt ładowania hulajnogi elektrycznej jest niewielki. Popularność hulajnóg elektrycznych nikogo już nie dziwi.

Jak działa hulajnoga elektryczna?

Hulajnoga elektryczna zbudowana jest z podestu, kierownicy oraz kółek przedniego i tylnego. Aby zachować balans tradycyjną hulajnogę należało utrzymać w ruchu odpychając się mocno jedną nogą przez całą drogę.

Jednak hulajnogi elektryczne wyposażone są w manetkę gazu i napęd elektryczny, więc w zachowanie balansu na hulajnodze elektrycznej nie wkładamy żadnej energii.

Zalety hulajnogi elektrycznej

Jazdę hulajnogą elektryczną można porównać do jazdy skuterem, jednak tutaj poruszamy się nie w siedzącej pozycji, a stojącej – wyprostowanej, zbawiennej dla naszego kręgosłupa.

Mamy zdecydowanie lepszą widoczność i większą kontrolę nad tym, co dzieje się dookoła. Przewagą w stosunku do skutera czy roweru elektrycznego jest także możliwość poruszania się po uliczkach, deptakach, chodnikach – mamy zdecydowanie większy wybór co do ścieżek i miejsc, po których możemy sunąć jadąc na hulajnodze.

Jaką hulajnogę elektryczną wybrać?

Hulajnogi elektryczne na każdy teren i warunki

Na rynku w ostatnim czasie pojawiły się także jeszcze bardziej uniwersalne pod kątem możliwości hulajnogi typu fat tire – na bardzo grubych oponach, dzięki którym taką hulajnogą można bez problemu jeździć po śniegu czy nawet bardzo piaszczystej plaży. Żadna nawierzchnia ani ukształtowanie terenu nie robią na nich wrażenia dzięki sporej wysokości podestu od ziemi.

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj model hulajnogi elektrycznej wprowadzonej na rynek przez wielokrotnie nagradzanego Orłami Branży Rowerowej polskiego producenta rowerów elektrycznych Muvike – hulajnoga elektryczna Muvike Espada jeździ dosłownie po każdej powierzchni. Fakt zresztą, że wielu liderów branży typowo rowerowej decyduje się także na projektowanie e-footbików świadczy o ogromnym zainteresowaniu i zapotrzebowaniu na te pojazdy.

Hulajnoga elektryczna Muvike Espada jest także znakomitym przykładem tego, jak ciekawym designersko, modnym gadżetem elektronicznym może być hulajnoga. To już nie tylko pojazd, to coś, na czym przechodnie zawieszają mimowolnie oko; coś, w czym można się dosłownie zakochać.

Kluczowy element hulajnogi elektrycznej: napęd

Napęd elektryczny to połączenie silnika oraz baterii i centralny punkt, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy rozważaniach, jaka hulajnoga elektryczna będzie najlepszym wyborem.

Najlepsze hulajnogi elektryczne mają markowe, wydajne baterie o wysokiej pojemności i silniki, które osiągają wysoki moment obrotowy, a nie ważą przysłowiowej “tony”. Czas ładowania hulajnogi elektrycznej z dobrym akumulatorem nie wynosi kilkunastu godzin, a zaledwie kilka godzin.

Dzięki pojemności baterii (na uwagę zdecydowanie zasługuje Samsung ze swoją serią long life) możemy pokonać dłuższą drogę niż do sklepu i z powrotem, a dobry silnik (np. Bafang 750W z maksymalnym momentem obrotowym 80 Nm) jest gwarancją, że jazda będzie płynna i przyjemna. Zdecydowanie warto kupić hulajnogę elektryczną, która osiągając prędkość nie “szarpie”, a rozpędza się płynnie i szybko.

Napięcie silnika wpływa również, wraz z pojemnością akumulatora, na realny zasięg hulajnogi. Dobra moc silnika pozwala także na osiągnięcie prędkości docelowej w kilka sekund. Im lepsze jego parametry techniczne, tym większa prędkość jazdy, a więc szybciej dojedziemy do celu.

Jak wybrać hulajnogę elektryczną?

Na rynku jest mnóstwo naprawdę tanich sprzętów, jednak jeśli zamierzamy dokonać zakupu na lata i poruszać się nie tylko po gładkim asfalcie, a hulajnoga ma być dla nas istotnym alternatywnym środkiem transportu – czeka nas większy wydatek. Tanie baterie montowane w tanich hulajnogach bardzo szybko tracą swoją początkową pojemność, a więc i zasięg, a wtedy nie pojedziemy hulajnogą zbyt daleko. Czas ładowania jest często kilkunastogodzinny, a długi czas oczekiwania potrafi zniechęcić do jazdy każdego.

Tanie ramy hulajnóg szybko rdzewieją, a opony nie pozwalają na pokonywanie trudności terenowych, często nawet już kostka brukowa powoduje dyskomfortową jazdę. Tania hulajnoga elektryczna będzie miała zwyczajnie krótką ogólną żywotność. Bez znaczenia, jaka hulajnoga elektryczna będzie dla Ciebie idealna – na pewno nie warto zwracać uwagi na najtańsze modele na rynku, tzw. modele marketowe.

Najlepsza hulajnoga elektryczna dla Ciebie

Najważniejsze i absolutnie kluczowe jest, aby mostek z kierownicą był regulowany – mamy wtedy możliwość dostosowania wysokości kierownicy do swojego wzrostu tak, aby zapewnić sobie bezpieczną, ergonomiczną, w pełni wyprostowaną pozycję. A więc markowa bateria Samsunga i dobry silnik Bafanga plus regulowany mostek – ale jaka hulajnoga elektryczna będzie odpowiednia właśnie dla Ciebie?

Maksymalny zasięg hulajnogi elektrycznej

Tutaj wszystko zależy od tego, czy hulajnogą na co dzień planujesz pokonywać kilka kilometrów czy znacznie więcej. A może uwielbiasz przemierzać piaszczyste plaże i nadbałtyckie molo latem i bateria ma starczyć na bardzo, bardzo długie przejażdżki? Jaka hulajnoga elektryczna będzie dla Ciebie? Taka, której maksymalny zasięg Tobie wystarczy.

Jeżeli nie masz bardzo ograniczonego budżetu na zakup hulajnogi to zasięg baterii na 50-70 kilometrów pozwoli bez stresu dostać się wszędzie tam, gdzie chcesz – bez ryzyka niespodziewanego rozładowania. Przed zakupem hulajnogi elektrycznej szukaj modeli o przyzwoitej pojemności akumulatora. Czas ładowania nie powinien być dłuższy niż 8 godzin.

Maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej

Hulajnoga elektryczna jako alternatywny środek transportu powinien być szybki – to, jak szybko pokonamy drogę zależy przede wszystkim od jej maksymalnej prędkości. Jaką hulajnogę elektryczną kupić, aby jeździć przyjemnie i komfortowo? 

Dobra hulajnoga elektryczna dla dorosłych powinna bez trudu umożliwić maksymalną prędkość 20 km/h. Także przepisy prawa w Polsce i w wielu krajach Europy przewidują, że prędkość maksymalna osiągana na hulajnogach elektrycznych nie powinna przekraczać 20km na godzinę.

Waga i maksymalne obciążenie hulajnogi elektrycznej

Im cięższa jest hulajnoga, tym większe będzie jej maksymalne obciążenie. Wybierając hulajnogę miejską warto zdecydować się na model o obciążeniu przynajmniej kilka kilogramów większym niż wynosi nasza waga, w końcu najczęściej mamy ze sobą różnego rodzaju bagaż, np. plecak.

Niższa masa hulajnóg elektrycznych oznacza także mniejszą wytrzymałość na obciążenia. Producenci przy projektowaniu cięższych sprzętów używają znacznie mocniejszych i trwalszych komponentów niż w lekkich modelach, dotyczy to zwłaszcza kół, platformy, zawieszenia i stopu, z którego wykonana jest rama. Najlepsza hulajnoga elektryczna dla osoby cięższej powinna ważyć około 30 kilogramów i mieć maksymalne obciążenie minimum 120kg.

Bezpieczeństwo jazdy na hulajnodze

Hulajnogę idealną do codziennej jazdy cechuje nie tylko komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Im cięższa hulajnoga, tym lepsze powinna posiadać hamulce. Koniecznie zarówno z przodu, jak i z tyłu. Zwróćmy uwagę, czy interesujący nas model wyposażony został w hamulce tarczowe z żywicznymi klockami. Przydatne są również czujniki elektroniczne, dzięki którym po naciśnięciu klamki hamulca błyskawicznie i natychmiastowo zachodzi proces hamowania.

Dobre hulajnogi elektryczne mają światła stopu z przodu i z tyłu oraz duży, czytelny wyświetlacz LED. Wielkość wyświetlacza w hulajnodze mocno wpływa na bezpieczeństwo – wystarczy zaledwie rzut oka, aby znaleźć informacje, których potrzebujemy. Dobrze, gdy amortyzacja posiada blokadę skoku i przyzwoitą wysokość skoku (nie mniejszą niż 80mm) – dzięki temu trudniejszy teren nie będzie przeszkodą w jeździe.

Wielkość kół i podestu w hulajnogach

Jaką hulajnogę elektryczną wybrać? Taką, którą wjedziemy wszędzie! Większe koła to komfort jazdy na nierównych drogach. Ważne, aby były odporne na przebicia – taka informacja powinna być zawarta w opisie produktu. Zwróć koniecznie uwagę, czy hulajnoga ma antypoślizgowy podest – podeszwa obuwia nie może ani trochę się ślizgać.

Choć wokół długości hulajnóg narosło wiele mitów, zwłaszcza gdy kilka lat temu modne były bardzo małe hulajnogi, to jednak użytkownicy wcale się do nich nie przekonali. Dlaczego? W praktyce dłuższy podest to większa wygoda użytkowania i jazdy – wspomniana wcześniej Espada marki Muvike ma 220cm długości (jedna z największych w Polsce) bez żadnej szkody dla zwrotności pojazdu.

Jeśli hulajnoga elektryczna będzie naszym codziennym środkiem transportu koniecznie powinna posiadać błotniki – bez nich nawet przy delikatnej mżawce dojedziemy do celu z mocno ubrudzonymi nogawkami.

Ergonomia

Jak wybrać najlepszą hulajnogę pod kątem ergonomii? Hulajnoga powinna umożliwiać wygodną jazdę w wielu pozycjach – od wyprostowanej po pochyloną – oraz dostosowanie wysokości kierownicy do naszego wzrostu. Idealnie, jeśli wspornik jest wyposażony w regulację także kąta nachylenia.

W przypadku porządnych, a więc automatycznie cięższych hulajnóg ważne jest także, aby transport hulajnogi nie był problemowy – koniecznie zwróć uwagę, czy konstrukcja ramy wyposażona została w element, za który w łatwy sposób można ją chwycić i przenieść. Hulajnoga nie rower – tutaj nie ma siodełka. Dobre hulajnogi mają uchwyty montowane na ramie lub podeście (drugie rozwiązanie jest znacznie praktyczniejsze) , dzięki którym bez wysiłku przeniesiemy nasz sprzęt w inne miejsce.

Jak bezpiecznie jeździć hulajnogą elektryczną?

Od pewnego czasu krąży mit, że hulajnogi elektryczne są wątpliwie bezpiecznym środkiem mobilnym – ze względu na kilka głośnych wypadków . Jednak nie hulajnogi ani ich konstrukcja była tutaj winna – a brawura użytkowników. Dlatego też – pomimo, że do poruszania się hulajnogami elektrycznymi nie potrzebujemy prawa jazdy – powinniśmy bezwzględnie znać reguły bezpiecznego przemieszczania się nimi.

Hulajnoga elektryczna a przepisy prawa

Przede wszystkim – z hulajnogi z napędem elektrycznym nie może korzystać jednocześnie więcej niż jedna osoba. Jeszcze kilka lat temu górna granica prędkości dla wszystkich elektrycznych pojazdów wynosiła 25 km/h, jednak 20 maja 2021 roku weszła w Polsce ustawa zmniejszająca limit prędkości z 25 km/h do 20 km/h po ścieżce rowerowej i poboczach dróg.

Prawo nie podaje konkretnej wartości co do prędkości jazdy po chodnikach, jednak zaleca, aby była to prędkość jak najmniejsza (tzw. prędkość pieszego 6-8 km/h) przy zachowaniu szczególnej ostrożności i ustępowaniu pierwszeństwa pieszym na tych samych zasadach, co przy jeździe rowerem.

Zgodnie z nowymi przepisami wszystkie hulajnogi muszą być wyposażone w światła pozycyjne przednie oraz tylne, sprawny hamulec, powierzchnie odblaskowe oraz sygnalizator dźwiękowy.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE