Przejdź do
Czy jazda na rowerze elektrycznym poprawia kondycję fizyczną

Czy jazda na rowerze elektrycznym poprawia kondycję fizyczną?

Rower elektryczny wzbudza coraz większe zainteresowanie. Przesiadło się na niego wiele osób pokonujących codziennie duży dystans do pracy, czy preferujących całodzienne wycieczki rowerowe. Są jednak osoby, które wciąż zastanawiają się nad ich zakupem. Należą do nich głównie Ci, którzy cenią sobie ruch, a sport jest dla nich ważnym elementem codzienności. Dziś obalamy mit mówiący o tym, że rowery elektryczne są dla leniwych i nie poprawiają naszej kondycji.

Rower elektryczny a kondycja

Tym, którzy rower traktują jako element treningu kardio, czy sposób na zadbanie o swoje zdrowie fizyczne, wydawać się może, że przesiadając się na rower elektryczny stracą możliwość dbania o swoją kondycję. Nic bardziej mylnego.

Najnowsze badania pokazały, że rower elektryczny lepiej wpływa na kondycję niż ten tradycyjny i przynosi więcej korzyści zdrowotnych. Jak to możliwe?

Transportation Research Interdisciplinary Perspectives (TRIP) opublikowano badanie, które miało na celu porównać stopień aktywności fizycznej rowerzystów użytkujących tradycyjny rower oraz e-bike. Badanie przeprowadzono wśród 10 tysięcy rowerzystów mieszkających w siedmiu europejskich miastach. Wyniki eksperymentu jasno pokazały, że rower elektryczny ma ogromny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i co więcej, jazda na nim lepiej wpływa na kondycję, niż na rowerze tradycyjnym.

Okazało się, że rowerzyści użytkujący rower elektryczny pokonywali prawie dwa razy dłuższe trasy, zarówno w przypadku codziennych przejazdów, jak i weekendowych wycieczek rowerowych. Dziennie przemierzali oni około 8 km, a podczas wycieczki rowerowej 9-10 km. Posiadacze tradycyjnych rowerów pokonywali dystans prawie o połowę krótszy – 4,8 km w trakcie tygodnia i 5,3 km w czasie wycieczki.

Wyniki badania pokazały także duży wzrost aktywności fizycznej u tych osób, które wybierając rower elektryczny zrezygnowały z poruszania się komunikacją miejską, czy też samochodem.

Czy rower elektryczny sam jedzie?

Myśląc o rowerze elektrycznym w kontekście naszej kondycji powinniśmy pamiętać, że rower elektryczny pomaga rowerzyście, a nie całkowicie go wyręcza. Odpowiadając na często pojawiające się pytanie: czy na rowerze elektrycznym trzeba pedałować? Odpowiedź jest jedna: Zdecydowanie tak, co więcej wspomaganie elektryczne zachęca rowerzystę do intensywniejszego pedałowania, bez dodatkowego obciążania mięśni.

Fizjoterapeuci porównują rower elektryczny do bieżni, która poprzez samodzielny ruch wymusza bieg trenującego. Ponadto Napęd roweru elektrycznego odcina się samoczynnie przy 25 – 28 km/h. Po przekroczeniu tej prędkości rower jedzie już tylko dzięki sile naszych mięśni.

Jaki rower z napędem elektrycznym kupić?

Na rynku znajdziemy mnóstwo marek i modeli rowerów elektrycznych, jednak dziś skupimy się na tych najbardziej sprawdzonych. Marka Muvike w swojej ofercie ma rowery elektryczne, które sprawdzą się zarówno w mieście, podczas długich wycieczek rowerowych, jak i górskich wypraw.

Rower elektryczny na dojazdy do pracy

Jeśli rower elektryczny ma nam służyć głównie do dojazdów do pracy i wycieczek weekendowych najlepiej postawić na model Muvike City, czyli wygodny, funkcjonalny i ekologiczny rower miejski elektryczny. Jest lekki, sprawdza się również na wyboistych drogach i przede wszystkim jest modelem uniwersalnym – idealnym zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

E-bike dla miłośników aktywnego wypoczynku

Dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku dedykowany jest z kolei rower elektryczny Muvike Trekking. Model ten również sprawdzi się podczas dojazdów do pracy czy szkoły, ale także podczas bardziej wymagających wypraw za miasto. Specjalne profilowanie roweru elektrycznego Muvike pozwala na utrzymanie podczas jazdy optymalnej pozycji pleców, odciążając tym samym kręgosłup, dzięki czemu sprawdzi się świetnie nawet przy dłuższych trasach.

Marka Muvike w swojej ofercie ma również rower dla najbardziej wymagających użytkowników. Model Muvike MTB to szybki, zwrotny i ekologiczny pogromca górskich wypraw wyróżniający się między innymi doskonałymi amortyzatorami i siedmioma biegami. Można też zapoznać się z rowerem elektrycznym fatbike z grubymi oponami.

Podsumowanie

Badania udowodniły, że posiadanie roweru elektrycznego motywuje nas do dłuższych i bardziej wymagających wypraw, co ma korzystny wpływ na naszą kondycję i zdrowie fizyczne. Teraz pozostaje nam jedynie wybór roweru idealnie dopasowanego na naszych potrzeb.