Przejdź do
Czy-warto-kupic-rower-elektryczny

Czy warto kupić rower elektryczny?

Dziś coraz częściej możemy spotkać rowerzystów w różnym wieku, którzy z uśmiechem na ustach przemierzają kolejne kilometry nie odczuwając zmęczenia. Jest to za-sługą rowerów elektrycznych, czyli e-bike’ów, które nie bez przyczyny cieszą się co-raz większą popularnością. Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić elektryczny, w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania i rozwiać ewentualne wątpliwości.

Czy warto kupić rower elektryczny?

To pytanie zadają sobie rowerzyści w różnym wieku. Dlatego dziś powiemy Wam, dlaczego zakup roweru elektrycznego jest dobrym pomysłem mając na uwadze każdą grupę wiekową.

Dla młodych osób rower elektryczny jest doskonałym sposobem na ominięcie korków, uciążliwe poszukiwanie miejsca parkingowego, czy też oszczędzenie pieniędzy wydawanych na bilet miesięczny, czy paliwo. Ponadto pozwala zadbać o wymaganą ilość czasu spędzonego na świeżym powietrzu, a także o kondycję fizyczną. W końcu jest doskonałym sposobem na spędzenie czasu z przyjaciółmi – to są podstawowe atuty i argumenty przemawiające za tym, że rower elektryczny miejski warto kupić.

Dzięki napędowi elektrycznemu jest też świetną alternatywą dla tradycyjnego roweru również dla osób posiadających dzieci i tych w średnim wieku. Możliwość pokonywania bardzo długich dystansów bez nadmiernego zmęczenia jest szansą na weekendowe wycieczki nienadwyrężające naszego zdrowia fizycznego. Jest też doskonałym rozwiązaniem dla osób starszych, czy też z problemami zdrowotnymi. Elektryczne wspomaganie nie nadwyręża organizmu, pozwala wręcz na bezpieczną aktywność bez ryzyka kontuzji.

Ponadto e-bike jest odpowiedzią na potrzeby wszystkich oszczędnych. Koszty ładowania baterii, które trwa od 2 do 4 godzin, są bardzo niewielkie. Oszczędzamy więc na biletach komunikacji miejskiej, parkingach, benzynie i taksówkach.

Jednym słowem rower elektryczny jest szybkim, tanim i wygodnym środkiem transportu.

Jak działa rower elektryczny?

Czasem rower elektryczny mylony jest ze skuterem. Musimy jednak wyjaśnić, że skuter i e-bike różni bardzo wiele. Przede wszystkim rower elektryczny za-zwyczaj posiada tylko wspomaganie elektryczne. Oznacza to, że silnik nie może sam napędzić jednośladu – potrzebna jest tu praca rowerzysty. Do uruchomienia roweru wciąż wymagana jest siła mięśni, jednak pedałowanie jest znacznie mniej obciążające. Co jeszcze wyróżnia e-bike?

Rower wyposażony jest we wspomaganie napędu o mocy nie większej niż 250W i ograniczeniu do 25km/h. Jeżeli chcemy jechać szybciej, musimy już polegać na sile własnych mięśni.

Czy trzeba pedałować korzystając z roweru elektrycznego?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Zazwyczaj tak – silnik w rowerze nie ma zastępować człowieka, a jedynie ułatwić mu pedałowanie, czyli wspomagać podczas jazdy na różnych trasach. Jeśli zastawialiście się, czy rower elektryczny sam jedzie, w przypadku tradycyjnych e-bike-ów odpowiedź jest przecząca. Jest jednak wyjątek.

Rowery elektryczne marki Muvike, podobnie jak skutery, są wyposażone w manetkę gazu. Manetka Muvike speedy pozwala na maksymalne odciążenie rowerzysty. Jest to innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy pedałować, a rower sam jedzie. Jest to odpowiedź na problemy tych osób, które na przykład ze względów zdrowotnych nie mogą pozwolić sobie na regularne pedałowanie. Między innymi to właśnie ze względu na manetkę gazu rower elektryczny marki Muvike jest doskonałym rozwiązaniem dla osób starszych.

Rower elektryczny dla seniora

Rower elektryczny jest bardzo popularny wśród młodych osób. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że e-bike jest doskonałym środkiem komunikacji także dla seniora.

Rower dla starszej osoby jest często nie lada wyzwaniem. Seniorzy uwielbiają ruch, jednak nie zawsze jest on odpowiedni dla ich kondycji fizycznej. Często pokonywanie wielu kilometrów i strome podjazdy są dla nich wręcz niemożliwe. Odpowiedzią na te problemy jest właśnie rower elektryczny. Dlaczego?

Elektryczny rower jest przede wszystkim polecany osobom z ograniczeniami ruchowymi. Często jest zalecany przez rehabilitantów jako sposób, by zachęcić do aktywności ruchowej niepełnosprawnych lub osoby wracające do zdrowia po trudnych urazach lub wypadkach. Rower z silnikiem elektrycznym jest więc doskonałym rozwiązaniem dla osób starszych, które nie czują się dość sprawne na tradycyjny rower, a nie chcą rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu. Rower elektryczny dla seniora ponadto pozwala na pokonywanie długich dystansów w młodszym towarzystwie – dzieci lub wnuków, bez nadmiernego wysiłku. Dzięki nim z łatwością dotrzymamy kroku naszym pociechom.

Rowery elektryczne są wykorzystywane przez ośrodki rehabilitacyjne i sanatoria. Rowery elektryczne pozwalają utrzymać koordynację jazdy bez pedałowania. Rehabilitanci potwierdzają również, że dzięki rowerom elektrycznym wielu starszym osobom poprawiła się kondycja, a nawet zdrowie.

Dzięki wspomaganiu elektrycznemu wycieczki rowerowe, krótko i długodystansowe są dostępne również dla osób, które nie radzą sobie przy pełnych obciążeniach.

Rower ze wspomaganiem elektrycznym

Rower ze wspomaganiem elektrycznym to rozwiązanie, dzięki któremu nie męczymy się podczas jazdy rowerem i nie mamy trudności ze stromymi pod-jazdami. Napęd pozwala bez większego wysiłku pokonywać nawet trudniejsze odcinki, a dodatkowo umożliwia wspólną jazdę z osobami o lepszej od naszej kondycji. Więcej o wspomaganiu elektrycznym dowiecie się z artykułu o silnikach w rowerach elektrycznych. Zastosowanie manetki gazu, jak w przypadku rowerów marki Muvike, jest dodatkowym ułatwieniem w bez wysiłkowej jeździe na rowerze.

Rower na akumulator

Akumulator gromadzi energię elektryczną i pozwala nam przejechać na jednej baterii od 70 do 100 kilometrów. To właśnie ten element ładujemy przed jazdą. Wyróżniamy kilka rodzajów baterii. Obecnie najlepszym rozwiązaniem na rowerowym rynku są baterie litowo-jonowe, które stosowane są we wszystkich modelach marki Muvike – rower elektryczny fatbike posiada również taką baterię.

Rower elektryczny na prezent

Rowery elektryczne to najlepsze rozwiązanie dla aktywnego seniora. Jeżdżąc na rowerze z napędem elektrycznym dbamy o kondycję i zdrowie. Dzięki silnikowi elektrycznemu nie odczuwamy ciężaru bagażu, więc możemy śmiało jechać rowerem nie tylko na wycieczkę, ale też na zakupy. Jeśli więc zastanawiacie się, co kupić swojej Mamie, czy Babci na nadchodzące urodziny, możecie być pewni, że rower elektryczny to najlepszy prezent, jaki możecie podarować.