Przejdź do

Ile kosztuje hulajnoga elektryczna?

Hulajnogi elektryczne stały się w ostatnich latach najpopularniejszymi urządzeniami transportu osobistego przodując w statystykach nad środkami komunikacji miejskiej. Tak popularnymi, że doczekały się w maju 2021 roku dedykowanych specjalnie im przepisów prawa w ruchu drogowym. W języku polskim w powszechnym użyciu pojawiło się też słowo “hulajnogista” określające użytkownika jadącego na hulajnodze.

Czym w zasadzie jest hulajnoga elektryczna?

Elektryczna hulajnoga, zwana też footbikiem czy kickbikiem, zbudowana jest z podestu, kierownicy (sztycy), kółek przedniego i tylnego oraz napędu elektrycznego. Aby zachować balans, tradycyjną hulajnogę należało utrzymać w ruchu odpychając się mocno jedną nogą przez całą drogę – w elektrycznej wersji to silnik zasilany baterią pchają nas do przodu – aby rozpocząć jazdę hulajnogą elektryczną wystarczy wcisnąć manetkę gazu. Siodełko nie jest typowym elementem, jednak zdarza się je spotkać w wersjach dla dzieci.

Hulajnoga elektryczna jest bardzo tanim środkiem mobilnym (nawet zważywszy, że podrożał prąd), szybko się ładuje i nie zabiera dużo miejsca. Kierujący ponadto ma świetną widoczność dzięki wyprostowanej pozycji – dużo lepszą niż na rowerze. Nic dziwnego, że elektryczne hulajnogi podbiły serca tak wielu. Ale ile kosztuje hulajnoga elektryczna?

Hulajnogi elektryczne na minuty

Jeżeli hulajnoga elektryczna jest dla nas jedynie okazjonalną frajdą to opcja wypożyczania jest zdecydowanie opcją najtańszą. Instalujemy aplikację mobilną i łączymy ją z kontem bankowym (jest to konieczne do opłacania jazdy). Nie trzeba szukać stacji dokujących, lecz wolną hulajnogę znajdziemy we wspomnianej aplikacji mobilnej dzięki systemowi GPS.

Największą zaletą miejskich hulajnóg elektrycznych na wynajem jest możliwość zostawienia je tam, gdzie dojechaliśmy. Średnia cena za rozpoczęcie jazdy hulajnogą w Polsce to 2zł i 50 grodzy za każą minutę spędzoną na hulajnodze, zatem 10-cio minutowa przejażdżka to koszt 7zł. Przy codziennej jeździe płacilibyśmy miesięcznie za wynajem ponad 200zł – dlatego najem na minuty opłaca się tylko i wyłącznie od czasu do czasu.

Hulajnoga elektryczna jako codzienny środek mobilności

Hulajnogiści coraz częściej jednak traktują hulajnogę (inne urządzenia transportu osobistego zresztą też) jako codzienny środek mobilny – zwłaszcza na ulicach dużych miast jest ich co najmniej tak dużo, jak rowerzystów. Nic dziwnego – hulajnoga elektryczna umożliwia poruszanie się szybko korzystając w mieście zarówno z dróg, ścieżek rowerowych, jak i chodników; mamy świetną widoczność, jazda jest ekonomiczna i całkowicie bezwysiłkowa w przeciwieństwie do jazdy rowerem. Intensywne użytkowanie wymaga jednak od sprzętu niewodności, solidności, wysokiej jakości wykonania i oczywiście bezpieczeństwa.

Ile zatem będzie kosztował zakup hulajnogi elektrycznej, która posłuży nam długie lata?

Ile kosztuje hulajnoga elektryczna?

Wszystko zależy tak naprawdę od naszego budżetu i indywidualnych oczekiwań. Im lepsze parametry techniczne i jakość wykonania, tym cena będzie wyższa. Choć ceny tanich modeli w promocjach niejednokrotnie okazują się miłym zaskoczeniem, to jednak ich wytrzymałość najczęściej okazuje się dramatycznie niska. Naprawdę solidne hulajnogi – z porządnym silnikiem, wygodne i proste w obsłudze, oferujące daleki zasięg na jednym ładowaniu i mające porządne, duże koła – to koszt dobrych kilkunastu tysięcy złotych.

Pytanie jednak, czy rzeczywiście potrzebujemy aż tak solidnej i drogiej hulajnogi. Na nie jednak musimy odpowiedzieć sobie sami.

Jak wybrać idealną hulajnogę elektryczną dla siebie?

Zanim kupimy e-hulajnogę zwróćmy uwagę na 3 kluczowe parametry, z których wynika ostateczna cena hulajnogi elektrycznej.

Czas ładowania i zasięg

Jeśli zamierzasz korzystać z hulajnogi elektrycznej zamiast auta to twój pojazd musi być wyposażony w dobrą baterię o porządnej pojemności. Tanie baterie montowane w tanich hulajnogach elektrycznych bardzo szybko tracą swoją początkową pojemność, a kilkunastogodzinne oczekiwanie na ładowanie potrafi naprawdę mocno zniechęcić do korzystania z urządzenia. Bateria pozwalająca na zasięg 50-70 kilometrów pozwoli bez stresu dostać się do celu bez ryzyka niespodziewanego rozładowania. Czas ładowania dobrej hulajnogi elektrycznej nie powinien być dłuższy niż 8 godzin.

Prędkość jazdy

Moc silnika będzie istotnym parametrem dla osób, które przesiadają się na hulajnogę z innego środka transportu – w końcu chcemy dotrzeć do celu taniej i szybciej niż samochodem, a nie wolniej. Elektryczna hulajnoga dla dzieci może być nieco wolniejsza, natomiast w modelach dla dorosłych silnik powinien móc osiągnąć w szybkim czasie prędkość 20 km/h. W sprzedaży znajdują się także hulajnogi elektryczne, które uzyskują i większe osiągi, jednak sprzęt taki kosztuje dużo, dużo więcej – poza tym osiąganie prędkości ponad 20 km/h hulajnogami jest prawnie niedozwolona wg nowych polskich przepisów.

Przeczytaj: Hulajnoga elektryczna – przepisy prawne w Polsce na rok 2022

Waga i maksymalne obciążenie

Hulajnoga elektryczna może być dopasowana do użytkowania przez dzieci lub przeznaczona dla dorosłych, jednak jej maksymalne obciążenie musi być sporo większe od potencjalnej wagi osób użytkujących dany model (o minimum 10 kilogramów). Im większa waga hulajnogi, tym model zniesie większe obciążenie i wyposażona jest w dużo lepsze komponenty (zawieszenie, hamulce, materiał ramy) – stąd kompaktowość hulajnóg zawsze kosztuje pewien ubytek w komforcie użytkowania. Większy rozmiar hulajnogi umożliwia przyjemną jazdę po każdym terenie, nie tylko po równym asfalcie, jednak cena hulajnogi elektrycznej o większych gabarytach będzie zdecydowanie wyższa. Warto o tym pamiętać i zastanowić się, w jakich głównie warunkach zamierzamy podróżować.

Najtańszy model hulajnogi elektrycznej – do 1500 zł

Decydując się na najtańsze modele, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, musimy koniecznie sprawdzić max. obciążenie – często posiadają one limit wagowy na poziomie 60 – 70 kg. O ile dla dziecka będzie to wystarczająca nośność, o tyle dla dorosłych oznacza to kompletną klapę. Urządzenia te nie rozwiną też zawrotnych prędkości, rozpędzają się wolno i nierzadko dość głośno pracują, płynność jazdy jest dużo gorsza niż w przypadku droższych modeli. Zasięg najtańszych hulajnóg to przeważnie 10-15 km, wystarczy więc na naprawdę krótkie przejażdżki. Tanie ramy hulajnóg stosunkowo szybko rdzewieją, a opony nie pozwalają na pokonywanie większych trudności terenowych.

Modele do 1500 zł sprawdzą się jednak idealnie, jeśli hulajnogami elektrycznymi nie zamierzamy jeździć po bezdrożach i nierównych poboczach dróg, a jedynie kilkukilometrowe odległości po gładkim miejskim asfalcie o średniej prędkości 10-15 km/h.

Dostępne modele do 10 tysięcy złotych

Modele dla dorosłych i dzieci kosztujące kilka tysięcy złotych posiadają bardziej zaawansowane techniczne rozwiązanie dając dużo lepszy komfort użytkowania. Możemy tu już liczyć na wyświetlacz, dzięki któremu będziemy kontrolować tempo jazdy, czas i godzinę. W tym przedziale cenowym pojawiają się też silniki elektryczne o mocy powyżej 250 W i baterie z dużo większym zasięgiem (40 km), a także hamulce tarczowe. Hulajnogi takie wytrzymają już spokojnie obciążenie do 100 kg, a jazda nimi jest zdecydowanie wygodniejsza – modele te posiadają często regulowany mostek z kierownicą, dzięki czemu można dostosować wysokość kierownicy do swojego wzrostu tak, aby zapewnić sobie bezpieczną, ergonomiczną, w pełni wyprostowaną pozycję.

Dostępne modele hulajnóg elektrycznych do 20 tysięcy złotych

Najlepsze hulajnogi elektryczne na rynku zapewniają niebywały wręcz komfort jazdy, a dzięki dużemu rozmiarowi kół (z bardzo dobrymi błotnikami) pojadą z łatwością po każdym terenie i tyle km/h, ile rzeczywiście chcemy i tak daleko, jak chcemy – już w cenie 12-13 tysięcy złotych zasięgi hulajnóg elektrycznych pozwalają na przejechanie ponad 60 kilometrów . Wydając takie pieniądze sprawdźmy, czy dostępne, interesujące nas modele wyposażone zostały w baterię Samsung serii long life i silnik Bafang. Połączenie tych marek w napędzie daje znakomity efekt – hulajnoga osiągając prędkość nie “szarpie”, a rozpędza się płynnie i szybko.

W tym przedziale cenowym hulajnoga powinna mieć hamulce tarczowe z żywicznymi klockami oraz czujnikami elektronicznymi, dzięki którym mamy gwarancję natychmiastowego hamowania. Znakomicie, jeśli uda nam się znaleźć model z amortyzacją z blokadą skoku i przyzwoitą wysokością skoku (nie mniejszą niż 80mm) – dzięki temu trudniejszy teren nie będzie przeszkodą w jeździe.

W ostatnim czasie niezwykle modne stały się hulajnogi na bardzo grubych oponach tzw. fat tire – dzięki którym można bez problemu jeździć dosłownie po każdej nawierzchni i cały rok (nawet po śniegu czy bardzo piaszczystej plaży). Nowością w tej kategorii jest luksusowa hulajnoga elektryczna Muvike Espada wprowadzona na rynek przez wielokrotnie nagradzanego Orłami Branży Rowerowej polskiego producenta rowerów elektrycznych Muvike.

Model Espada jest także jednym z największych i najdłuższych modeli idealnych także dla większych i cięższych osób – ważąc 30 kilogramów wytrzymuje obciążenie do 120-130kg. Hulajnoga ta jest także prawdziwą gratką dla fanów nietuzinkowego designu – Espada jest niezwykle elegancką i bardzo masywną maszyną, która zwyczajnie robi ogromne wrażenie samym swoim wyglądem.

MUVIKE ESPADA

Podsumowanie

Cena hulajnogi elektrycznej odzwierciedla jej jakość i bezpieczeństwo. Wybierając hulajnogę elektryczną warto zastanowić się, czego od tego urządzenia oczekujemy. Od dobrego zdefiniowania naszych potrzeb zależy zadowolenie przez cały czas korzystania z hulajnogi.

Jeśli absolutnie zakochaliśmy się w hulajnogach elektrycznych i nie wyobrażamy sobie codzienności bez tego środka transportu – będzie nam towarzyszyć zarówno w drodze do pracy, z uczelni, a także podczas weekendowych przejażdżek po mieście czy lansu na piaszczystej plaży – warto cierpliwie poczekać i uzbierać większą kwotę na zakup naprawdę porządnego modelu. Odblokowanie sobie opcji zakupu najlepszej hulajnogi to inwestycja w nas samych – w oszczędność czasu, zapewnienia sobie maksymalnego bezpieczeństwa oraz maksymalnej radości z jazdy.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE