Przejdź do
czyszczenie_roweru

Jak czyścić rower elektryczny

Czyszczenie i odpowiednia konserwacja roweru to najlepszy sposób na wydłużenie żywotności wszystkich jego elementów i cieszenie się sprawnym sprzętem przez długie lata. Mycie tradycyjnego roweru dla wielu z Was jest proste i niezbyt wymagające. Jak jednak sprawa czyszczenia przedstawia się w przypadku roweru elektrycznego? Dziś odpowiemy na wszystkie pytania związane z odpowiednim myciem naszego e-bike’a.

Wiadomym jest, że umyty rower lepiej działa. Z własnego doświadczenia każdy z nas wie, że jest mało realne, aby brudny napęd sprawnie zmieniał biegi lub zabłocony amortyzator pracował skutecznie. Mycie roweru elektrycznego jest więc konieczne. Niektórzy obawiają się jednak, że podczas czyszczenia rower elektryczny ulegnie zniszczeniu. Nic bardziej mylnego.

Mycie roweru elektrycznego – czy jest bezpieczne?

Zacznijmy od tego, że rower elektryczny można bezpiecznie czyścić bez obawy, że woda dostanie się do elektrycznych elementów roweru, takich jak silnik, bateria, czy wyświetlacz. Te elementy zostały skonstruowane w taki sposób, aby uniemożliwić kontakt z wodą i wilgocią. Pamiętajmy, że podczas użytkowania naszego roweru elektrycznego zdarza się nam jeździć w deszczu, przejechać przez kałużę, czy nawet rzekę.

Każdy rower elektryczny musi spełniać normę wodoszczelności IPX, dlatego też jego mycie jest nie tylko dozwolone, ale też wskazane. Jak często myć rower? Czyszczenie roweru elektrycznego miejskiego, którym jeździmy głównie po utwardzonych drogach, nie musi być zbyt częste. Jeśli jednak korzystamy z roweru trekkingowego i jeździmy w błotnistym terenie, powinniśmy czyścić go po każdym użytkowaniu.

Jak myć rower elektryczny

Mycie roweru, mimo że na pierwszy rzut oka może wydać się skomplikowane, kiedy wykonamy czynności w odpowiedniej kolejności, nie powinno zająć nam wiele czasu. Jak umyć rower sprawnie i przede wszystkim starannie?

Najlepiej jeśli zamocujemy nasz rower na stojaku montażowym, lub zawiesimy go na czymkolwiek za siodełko. Następnie wyciągamy baterię i odłączamy wyświetlacz. Możemy zdjąć koła. Do mycia roweru wystarczy nam ciepła woda, płyn do mycia naczyń, gąbki, szczotki i szmatki do wycierania.

Czyszczenie roweru zaczynamy od polania go w całości wodą, a następnie zostawiamy go na kilka minut. To pomoże nam w zmiękczeniu błota, które będzie dzięki temu łatwiejsze do umycia. Rower dokładnie czyścimy przy użyciu szczotki oraz szmatki. Na tym etapie pomijamy czyszczenie łańcucha, korbowodu i wielotrybu. Jeśli posiadamy odpowiedni środek, to bez obawy możemy spryskać nim cały rower. Dedykowane płyny nie zaszkodzą poszczególnym komponentom naszego roweru.

Mycie roweru najlepiej i najwygodniej jest zacząć od ramy. Za pomocą szczotek czyścimy wszystkie elementy po kolei – koła możemy zostawić na sam koniec. Następnie spłukujemy środek i osuszamy ramę, amortyzator oraz obręcze z wykorzystaniem suchej i czystej szmatki. (Jeśli pominiemy ten krok, na aluminium mogą zostać nieestetyczne smugi). Staranne umycie sprzętu to najlepiej rozpoczęta konserwacja roweru.

Czym czyścić rower elektryczny

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, do czyszczenia roweru wystarczy nam ciepła woda, płyn do mycia naczyń i odpowiednie akcesoria, takie jak szczotki, czy gąbki. Warto jednak postawić na specjalnie dedykowane do rowerów preparaty. Na rynku znajdziemy wiele preparatów oraz smarów dedykowanych poszczególnym partiom roweru. Możemy zakupić środki dedykowane do napędu, powierzchni lakierowych i wszystkich innych części roweru.

Bardzo istotne jest czyszczenie napędu w rowerze. Do mycia napędu możemy wykorzystać odtłuszczacz do roweru, którym należy spryskać kasetę, łańcuch rowerowy, tryby suportu oraz tarcze hamulcowe. Czym myć rower? Zdecydowanie najlepiej jest zakupić w sklepie rowerowym odpowiednie szczotki do czyszczenia elementów roweru. Możemy jednak użyć także gąbek.

Mycie roweru karcherem

Temat myjek ciśnieniowych jest dosyć kontrowersyjny. Niektórzy kategorycznie nie rekomendują mycia roweru za pomocą myjek wysokociśnieniowych. Takie mycie ma bowiem szereg wad i można za pomocą myjki wysokociśnieniowej narobić sporo szkód. Jeśli jednak wykorzystamy myję ciśnieniową w odpowiedni sposób, nie powinniśmy uszkodzić naszego roweru. Przy myciu należy uważać na miejsca podatne na przedostanie się wody czy piasku, tj. piasty, stery oraz okolice suportu. Bardzo ważne jest również pilnowanie odpowiedniej siły strumienia wody podczas mycia.

Konserwacja amortyzatorów w rowerze

Pamiętajmy, że każdy mały wybój na szlaku generuje tarcie w amortyzatorze. Jeśli nie jest on dobrze nasmarowany, nie działa odpowiednio dobrze. Ponadto szybciej się zużywa. Brak smaru na uszczelkach to też łatwiejsze wnikanie brudu, a to prowadzi bezpośrednio do niszczenia elementów ślizgowych. Do odpowiedniej konserwacji amortyzatorów w rowerze należy więc przede wszystkim czyszczenie i smarowanie elementów ruchomych. Najpierw należy ściągnąć dolne golenie i dokładnie je wyczyścić. Następnie bierzemy się za dokładne smarowanie uszczelek i nasączenie olejem gąbeczek smarujących. Na koniec powinniśmy zalać dolne golenie świeżym olejem smarującym.

Czyszczenie poszczególnych elementów roweru

Dlaczego nie wystarczy jedynie umycie naszego roweru „z zewnątrz”? Bardzo istotne jest, by w rowerze czyste były części ruchome. Do takich części należy właśnie napęd. Brudny łańcuch, tarcze i kaseta sprawiają, że nasz rower funkcjonuje znacznie gorzej i szybciej się zużywa. Jeśli więc chcemy, by nasz rower służył nam przez długie lata, powinniśmy zadbać nie tylko o jego wygląd zewnętrzny, ale też o czystość wszystkich jego elementów.

Czyszczenie łańcucha rowerowego

Czym czyścić łańcuch rowerowy? Dla perfekcyjnej czystości tego elementu powinniśmy zastosować odpowiednie środki o silnym działaniu. Smar, szczególnie niedokładnie wytarty, sprawia, że przykleja się do niego brud. Postawmy więc na środki czyszczące dedykowane właśnie łańcuchowi. Do mycia układu napędowego wykorzystujmy środki takie jak: odpowiednie rozpuszczalniki, degreasery i benzyna ekstrakcyjna. Stary smar usuniemy z łatwością dobrze wszystkim znanym WD-40.

A może by tak włożyć łańcuch do wiadra? Wcale nie jest to głupi pomysł. Włożenie łańcucha do pojemnika wypełnionego rozpuszczalnikiem pozwoli nam z łatwością usunąć smar i brud. Zdejmujemy łańcuch, a następie umieszczamy go na kilkanaście minut w wiadrze, czy innym pojemniku. Brud oraz resztki smaru powinny osadzić się na dnie.

Jeśli nie potrafimy zdjąć łańcucha wystarczy że zdejmiemy go jedynie z obu zębatek i wyczyścimy go ręcznie przy użyciu szczoteczki. Najpierw szczoteczkę namoczmy starannie w rozpuszczalniku.

Czyszczenie zębatek w rowerze

Czyszczenie zębatek jest czasochłonne, jednak do ich czyszczenia możemy użyć tego samego środka, co do łańcucha. Warto posłużyć się szczotką z dłuższym włosiem.

Czyszczenie kasety rowerowej

Czyszczenie kasety rowerowej to najtrudniejsze zadanie, jakie stanęło przed nami. Najlepiej, jeśli zastosujemy piankę do czyszczenia łańcucha, bądź też ściągniemy kasetę z bębenka i dokładne wyczyścimy ją mokrą szmatką. Uwaga! Nie należy polewać kasety zbyt obficie wodą – woda może przedostać się do bębenka i uszkodzić łożyska.

Czyszczenie przerzutek rowerowych

Czyszczenie przerzutek jest zdecydowanie w naszym interesie, jeśli chcemy, by napęd działał poprawnie. Na rantach kółeczek tylnej przerzutki zbiera się brud – możemy go wyczyścić za pomocą płaskiego wkrętaka.

Czyszczenie ramy rowerowej

Jeśli już starannie wyczyścimy wszystkie niewidoczne części roweru, warto starannie doprowadzić do połysku ramę naszego roweru. Najlepiej umyć ją dedykowanymi preparatami, a później wypolerować odpowiednim środkiem, na przykład w aerozolu.

Czyszczenie obręczy rowerowych

Felgi rowerowe czyścimy dokładnie tak, jak ramę. Również je możemy doprowadzić do stanu idealnego i wypolerować materiał między szprychami.

Środki do czyszczenia roweru

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, nasz rower możemy wyczyścić z powodzeniem ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeśli jednak chcemy starannie zadbać o wszystkie jego części powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne środki, na przykład w płyn do mycia roweru. Wszystkie specyfiki, łącznie ze szczotkami do czyszczenia roweru, kupimy w każdym dobrym sklepie rowerowym. Warto również kupić płyn do mycia łańcucha rowerowego, który szybko i skutecznie upora się z brudem i pozostałościami starego smaru.

Mycie roweru na myjni

Mycie roweru na myjni samochodowej to pomysł kontrowersyjny, jednak warto przyjrzeć się mu z bliska. Dlaczego jest on stanowczo odradzany przez specjalistów? W czyszczeniu roweru na stanowisku służącym do czyszczenia samochodów mamy do wyboru kilka programów z chemikaliami, takimi jak ekoproszki, piany, czy nabłyszczacze. Jeśli umyjemy rower na myjni możemy uszkodzić go nieodwracalnie wymienionymi wcześniej chemikaliami. Nawet, jeśli użyjemy programu „czysta woda”, środki nagromadzone w sprzęcie czyszczącym po poprzednich klientach myjni, ciągle są tam obecne.

Kolejną sprawą jest to, że zbyt wysokie ciśnienie może uszkodzić zewnętrze naszego roweru. Silny strumień wody jest w stanie na przykład zerwać lakier z zarysowanych części.

Podsumowując – czysty i zadbany rower to sprawny rower. Jeśli chcemy cieszyć się naszym sprzętem długie lata i nie narzekać na problemy z układem napędowym, warto poświęcić mu chwilę i zadbać o czystość naszego roweru. Z pewnością odwdzięczy się nam na wszystkich długich i wymagających trasach.