Przejdź do
dbanie_o_rower-1

Jak dbać o rower elektryczny?

Nie od dziś wiadomo, że dbanie o przedmioty gwarantuje im dłuższe życie. Podobnie jest ze sprzętem sportowym i właśnie rowerem, zwłaszcza tym elektrycznym. Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup roweru elektrycznego to oprócz cieszenia się z mniej wysiłkowej, przyjemnej i efektywnej jazdy, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by odpowiednio o nasz sprzęt zadbać.

Dbanie o rower elektryczny to troska nie tylko o jego zewnętrze, ale też zwrócenie uwagi na baterię w naszym rowerze, zabezpieczenie go przez zimnem i deszczem oraz odpowiednie jego przechowywanie. Dziś powiemy Wam, jak dbać o rower, by przetrwał długie lata w praktycznie nienaruszonym stanie.

Jak dbać o rower

Każdy rower od renomowanej marki, takiej jak Muvike, powinien służyć nam przez lata. Jednak, aby było to możliwe, należy odpowiednio zadbać o pojazd i dołożyć wszelkich starań, by był zadbany i odpowiednio przechowywany. Rower elektryczny wymaga naszej uwagi, konserwacji i serwisu zarówno na zakończenie sezonu, jak i przed jego rozpoczęciem. Także w trakcie trwania okresu użytkowania warto sprawdzać jego parametry. Istotne jest, by w oponach było utrzymane odpowiednie ciśnienie, a wszystkie elementy elektryczne były sprawne.

Warto stosować w odpowiedni sposób tryb wspomagania jazdy i pamiętać o tym, że płynna jazda ma ogromny wpływ na ogólną kondycję naszego pojazdu. Nie korzystaj cały czas z najwyższego poziomu wspomagania – staraj się robić to tylko na podjazdach. Korzystaj też mądrze z trybów wspomagania – najlepiej tryb Eco traktować jako nasz główny tryb, a mocne wspomaganie zostawić na wzniesienia. Dobrym sposobem jest również ruszanie na niższym biegu i stopniowo przełączanie się na wyższe biegi przy przyspieszaniu. Nie zapominaj o dbaniu o baterię oraz regularnie sprawdzaj stan zasilania, a także sprawność hamulców i manetki gazu.

Jak dbać o baterię w rowerze elektrycznym

Najważniejszym elementem każdego roweru elektrycznego jest jego akumulator, czyli bateria zasilająca. To właśnie dzięki niej możemy pokonać kilkadziesiąt kilometrów na jednym ładowaniu. Warto zadbać o to, by nasz akumulator był w pełni sprawny przez długi czas. Jak dbać o akumulator rowerowy? Jedną z najważniejszych kwestii jest troska o temperaturę, w jakiej przechowywany jest nasz rower:

Akumulator do roweru elektrycznego powinien przebywać w temperaturze nie niższej niż 10 stopni Celsjusza.

Ponadto nie powinno się dopuszczać do pozostawiania roweru na dłuższy okres czasu na rozładowanej baterii. W przypadku odstawienia pojazdu na zimę należy regularnie sprawdzać poziom baterii i w razie potrzeby ją doładować. W rozładowanym akumulatorze może dochodzić do procesów chemicznych, które negatywnie wpływają na żywotność baterii.

Trzymanie roweru w minusowych temperaturach może wpłynąć na spadek wydajność a nawet na uszkodzenie akumulatora. Dlatego też, na zimę  należy zadbać aby bateria nie była narażona na minusowe temperatury. Bateria do roweru elektrycznego to serce naszego pojazdu i warto poświęcić jej swoją uwagę.

Jak przechowywać rower

Przechowywanie roweru nie jest bez znaczenia, jeśli chcemy, by sprzęt służył nam długie lata. Najważniejsze jest, by pomieszczenie, w którym chcemy przechowywać rower elektryczny było suche. Wilgoć może bowiem uszkodzić nie tylko elektryczne elementy naszego pojazdu, ale również te mechaniczne, prowadząc do zardzewienia i innych trudnych w naprawie zmian. Istotne jest więc to, żeby rower elektryczny stał w miejscu zadaszonym, suchym i był osłonięty przed wszelkimi opadami atmosferycznymi.

Kolejną cechą pomieszczenia, na którą musimy zwrócić uwagę jest jego temperatura.

W żadnym wypadku nie powinniśmy przechowywać roweru poniżej 0, ani powyżej 25 stopni Celsjusza – nawet, jeśli wyjmiemy akumulator.

Nie bez znaczenia jest również pozycja, w jakiej przechowywany jest nasz rower. Bardzo dobrym pomysłem jest przechowywanie jednośladu w pozycji pionowej. Dlaczego?

Taka pozycja zmniejsza ryzyko nacisku na opony, a więc ich odkształcenia i zniszczenia. Należy jednak pamiętać, że pozycja pionowa doprowadza często do spłynięcia oleju, a więc po okresie nieużywania należy poczekać na jego ponowne spłynięcie na miejsce.

Rower elektryczny do cenny i wartościowy sprzęt, który powinniśmy chronić również przed potencjalną kradzieżą. Nie trzymajmy więc naszego sprzętu na widoku. Miejsca zamknięte sprawią, że rower nie tylko będzie bezpieczny, ale także nie będzie narażony na negatywne działanie wilgoci i zmiennych temperatur.

Zabezpieczenie roweru na zimę

Wiele z Was może zastanawiać się, czy e-bike wymagają specjalnego traktowania zimą dla zapewnienia im pełnej sprawności w wiosenno-letnim sezonie. Zabezpieczenie roweru na zimę jest niezwykle istotne i dziś powiemy Wam, jak to zrobić. Przed odstawieniem pojazdu do garażu lub innego schowka, warto odwiedzić serwis rowerowy.

Nasz rower zostanie przebadany pod kątem technicznym, a wszystkie elementy wymagające konserwacji zostaną zabezpieczone na okres nieużywania pojazdu. Dzięki temu na wiosnę wystarczy, że sprawdzimy ciśnienie w kołach oraz inne parametry i będziemy gotowi do jazdy.

Jak zatroszczyć się o nasz rower zimą?

Należy zadbać o elementy nieelektryczne, czyli napęd (przerzutki, łańcuch, kaseta), hamulce i amortyzację. Kiedy kończymy sezon powinniśmy wszystkie te elementy zakonserwować. Najpierw powinniśmy je starannie oczyścić – po sezonie usuwamy z roweru nagromadzony błoto, brud i pozostałości smarów. Najlepiej jeśli czyszczenie wykonamy odtłuszczaczem, który pozwoli też na usunięcie ewentualnej soli, jeśli jeździliśmy zimą. Wyczyszczony i wysuszony napęd w rowerze przecieramy czystą szmatką i smarujemy go.

Hydrauliczne hamulce tarczowe po letnim sezonie mogą wymagać odpowietrzenia. Jeśli klamki zrobiły się podczas hamowania miękkie i odczuwalnie spadła siła hamowania, powinniśmy wymienić płyn hamulcowy.

Przed odstawieniem roweru na zimowy odpoczynek warto wymontować baterię ( jeśli jest taka możliwość ) i sprawdzić stan styków. Powinniśmy zaopatrzyć się w środki do czyszczenia styków elektrycznych – zagwarantują, że na elementach przewodzących prąd nie pojawi się śniedź lub inne osady które mogłyby zakłócać przepływ energii elektrycznej.

Aby nasz rower elektryczny służył nam przez długie lata wystarczy nabrać kilka zdrowych nawyków. Odpowiednie przechowywanie roweru, dbanie o akumulator i czyszczenie naszego sprzętu zapewnią nam długą i bezpieczną jazdę na ulubionym jednośladzie.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE