Przejdź do
Jak-dobrac-kask-rowerowy

Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego?

Przepisy rowerowe nie nakazują jazdy w kasku ani rowerzystom, ani żadnym innym użytkownikom urządzeń transportu osobistego (tzw. UTO: hulajnóg, deskorolek, rolek, a także ich elektrycznych odmian). Błąd? Wielu wielu specjalistów jest zdania, że to ogromny błąd i jest szansa, że w przyszłości przepisy dla rowerzystów ulegną zmianie. Nakazy jazdy w kaskach rowerowych pojawiają się każdego roku w kolejnych krajach na całym świecie. Powodów jest naprawdę wiele.

Kask na głowie to symbol nowoczesnego świata

Jednak głównym powodem jest globalna zmiana w sposobie użytkowania rowerów i UTO na coraz bardziej intensywną. Wraz z postępującym zakorkowaniem i zanieczyszczeniem powietrza w miastach oraz rosnącymi cenami benzyny rozwija się mikromobilność, a ludzie masowo przesiadają się z samochodu na rower i hulajnogę elektryczną, bo tak jest szybciej, taniej i zdrowiej.

Trendowi temu przyglądają się politycy, coraz chętniej przeznaczając większy budżet na infrastrukturę umożliwiającą dwuśladom bezpieczny i szybki transport. Długa jeszcze jednak jest droga do tego, aby jadąc rowerem elektrycznym czy elektryczną hulajnogą móc pokonać całą zaplanowaną trasę jedynie po dedykowanych im pasom ruchu.

Póki co, większość z nas rowerem czy hulajnogą wykonuje prawdziwy slalom – gdy ścieżka rowerowa się kończy, jedziemy parkiem, chodnikami, poboczem jezdni. Ryzyko kolizji z samochodem czy innym dwuśladem sunącym 30 km/h nigdy nie było tak duże, jak dziś. Właśnie dlatego 30% wszystkich komunikacyjnych urazów czaszkowych to rowerzyści i hulajnogiści.

Przeważającej liczbie dramatów zakończonych trwałym kalectwem można było uniknąć w bardzo prosty sposób – wystarczyło, by kierujący jednośladem miał na głowie kask… To kilkadziesiąt osób rocznie, które tak łatwo można uratować. Kask naprawdę ratuje życie. Niech staje się symbolem nowoczesnego, ekologicznego świata.

Jak dobrać kask rowerowy?

Aby jednak kask miał szansę uratować ci życie lub zdrowie podczas upadku, musi być odpowiednio dobrany. Odpowiedni wybór kasku ma ogromne znaczenie niezależnie od tego, jaki styl jazdy uprawiasz. W artykule niniejszym dowiesz się:

 • jak wybrać kask rowerowy dopasowany do Ciebie, twojego stylu i częstotliwości jazdy,
 • jaki wpływ ma wyprofilowanie kasku rowerowego na bezpieczeństwo i komfort jazdy
 • jak dobrać rozmiar kasku rowerowego i prawidłowo zmierzyć obwód głowy, zanim zdecydujemy się na zakup kasku przez internet.

Kaski rowerowe powinny być dopasowane do rodzaju aktywności

Aby odpowiednio wybrać kask rowerowy odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie, jaki jest styl naszej jazdy. Konkretny model pod szybką jazdę szosową będzie znacznie różnił się od zwykłego kasku miejskiego do rekreacyjnych wycieczek, a bryła kasku miejskiego nie ochroni cię w razie upadku tak, jak enduro przeznaczony do wykonywania trików.

Mnogość kształtów kasków nie jest tylko chwytem marketingowym, bezpieczeństwo zapewnia kask stosowany zgodnie ze wskazaniami producenta. Kask na Twojej głowie powinien być dopasowany nie tylko pod względem rozmiaru, ale i aktywności.

Jeśli nasza jazda jest typowo rekreacyjna i głównie po chodnikach, parkach czy ścieżkach rowerowych, dla dorosłego czy dziecka wystarczający będzie kask miejski.

Jeśli przez dłuższy czas na rowerze jeździmy z dużymi prędkościami, warto zainwestować w kask typu MTB. Wyróżnia je solidny ruchomy daszek chroniący przed słońcem, jak i opadami deszczu, posiadają też znacznie więcej otworów wentylacyjnych, niż kaski miejskie.

Najdroższe będą kaski typu orzeszek, na które warto pokusić się w przypadku jazdy sportowej – ekstremalnej, wyczynowej lub jeśli jesteś profesjonalnym kolarzem.

Warto przeczytać:

4 kluczowe cechy dobrego kasku rowerowego

Szeroka gama kolorów i dobra reklama mogą łatwo odwrócić naszą uwagę od tego, co naprawdę kluczowe przy wyborze bezpiecznego kasku. Tymczasem w przypadku kasków bardzo istotne są cztery podstawowe kwestie:

 1. Dobry kask rowerowy powinien być jak najlżejszy
 2. Dobry kask rowerowy zapewnia odpowiednią wentylację głowy
 3. Dobry kask rowerowy musi być produkowany w technologii in-mold lub MIPS
 4. Dobry kask rowerowy ma dwustopniowy system dopasowania (szerokości i głębokości jednocześnie)

Jeśli już wybraliśmy typ kasku dopasowany do jazdy, jaką najczęściej uprawiamy, certyfikaty potwierdzają, że jest wykonany w jednej z dwóch najlepszych produkcyjnych in-mold lub MIPS, a także liczba otworów wentylacyjnych zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza między kaskiem a naszą głową – pozostaje jedno: odpowiednio dopasować rozmiar kasku.

Jak odpowiednio dobrać rozmiar kasku rowerowego?

Zły rozmiar kasku będzie powodował dyskomfort i z dużą dozą prawdopodobieństwa przez większość czasu przeleży w garażu. Idealny kask zakładamy chętnie! Musi więc być wygodny.

Rozmiar kasku najczęściej podawany jest w centymetrach, które określają obwód głowy. Za pomocą standardowych oznaczeń (od XS do XXL) szereguje się zakresy obwodu głowy w szerokiej rozmiarówce, zwykle między 48cm do 60cm. Bywa, że dla dorosłych dostępne są te same rozmiarówki, co dla dziecka. Nie jest to niczym nadzwyczajnym – już kilkuletnie dziecko potrafi mieć obwód główki oscylujący w granicach 56 centymetrów. Dlatego sposób mierzenia i dopasowania kasku do dziecka, jak i dorosłego będzie identyczny.

Koniecznie należy zwrócić uwagę, czy kask pozwoli na włożenie ulubionych okularów przeciwsłonecznych, należy też uwzględnić centymetr bezpieczeństwa na różne grubości czapki, które wylądują na naszych głowach w okresie jesienno-zimowym. Osoby z długimi włosami mogą sprawdzić, czy dobrany model ma otwory w systemie nośnym umożliwiające przełożenie „kucyka”.

Jak prawidłowo zmierzyć głowę?

Rozmiar głowy powinniśmy mierzyć miękką miarą krawiecką. Czaszkę owijamy bardzo dokładnie wokół jej najszerszego miejsca. Taśma powinna przylegać do skóry i się nie przesuwać, ale nie możemy trzymać jej na tyle ciasno, byśmy czuli ucisk czy uwieranie. Miarkę trzymamy w linii poziomej zwracając uwagę, czy się nie skręciła.

Najszersze miejsce u większości osób znajduje się 1-2 centymetry nad linią brwi w linii prostej prowadzącej dalej nad skronią i uchem. Warto dokonać przynajmniej trzy pomiary. Pamiętajmy – nic nie może uciskać lub obcierać – kask to nie bawełna, to produkt, który się z czasem sam nie „ułoży”.

Jak dopasować kask rowerowy na naszej głowie?

Mając już odpowiedni rozmiar możemy zakupić kask. Pokrętła regulacyjne pozwolą na idealne dopasowanie kasku do głowy w zaledwie kilku ruchach. Idealny kask nie może uciskać czaszki ani też być zbyt luźny (w takim przypadku ochrona głowy drastycznie spada, prawie do zera). W obu przypadkach, jeśli niemożliwa jest dalsza regulacja, należy wybrać inny rozmiar. Także paski stabilizujące z przodu powinny przylegać do skóry pod brodą, ale w żadnym wypadku nie mogą uciskać. Paski powinny schodzić się tuż pod uszami.

Odpowiednio dopasowany kask pozostaje na swoim miejscu nawet bez zapięcia, gdy się pochylimy czy poruszamy głową. Jest to najlepszy test, aby przekonać się, czy bez przeszkód, bezpiecznie, możemy ruszać na podbój miejskich uliczek i podmiejskich bezdroży.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

  * Wymagane
  Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE