Przejdź do
Jak przewozić dziecko na rowerze

Jak przewozić dziecko na rowerze?

Pojawienie się w rodzinie dziecka zawsze oznacza mnóstwo zmian. Na szczęście jedno wcale nie musi się zmieniać – jeśli kochasz rower i nie wyobrażasz sobie bez niego życia – na rynku jest wiele rozwiązań umożliwiających podróżowanie rowerem nawet z noworodkiem! Jazda na rowerze z dzieckiem to także wspaniały sposób na uczenie go od małego zdrowego sposobu życia.

Jak wolno przewozić dziecko na rowerze? Przepisy.

Sposób przewożenia dziecka na rowerze kiedyś był prosty – dziecko siedząc na bagażniku (oczywiście bez kasku!) trzymało rodzica w pasie czy za kurtkę – w dzisiejszych czasach absolutnie nie jest to już dozwolone.

Dziecko do lat 7 może być przewożone na rowerze we foteliku rowerowym lub w przyczepce zamocowanej na tyłach roweru. Łączna długość jednośladu z przyczepką nie może wynosić więcej niż 4 metry.

Rowerem poruszamy się na jezdni bądź ścieżce dla rowerów – jedynie w bardzo niesprzyjających okolicznościach pogodowych dozwolona jest jazda chodnikiem (śnieg, deszcz, wichura). Przepisy rowerowe nie określają minimalnego wieku, od którego można jeździć z niemowlęciem. Statystycznie ponad 70% rodziców obawia się przewozić na rowerze dziecko poniżej 3 roku życia. Całkiem niesłusznie!

Niemowlak na rowerze – kiedy najwcześniej?

W przypadku przyczepek rowerowych dedykowanych noworodkom stosuje się te same rozwiązania, co w przypadku fotelików samochodowych. Kąt nachylenia umożliwia sadzanie niemowląt w niemalże leżącej pozycji, a amortyzacja niweluje maksymalnie drgania. Przyczepka dedykowana dla niemowląt posiada znakomitą stabilizację i ochronę przed drganiami.

Natomiast w przypadku fotelików rowerowych pediatrzy zalecają sadzać malucha dopiero wtedy, gdy już potrafi samodzielnie siedzieć bez żadnego wsparcia. Na to musimy bezwzględnie zwrócić uwagę – tylko wtedy dziecko będzie bezpieczne.

Jaki rower wybrać do jazdy z dzieckiem?

By nie mieć większych problemów z dopasowaniem fotelika najprostszym rozwiązaniem będzie wybór standardowego roweru miejskiego. Zdecydowanie odradzamy rowery przełajowe, trekkingowe i górskie – sposób jeżdżenia wynikający z konstrukcji tych rowerów powoduje, że mamy znacznie bardziej ograniczoną widoczność otoczenia niż w wyprostowanej pozycji na rowerze miejskim.

Jazda rowerem miejskim z dzieckiem we foteliku czy przyczepce jest najbardziej spokojna i najbezpieczniejsza.

Jak przewozić dziecko na rowerze – z tyłu, z przodu, za rowerem czy przed rowerem?

Na rynku dotychczas pojawiły się cztery rozwiązania do przewożenia małych dzieci na rowerze, pozwolimy je sobie wypunktować w kolejności od najtańszego do najdroższego:

  1. Fotelik rowerowy z tyłu – bagażnikowy 50zł-700zł
  2. Fotelik rowerowy na przedzie jednośladu- czyli na ramie 300zł-900zł
  3. Przyczepka rowerowa – montowana za rowerem 700zł-10.000zł
  4. Przyczepka rowerowa montowana przed rowerem – moduły AddBike, kombo wózek spacerowy/moduł (przyczepka 2w1), rowery cargo i riksze 4000zł-40.000zł

Zdecydowanie najbardziej komfortowe dla dziecka są specjalne moduły montowane z przodu roweru. Te najtańsze należy zamocować z przodu jednośladu demontując przednie koło roweru, także sam zakup to nie koniec wydatków – moduł należy połączyć z naszym rowerem. Te odpowiednio zamortyzowane i z najwyższymi certyfikatami bezpieczeństwa to wydatek rzędu dobrych kilku tysięcy złotych. Gotowe już rowery z miejscem dla dziecka – rowery cargo i riksze to wydatek rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych, zatem uderzy nas mocno po kieszeni.

Ze względu na relatywnie niskie ceny i dostępność najpopularniejsze na rynku są foteliki rowerowe, w ostatnich latach także przyczepki. Odpowiednio dobrane są również bardzo wygodne i bezpieczne.

Jak przewozić dziecko na rowerze bezpiecznie – ABC bezpieczeństwa

Warto od razu dokupić dziecięcy kask rowerowy – niech nasza pociecha od małego przyzwyczaja się do jazdy w kasku. Co prawda nie jest on wymagany przepisami prawa, ale w razie potencjalnych upadków czy kolizji drogowych uchroni głowę przed poważnymi urazami.

Szukajmy kasków z możliwością regulacji wielkości – dzięki czemu posłuży dziecku dłużej. Upewnijmy się też, że połączenie fotelika lub przyczepki rowerowej jest kompatybilne z naszym rowerem. Następnie sprawdźmy komfort i dopasowanie siedziska do naszego malucha – dziecku musi być przede wszystkim wygodnie.

W najtańszych fotelikach często trudno zapina się pasy, same klipsy i zapięcia są słabej jakości – jeśli decydujemy się na dość tani fotelik warto przed zakupem nim się trochę pobawić – zapiąć dziecko w nim kilka razy, zamontować na rower, zdemontować i zamontować ponownie, aby sprawdzić czy elementy plastikowe są odpowiednio trwałe i nie wyginają się zbytnio.

Dziecko na rowerze – kupić fotelik czy przyczepkę?

Malec we foteliku rowerowym znajduje się bliżej rodzica i tym samym więcej widzi, a rodzic czuje się bezpieczniej móc obserwować dziecko przez całą drogę. Przyczepka zapewnia z kolei zdecydowanie większy komfort małemu pasażerowi, a dla najmłodszych niemowląt jest wręcz jedynym rozwiązaniem.

Przyczepa chroni dziecko przed deszczem, śniegiem, wiatrem. Dodatkowo jego obecność w żaden sposób nie utrudnia kierowania jednośladem, natomiast minusem przyczep jest z pewnością oddalenie od rodzica, któremu trudno w trakcie drogi sprawdzić m.in. czy malec nie zasnął.

Syndrom dziecka potrząsanego

Wielu rodziców cieszy się, gdy malec podczas podróży uśnie. Oczywiście, jeśli malec zaśnie w przyczepce przeznaczonej dla niemowląt o odpowiednim do pozycji podczas snu nachylenia – wszystko jest w porządku. Natomiast przewożenie śpiącego dziecka w pozycji wyprostowanej – na przykład we foteliku – jest niedopuszczalne!

Maluch może doznać syndromu dziecka potrząsanego – ogromne obciążenie fizyczne spowodowane bezwładnością głowy nastawionej na wstrząsy podczas jazdy nierzadko doprowadza mniejsze dzieci do urazów szyi i kręgosłupa, a rzadziej – uszkodzeń mózgu. Zdarza się to rzadko – ale zdarza – dlatego prosimy o zwrócenie uwagi na to, by Wasze pociechy nie zasypiały podczas podróży we foteliku czy przyczepce bez regulacji oparcia.

Przewożenie dziecka we foteliku rowerowym

Foteliki są wygodne – rower nie zajmuje wiele więcej miejsca, możemy nim również wygodnie jeździć bez dziecka nawet nie odpinając fotelika. To również tańsze rozwiązanie, jednak cena nie powinna być dla nas podstawowym kryterium. Priorytetem powinno być bezpieczeństwo fotelika. Począwszy od trwałości materiału i systemu mocowań poprzez pasy bezpieczeństwa, maksymalne obciążenie (najlepsze są te do 35 kilogramów) czy sposób zabudowania, czyli jakości ochrony ciała naszego dziecka.

Fotelik rowerowy montowany przodem jest rzadziej widywany na polskich drogach, tymczasem to świetna opcja z punktu widzenia dzieci, które mogą w ten sposób mieć bliski kontakt z rodzicem i widzą więcej. Podziwiają widoki zamiast pleców rodzica. Rodzic na pewno doceni możliwość kontrolowania dziecka, natomiast dla wysokich osób przewożenie dziecka na ramie ma poważny mankament – jazda może być mniej komfortowa, ponieważ kierowca ma mniej miejsca na nogi.

Niektórzy skarżą się także na gorszą widoczność. Koniecznie należy zwrócić uwagę na ograniczenie wagowe – foteliki takie zazwyczaj posiadają wytrzymałość do 15 kilogramów, więc jeśli kupujemy fotelik dla dziecka powyżej 3 roku życia i tak skazani jesteśmy na fotelik bagażnikowy.

Foteliki rowerowe montowane za jednośladem to najpopularniejszy sposób przewożenia dzieci.

Nasze pociechy mogą z nich korzystać nawet do ok. 7 roku życia. Wybrany przez nas produkt powinien zawsze mieć oznaczenie, jaka jest maksymalna waga przewożonego w nim dziecka. W tylnym foteliku nasze dziecko jest bezpieczniejsze w razie czołowego uderzenia, a my mamy pełną swobodę ruchów.

Jak wybrać najlepszy fotelik rowerowy?

Koniecznie zwrócić należy uwagę na:

  • certyfikaty, np. europejski certyfikat jakości,
  • pasy 5-punktowe, a w najgorszym razie 3-punktowe
  • zabudowane boki fotelika i podłokietniki,
  • możliwość łatwego demontażu i zabezpieczenia przed kradzieżą,
  • kąt nachylenia pleców – prostopadły jest zazwyczaj bardzo mało wygodny na długie przejażdżki,
  • wyprofilowanie oparcie pozwalające dziecku na swobodne ruszanie głową.

Jak przewozić dziecko w przyczepce rowerowej?

Przyczepką możemy przewozić więcej niż jedno dziecko i jest to niewątpliwy atut dla rodziców z dwójką malutkich dzieci. Przyczepka rowerowa gwarantuje wygodę zarówno dziecka, jak i dorosłego – maluch posiada dużo miejsca dla siebie, może bezpiecznie zmienić pozycję w trakcie jazdy, a przy regulowanym oparciu przy dłuższych trasach malec może sobie smacznie drzemać. Do przyczepki załadujemy także ulubioną zabawkę, przekąski, napoje czy kocyk w chłodniejsze dni. Jako rodzice mamy pełną swobodę ruchów i możemy łatwiej mu zachować równowagę roweru.

Przyczepy są bardzo stabilne i zapewniają duże bezpieczeństwo dziecku – nawet przewrócenie się roweru nie spowoduje wywrócenia przyczepy.

Przyczepa jest oczywiście dużo droższa od fotelika, zajmuje sporo miejsca w domu, w samochodzie, garażu czy na drodze.  No i uniemożliwia bezpośredni kontakt rodzica z dzieckiem w trakcie jazdy.

Nie ma idealnego rozwiązania dla wszystkich – każdy musi dokonać wyboru sam na podstawie swoich osobistych potrzeb i preferencji. No i jakże by inaczej – zasobności swojego portfela.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE