Przejdź do

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

W ciągu ostatnich kilku sezonów rower, zwłaszcza rower elektryczny, stał się bardzo popularnym środkiem komunikacji. Niestety równolegle ze wzrostem sprzedaży rowerów wzrosła również liczba ich kradzieży. Jedynie niecałe 10 procent z nich zostaje wyjaśniona przez policję. A ryzyko kradzieży możemy bardzo łatwo wyeliminować do zera wybierając najlepsze zabezpieczenie roweru.

Na początek musimy zaznaczyć, że należy zabezpieczać rower zawsze, gdy zostawiasz rower bez żadnego nadzoru. Nie bez powodu mówi się, że „okazja czyni złodzieja” – a przecież zabezpieczenie roweru, w stosunku do ceny samego jednośladu, kosztuje niewiele. Zabezpieczenie możemy zakupić online, wtedy darmowa dostawa w przypadku dużych firm, jak np. Muvike, to kwestia jednego dnia.

Zabezpieczenia roweru: zapięcie składane, u-lock czy łańcuchowe?

Nie bez znaczenia jest fakt, w jakim miejscu i czym przypniemy nasz rower. Najlepiej, aby obiekt służący do przypięcia jednośladu był solidny i trwały – stojak rowerowy, drzewo, latarnia czy też wysoki słup są idealne do tego celu. Jak najlepiej zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą? Jakie zapięcie do roweru wybrać? Oczywiście takie, którego złodziej nie będzie mógł w dosłownie chwilę przeciąć. Złodziej czatujący na rowery szybko pozna słabą linkę i w sekundę wyciągnie nożyce. Rowery słabo zabezpieczone zwykłą linką wręcz zachęcą złodzieja do próby kradzieży. Ewentualnie można je użyć dodatkowe zabezpieczenie poszczególnych części roweru np. koła, natomiast zdecydowanie do ramy roweru potrzebujemy znacznie lepsze zabezpieczenie.

Dobre zapięcie rowerowe daje wysoki stopień ochrony. Powinno też być łatwo dostępne – takie, które można założyć i zdjąć. Wydawać by się mogło, że w przypadku wielu osób podczas krótkiej wizyty w sklepie może wystarczyć zwykła linka, która kilka lat temu w Polsce była najbardziej popularna i zapewne każdy z nas miał ją w swojej kolekcji. Niestety linka rowerowa podda się przy próbie rozpięcia w kilka sekund i nie zabezpieczy naszego roweru tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Złodziej tylko na takie linki czeka. Wystarczą mu zwykłe nożyce! Także jako główne zabezpieczenie linka odpada – przejdźmy do najlepszych sposobów ochrony roweru przed kradzieżą.

Zabezpieczenia rowerowe – rodzaje ochrony przed kradzieżą roweru

Zatem jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą najskuteczniej? Obecnie rynek oferuje wiele sposobów na zabezpieczenie roweru, jednak warto jest zwrócić uwagę na te, które są solidne, mają dobry stosunek jakości do ceny i nie sprawiają kłopotów podczas transportu. Idealne zabezpieczenie roweru wymaga wzięcia pod uwagę wartości roweru.

Zapięcie rowerowe U-lock

U-lock to najmocniejsze, najczęściej polecane i bardzo dobre zabezpieczenie rowerowe, które chroni jednoślad przed kradzieżą. Zabezpieczenie U-lock to mocna blokada, której złodziej nie będzie miał wcale ochoty forsować. Jeśli mamy w planie pozostawienie roweru na dłużej – zdecydowanie polecamy to zapięcie do rowerów. Z u-lockiem możemy w spokoju zrobić długie zakupy czy przesiedzieć 8 godzin w pracy.

Jak zbudowane jest to zabezpieczenie na rower? U-lock składa się z pałąka z hartowanej stali oraz zamka i kształtem przypomina literę U. W przypadku tego zabezpieczenia istotne jest, aby wybrać zabezpieczenie rowerowe znanych i renomowanych producentów – tylko wtedy mamy gwarancję, że zamek jest solidny. Z uwagi na rozmiar i wagę zapięcia najlepszym i najprostszym sposobem jego przewożenia jest zamocowanie na rowerze, na ramę roweru. Trudny do sforsowania lub zniszczenia U-lock daje najwyższe szanse, że zawsze odnajdziemy rower tam, gdzie go zostawiliśmy.

Zapięcia składane

Zapięcie składane to ergonomiczna i równie skuteczna odmiana zapięcia typu U-lock. Zabezpieczenia składane są bardzo wygodne w transporcie, a przede wszystkim gwarantują doskonałą ochronę antykradzieżową. Dłuższe wersje składaków pozwolą na przymocowanie roweru do obiektów trudno dostępnych dla U-locka, czyli drzew lub szerokich latarni. Jest to ich niewątpliwa przewaga jak sztywnym U-lockiem. Na rynku znajdziemy modele tych zabezpieczeń rowerowych zamykanych na kluczyk. Blokada ta nada się również do tego, aby dodatkowo zabezpieczyć inne części roweru, np. koła.

Zabezpieczenie roweru łańcuchowe

Kute ogniwa łańcucha zdecydowanie nie dadzą się łatwo złodziejowi. To bardzo łatwe w transporcie i szybkie zabezpieczenie, które towarzyszyć nam może wszędzie tam, gdzie zostawiamy rower na niezbyt długi czas. Łańcuchy są zdecydowanie bardziej skuteczne niż linki, a nie zajmują wiele miejsca w plecaku czy torbie, od biedy można je przewozić na rowerze – kilkukrotnie okręcając je wokół rowerowej ramy.

Gerda – najlepsza ochrona dla roweru na rynku

Za najlepsze zabezpieczenie roweru uważane są zapięcia typu u-lock uznanych producentów, takich jak marka z wieloletnią tradycją Gerda. Zaraz za nimi są składaki i ciężkie zapięcia łańcuchowe. Jak już wspominaliśmy, tanie linki i spirale powinny być stosowane jako dodatkowe lub awaryjne zabezpieczenie roweru przed kradzieżą, np. przypiąć ją samo koło.

Znana wszystkim w Polsce Gerda to najpopularniejszy producent polskich zamków, drzwi i bram – swoje doświadczenie w zabezpieczaniu naszego dobytku postanowił przekuć na zabezpieczenie naszych rowerów. I trzeba przyznać – wyszło to zespołowi Gerdy znakomicie! Blisko stulecie doświadczenia w produkcji i rozwoju zamków i kłódek oraz stosowanie polityki wieloetapowego testowania wyrobów, zaowocowało gamą produktów, których solidność nie zawiedzie żadnego nabywcy.

Jeżeli szukasz wysokiej jakości zapięć rowerowych, z rozwiązaniami dostosowanymi do Twoich potrzeb oraz do zabezpieczanego mienia to Gerda jest znakomitym wyborem – zabezpieczenia są najwyższej klasy, a półka cenowa znacznie niższa niż porównanych marek zagranicznych. Nie bez znaczenia są też walory estetyczne – zapięcia Gerdy są zwyczajnie bardzo ładne i bardzo dobrze wyglądają. Nic dziwnego, że to właśnie zapięcia Gerda cieszą się wśród ekspertów i użytkowników największą popularnością.

Gerda U-Locki

Zapięcie rowerowe Gerda U-lock to jedno z najbardziej klasycznych zabezpieczeń na rynku i jednocześnie najbardziej skuteczne. Najwytrzymalszym, a zarazem najprostszym w użytkowaniu u-lockiem na polskim rynku jest Gerda Ultra 245/165S. Masywna szekla wraz z zamkiem są wykonane z metalu wysokiej jakości chronią przed takim przecinaniem, zgniataniem, wyginaniem lub rozwiercaniem zamka. Wysokiej klasy U-Lock jest lekki, ponieważ wykonany jest ze stali wysokiej klasy oraz posiada podwójnie blokowany zamek ze stali specjalnie hartowanej.

Składaki Gerdy – tzw. Bordo

Śmiało można powiedzieć, że wprowadzenie zabezpieczeń typu Bordo zrewolucjonizowało rynek zapięć do rowerów. Jak już pisaliśmy, składaki łączą w sobie wytrzymałość na poziomie U-Locka oraz elastyczność łańcucha. Zapięcie do roweru Gerda tego typu sprawdzi się u tych rowerzystów, którzy bez stresu chcą zostawiać swój jednoślad na długie godziny. Szczególnie polecany model Gerda Fold 840V posiada dodatkowo specjalną zatyczkę otworu kluczaktóra chroni przed pyłem, piaskiem, błotem oraz wszelkimi innymi zabrudzeniami, a wysokiej klasy osłona PVC chroni rower przed wszelkimi zarysowaniami.

Łańcuchy rowerowe Gerda z zamkiem

Łańcuch to podstawowe zabezpieczenie jednośladu. Bez problemu można nim przypiąć rower przez ramę i tylne koło jednocześnie. Gerda ma w swojej ofercie łańcuchy wysokiej jakości z najlepszych materiałów – zabezpieczenia są bardziej wytrzymałe i lżejsze, stąd często używane są do zabezpieczania droższych rowerów i skuterów.

Każdy łańcuch rowerowy Gerdy jest ławy w transporcie, posiada hartowane ogniwa oraz wysokiej klasy zamek, który wytrzyma najmocniejsze uderzenia, a symetryczny klucz wyjmowany jest tylko z zamkniętego zamka i łatwy w obsłudze – również w ciemności. Automatyczna zatyczka otworu klucza chroni przed zabrudzeniem zamka, gruba osłona tekstylna chroni rower przez porysowaniem, więc bez problemu możemy łańcuchy Gerdy owinąć wokół sztycy siodełka, ramy lub w sakwie podczas transportu, nie marnując miejsca w bagażniku rowerowym czy plecaku. Ponadto Gerda produkuje zabezpieczenia łańcuchowe o różnych grubościach:

  • Gerda Contra 900/6V (utwardzane ogniwa 6 mm o okrągłym przekroju),
  • łańcuch Gerda Contra 900/8V (ogniwa 8mm)
  • łańcuch Gerda Contra 900/10V (ogniwa o średnicy 8mm). Spora długość 90 cm umożliwia wygodne przypięcie roweru gdziekolwiek tylko chcemy.

Pewnym jest, że perfekcyjne zabezpieczenia nie istnieją, jednak połączenie dobrej jakości zapięcia, odpowiedniego miejsca parkowania i sposobu przypinania roweru znacząco utrudni złodziejom potencjalną kradzież. Pamiętajmy, że nasz wymarzony rower zasługuje na bezpieczeństwo, dzięki któremu będziemy mogli cieszyć się nim długie lata bez obaw o ewentualną kradzież.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE