Każdego roku w Polsce kradzionych jest tysiące rowerów. Kiedy już zdecydowaliśmy się na nasz wymarzony jednoślad, powinniśmy zrobić wszystko, by zapewnić mu bezpieczeństwo i nie narażać się na utratę cennego sprzętu. Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Dziś postaramy się odpowiedzieć wyczerpująco na to pytanie.
W ciągu ostatnich kilku sezonów rower, zwłaszcza rower elektryczny, stał się bardzo popularnym środkiem komunikacji.
Niestety równolegle ze wzrostem sprzedaży rowerów wzrosła również liczba kradzieży jednośladów. Jedynie niecałe 10 procent kradzieży zostaje wyjaśniona przez policję. Najczęściej nasze rowery przepadają bez śladu. Całe szczęście odpowiednim zabezpieczeniem i kilkoma dobrymi na-wykami możesz powstrzymać kradzież swojego roweru. Jak to zrobić?
Spis Treści
Jak zabezpieczyć rower
Na początek musimy zaznaczyć, że warto jest zabezpieczać rower zawsze, gdy się od niego oddalamy. Blokada rowerowa to coś, o czym nie wolno nam zapominać. Zdajemy sobie przecież sprawę, że na ulicy, zwłaszcza w dużym mieście, wystarczy chwila nieuwagi, a ktoś może przywłaszczyć sobie nasz sprzęt. Nie bez powodu mówi się, że „okazja czyni złodzieja”, dlatego właśnie, chcąc aby nasz rower służył nam przez długie lata, powinniśmy zdecydować się na odpowiednie zabezpieczenie do roweru.
Nawet najprostsze zapięcie rowerowe może zniechęcić do kradzieży, jednak pamiętajmy, że dla profesjonalisty zwykła linka to żaden problem. Dlatego też dziś zapoznamy Was z zapięciami rowerowymi, które gwarantują wysoki stopień ochrony jednośladów.
Jakie zapięcie do roweru wybrać?
Wybór odpowiedniej metody zabezpieczającej rower zależy w główniej mierze od tego, gdzie go zostawiamy i na jak długo. Nie bez znaczenia jest fakt, w jakim miejscu i czym przypniemy nasz rower. Najlepiej, aby obiekt służący do przypięcia jednośladu był solidny i trwały – stojak rowerowy, latarnia, czy też wysoki słup są idealne do tego celu. Warto też pozostawić rower w miejscach monitorowanych. Jakie zapięcie do roweru wybrać?
Wydawać by się mogło, że w przypadku krótkiej wizyty w sklepie może wystarczyć zwykła linka, która kilka lat temu w Polsce była najbardziej popularna i zapewne każdy z nas miał ją w swojej kolekcji. Niestety linka rowerowa podda się przy próbie rozpięcia w kilka sekund i nie zabezpieczy naszego roweru tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Świetnie zabezpieczy jednak poszczególne podzespoły, jak koła, czy siodełko jako zabezpieczenie dodatkowe.
Zapomnijmy więc o lince, jako głównym zabezpieczeniu i przejdźmy do najbardziej sprawdzonych i skutecznych metod.
Przeczytaj również: Jaka jest najlepsza bateria do roweru elektrycznego
Zapięcie rowerowe – rodzaje
Jakie wybrać zapięcie rowerowe? Obecnie rynek oferuje wiele rodzajów zabezpieczeń i blokad do rowerów, jednak warto jest zwrócić uwagę na te, które są solidne, mają dobry stosunek jakości do ceny i nie sprawiają kłopotów podczas transportu. Wybór idealnego dla zabezpieczenia rowerowego nie należy do łatwych. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wartość roweru i nasze preferencje, z pewnością uda się nam wy-brać skuteczne rozwiązanie.
Od ekspertów dowiemy się, że wartość zapięcia powinna wynosić ok. 10% ceny roweru. Ważniejsza niż cena jest jednak konstrukcja zapięcia. Za najbezpieczniejszy wariant uważane są zapięcia typu u-lock uznanych producentów, takich jak Abus. Zaraz za nimi są zapięcia składane i ciężkie zapięcia łańcuchowe. Linki i spirale powinny być stosowane jako dodatkowe lub awaryjne zapieczenie roweru przed kradzieżą.
Wiemy już, że pierwszym i nadrzędnym warunkiem zmniejszenia ryzyka utraty roweru w wyniku kradzieży jest zaopatrzenie się w dobre zabezpieczenie rowerowe. Poznajcie te zapinki do roweru, na które warto jest zwrócić szczególną uwagę.
Zapięcie typu U-lock
U-lock to najmocniejsze, najczęściej polecane i bardzo pewne zapięcie rowerowe, które chroni jednoślad przed kradzieżą. Zabezpieczenie U-lock jest szczególnie przydatne, jeśli pozostawiamy rower bez opieki na dłużej. Jak zbudowane jest to zabezpieczenie na rower? U-lock składa się ze stalowego pałąka oraz zamka i kształtem przypomina literę U. W przypadku tego zabezpieczenia istotne jest, aby wybrać zabezpieczenie rowerowe znanych i renomowanych producentów – tylko wtedy mamy gwarancję, że zamek jest solidny. Z uwagi na rozmiar i wagę zapięcia najlepszym i najprostszym sposobem jego przewożenia jest zamocowanie go do ramy roweru. Trudny do sforsowania lub zniszczenia U-lock daje najwyższe szanse, że zawsze od-najdziemy rower tam, gdzie go zostawiliśmy.
Zapięcia składane
Zapięcie składane to ergonomiczna i równie skuteczna odmiana zapięcia typu U-lock. Zabezpieczenia składane są bardzo wygodne w transporcie, a przede wszystkim gwarantują doskonałą ochronę antykradzieżową. Dłuższe wersje zapięć składanych pozwolą na przymocowanie roweru do obiektów trudno dostępnych dla U-locka, czyli drzew lub latarni. Na rynku znajdziemy modele U-lock zamykane kluczykiem, bądź szyfrowane.
Zabezpieczenia łańcuchowe
Kute ogniwa łańcucha zdecydowanie nie dadzą się łatwo złodziejowi. To bardzo łatwe w transporcie i szybkie zabezpieczenie, które towarzyszyć nam może wszędzie tam, gdzie zostawiamy rower na niezbyt długi czas. Zabezpieczenie łańcuchowe są zdecydowanie bardziej skuteczne niż linki, a nie zajmują wiele miejsca w plecaku, czy torbie.
Blokada na koło
Blokada na koło to doskonałe zabezpieczenie dodatkowe dla roweru – uniemożliwia bowiem złodziejowi odjechanie na skradzionym sprzęcie. Najlepiej, jeśli blokada na koło połączona jest z łańcuchem.
Blokada rowerowa na szyfr
Każdy z nas dobrze zna zabezpieczenia rowerowe zamykane na klucz. Niestety to rozwiązanie ma swoje minusy – musimy uważać, aby go nie zgubić. Lepszym rodzajem zabezpieczenia jest zapięcie rowerowe na szyfr. Wystarczy, że zapamiętamy kombinację cyfr i łańcuch lub U-lock się otworzą. Kłódka do roweru na szyfr to zda-niem wielu dużo korzystniejsze rozwiązanie niż blokada na rower zamykana kluczem.
Zapięcia rowerowe Abus
Spośród wszystkich zapięć rowerowych dostępnych na rynku zdecydowanie najbardziej polecanymi są zabezpieczenia marki Abus. Najwyższa jakość Abusa i trwałość obliczona na lata użytkowania, już przy jednokrotnym wydatku, dają nam zabezpieczenie na wiele sezonów intensywnego użytkowania. Dlaczego warto zainwestować w zapięcia właśnie tej marki?
ABUS to niemiecki koncern o międzynarodowym zasięgu oferujący wszelkiego rodzaju zabezpieczenia mienia. Blisko stulecie doświadczenia w produkcji i rozwoju zamków, zapięć i kłódek oraz stosowanie polityki wieloetapowego testowania wyrobów, zaowocowało gamą produktów, których solidność nie zawiedzie żadnego nabywcy. Nic dziwnego, że to właśnie zapięcia Abus cieszą się wśród ekspertów i użytkowników największą popularnością.
Abus wprowadził we wszystkich kolekcjach produktów system klasyfikacji zapięć rowerowych w 15-stopniowej skali pokazujący, jak skuteczną ochronę antykradzieżową ma każdy model.
Abus Security Level System dzieli się na 3 zasadnicze poziomy:
- Maximum Security Level: 10-15
- Extra Security Level: 5-9
- Standard Security Level: 1-4
Zamki z ratingiem pomiędzy 1-4 zapewnią podstawową ochronę przed kradzieżą na obszarach o niskim poziomie ryzyka. Zabezpieczenia te można stosować do rowerów, w miejscach gdzie mamy duże poczucie bezpieczeństwa. Zabezpieczenia w zakresie pomiędzy 5-9 oferują bardzo dobry poziom bezpieczeństwa rowerów dla dorosłych w obszarach o średnim i niskim ryzyku kradzieży. Z kolei zapięcia rowerowe z po-ziomem bezpieczeństwa pomiędzy 10-15 oferują maksymalną ochronę. Stworzone do wyższej klasy rowerów, przypinanych na obszarach miejskich i do użytku w obszarach wysokiego ryzyka kradzieży.
ABUS U-Locki
Zapięcie rowerowe Abus U-lock to jedno z najbardziej klasycznych zabezpieczeń na rynku i jednocześnie najbardziej skuteczne. Masywna szekla wraz z zamkiem są wy-konane z metalu wysokiej jakości chronią przed takim przecinaniem, zgniataniem, wyginaniem lub rozwiercaniem zamka. Wysokiej klasy U-Lock jest lekki, ponieważ wykonany jest ze stali wysokiej klasy oraz posiada podwójnie blokowany zamek ze stali specjalnie hartowanej.
Szczególnie polecamy model Facilo 32/150HB230+USH +Cobra 10/140. Zabezpieczenie do roweru typu U-Lock Facilo 32 to idealne rozwiązanie przy niskim ryzyku kradzieży, które z pewnością będzie nam służyć przez długie lata. U-lock Abus Facilo 32 wykonany z 12 mm hartowanej stali będzie zdecydowanie lepszym pomysłem, niż linka. Wysokiej jakości zamek ABUS ryglowany z dwóch stron i linka Cobra 10/140 sprawiają, że U-Lock Facilo 32 na łeb bije konkurencję z podobnej półki cenowej.
Przeczytaj również: Silniki w rowerach elektrycznych – Jaki napęd jest najlepszy?
ABUS łańcuchy rowerowe z zamkiem
Łańcuch rowerowy po podstawowe zabezpieczenie jednośladu. Abus ma w swojej ofercie łańcuchy wysokiej jakości z najlepszych materiałów co oznacza, że zabezpieczenia są bardziej wytrzymałe i lżejsze. Dobry łańcuch rowerowy jest ławy w trans-porcie, posiada hartowane ogniwa oraz wysokiej klasy zamek, który wytrzyma naj-mocniejsze uderzenia.
Polecamy zapięcie łańcuchowe do roweru Abus IONUS 8800M o długości 95 cm, które dzięki ogniwom o owalnym przekroju oraz zamkowi ze specjalnie wzmacnianej i hartowanej stali zapewnią ochronę Twojego ulubionego jednośladu. Korpus oraz zamek zabezpieczenia są zbudowanie ze specjalnie wzmacnianej i hartowanej stali. Za-mek wyposażony jest nawet w zabezpieczenie przed przewierceniem, a jego miękka powłoka amortyzuje wszelkie uderzenia.
ABUS – zabezpieczenie składane
Śmiało można powiedzieć, że wprowadzenie zabezpieczeń typu Bordo zrewolucjonizowało rynek zapięć rowerowych. Zabezpieczenie składane łączy w sobie wytrzymałość na poziomie U-Locka oraz elastyczność łańcucha. Zapięcie do roweru Abus tego typu sprawdzi się u tych rowerzystów, którzy bez stresu chcą zostawiać swój jedno-ślad na długie godziny.
Polecamy model Bordo uGrip 5700/80 BK SH czarny marki Abus. Bordo uGrip 5700/80 BK SH to zabezpieczenie idealne dla wszystkich rowerzystów poruszających się po mieście. Poziom bezpieczeństwa 7 zapewniony przez zabezpieczenie składane, zaspokoi potrzeby wszystkich tych, którzy szukają niezawodnego rozwiązania w miejskiej przestrzeli. Ponadto jest bardzo łatwe w transporcie oraz kompaktowe. Wysokiej klasy cylinder automatyczny oraz panele o grubości 5mm to kolejne zalety Bordo uGrip 5700/80 BK SH.
ABUS zamek – blokada tylnego koła
Blokada tylnego koła czyli zamek do roweru Abus mocowany na ramę to podstawo-we zabezpieczenie dla każdego. Jest bardzo praktyczne, lekkie i łatwe w obsłudze. Najlepiej traktować go jako dodatkowe zabezpieczenie podczas zabezpieczania roweru łańcuchem.
Abus – zapięcie do roweru z alarmem
To najnowsze rozwiązanie na rynku, które w kilka sekund odstraszy potencjalnego złodzieja. Alarmbox to skrzynka alarmowa z wieloma funkcjami i możliwościami. Funkcja alarmowa o mocy min. 100 dB jest aktywna przez 15 sekund, później alarm ponownie się uzbraja. Dzięki wykrywającej nawet niewielkie ruchy funkcji 3D Position Detection jest wyjątkowo czuła. Przy krótkich wstrząsach zapięcie generuje sygnał ostrzegawczy. Alarmbox z łatwością można zamocować na każdym rowerze.
Pewnym jest, że perfekcyjne zabezpieczenia nie istnieją, jednak połączenie dobrej jakości zapięcia, odpowiedniego miejsca parkowania i sposobu przypinania roweru znacząco utrudni złodziejom potencjalną kradzież. Pamiętajmy, że nasz wymarzony rower zasługuje na bezpieczeństwo, dzięki któremu będziemy mogli cieszyć się nim długie lata bez obaw o ewentualną kradzież. Zaopatrz się w odpowiednie dla swoich potrzeb zabezpieczenie już dziś!