Przejdź do
konwersja-na-elektryka

Konwersja roweru na elektryczny – Jak to zrobić i czy warto?

Rowery ze wspomaganiem z każdym rokiem zyskują na popularności i to właśnie one są obecnie najbardziej pożądanymi dwukołowcami. Jednoślady elektryczne mają szereg zalet, do których należą m.in. większy komfort jazdy i możliwość pokonywania trudnych i długich tras bez zmęczenia. Nic więc dziwnego, że dziś niemal każdy chce posiadać e-bike w swoim garażu.

Co jednak zrobić, jeśli nie chcemy kupować nowego elektryka, a jedynie przerobić nasz tradycyjny rower na e-bike?

Z tego tekstu dowiecie się wszystkiego o konwersji roweru i będziecie wiedzieć jak zrobić rower elektryczny.

Konwersja roweru na elektryczny

Czy da się przerobić tradycyjny rower na elektryczny?

Tak, przeróbka zwykłego roweru na elektryczny jest możliwa.

Przy odrobinie pracy i odpowiednich narzędziach praktycznie każdemu zapalonemu cykliście takie przeróbki nie powinny sprawić większego kłopotu. Konwersja roweru wymaga jednak staranności i wiedzy, którą dziś się z Wami podzielimy.

Jak przerobić rower na elektryczny?

Konwersja roweru na elektryczny to proces, który możesz przeprowadzić w domowym zaciszu albo też zamówić usługę konwersji w sklepie, w którym kupujesz silnik. W każdym przypadku do Twojej decyzji należeć będzie rodzaj napędu elektrycznego, a także kształt i pojemność akumulatora.

Rowery elektryczne wyróżniają się od tych tradycyjnych możliwością pokonywania kilkudziesięciu kilometrów bez ładowania baterii i nadwyrężania naszej kondycji. Nie bez znaczenia jest tu moc silnika, bateria i miejsce jej umieszczenia.

Rowery ze wspomaganiem kupowane w dobrym sklepie gwarantują nam właściwą pracę wszystkich komponentów i bezpieczeństwo. Jeśli po głowie chodzi nam jednak konwersja roweru na elektryczny, powinniśmy pamiętać, że to od nas zależy bezpieczeństwo naszej jazdy. Dołóżmy więc wszelkich starań, by komponenty były odpowiednio dobrane i zainstalowane.

Jeśli mamy już w domu jednoślad, który chcemy przekonwertować na wersję ze wspomaganiem, możemy to zrobić nawet w domowym zaciszu. Żeby dodać do dwukołowca napęd, niezbędne jest kilka kluczowych elementów.

Konwersja roweru tradycyjnego na rower elektryczny wymaga od nas zakupu takich elementów, jak:

  1. silnik
  2. akumulator
  3. sterownik
  4. czujnik prędkości
  5. manetka gazu
  6. magnetyczny czujnik hamowania (lub klamki hamulcowe)
  7. komputer sterujący/wyświetlacz
  8. wiązka przewodów z wtyczkami
  9. zestaw narzędzi

Najlepiej jest zaopatrzyć się w zestaw narzędzi, który jest dedykowany do właśnie takich przeróbek. Zestawy narzędzi przeznaczone do konwersji znacznie ułatwią nam pracę i są dostępne w każdym dobrym sklepie rowerowym. Wykorzystanie takich zestawów jest pomocne, kiedy na co dzień nie majsterkujemy przy rowerach elektrycznych.

Wszystko co powinieneś wiedzieć o konwersji roweru

Konwersja roweru na elektryczny – Silnik 

Silnik jest kluczowym elementem każdego e-bike’a i to właśnie jego wybór i instalacja są najważniejsze. Napęd elektryczny do roweru jest tym, co sprawia, że poruszamy nie używając siły naszych mięśni.

Pamiętajmy, że według Prawa o ruchu drogowym e-bike nie może mieć większej mocy ciągłej niż 250W, a jego wspomaganie musi spadać do zera po przekroczeniu 25 km/h.

Prędkość roweru elektrycznego, czyli korzystającego ze wspomagania nie może być więc większa niż 25km/h. Po przekroczeniu tej prędkości musimy polegać na sile naszych mięśni.

Takie ograniczenia mają swoje zalety – dostępne w sprzedaży silniki oferują jednakowe wspomaganie. Czym się więc różnią?

Sposobem montażu – centralnie, bądź w kole. Powinniśmy wybrać tej rodzaj, który najbardziej nam odpowiada. Pamiętajmy, że z odpowiednim, dobrze zamontowanym i wysokiej jakości silnikiem zajedziemy naprawdę daleko nie martwiąc się o stan roweru i bezpieczeństwo kierowcy.

1. Konwersja roweru z użyciem silnika centralnego

Silniki montowany centralnie, czyli w korbie rowerów to bardzo uniwersalne rozwiązanie. Silnik elektryczny centralny w połączeniu z baterią mocowaną w ramie pozwala zachować optymalny środek ciężkości, co wpływa korzystnie na komfort cyklisty. Warto zaznaczyć, że silnik centralny w połączeniu z kasetą pozwala wyjeżdżać pod nawet bardzo trudne wzniesienia. Kiedy posiadamy silnik centralny łatwo jest dobrać dowolny rodzaj tylnej przerzutki np. w piaście tylnego koła.

Najpopularniejsza moc silników przeznaczonych do konwersji roweru to 250W i 350W.

2. Konwersja roweru z użyciem silnika w tylnym kole

Czy tylne koło jest odpowiednim miejscem do montowania silnika? Owszem!

Silniki montowane na piaście tylnego koła najlepiej wypadają w połączeniu z baterią w ramie. Rozkłada wówczas wagę równomiernie. Moc z silnika jest przenoszona bezpośrednio na tylne koło, dlatego jadąc takim rowerem mamy wrażenie jakby wiatr dmuchał nam w plecy i “pomagał” nam jechać.

Jeśli chodzi o wzniesienia, wielu rowerzystów preferuje właśnie umieszczenie silnika w tylnym kole.

3. Konwersja roweru z użyciem silnika w przednim kole

Możliwa jest konwersja roweru na elektryczny z użyciem silnika także w przednim kole.

W tym przypadku napęd jest przenoszony bezpośrednio nie na tylne koło, ale na przednie koło. Można mieć więc odczucie, że ktoś ciągnie nas do góry, czy też do przodu niewidzialną liną za koło. Czujnik umieszczony w korbie, podczas pedałowania wysyła sygnał do silnika, silnik z kolei uruchamia wspomaganie elektryczne. Jeśli montujemy silnik w przedniej piaście koła najkorzystniej skorzystać z takiego zestawu: silnik w przednim kole, z kolei bateria w bagażniku. Ten sposób rozkłada wagę mniej więcej po równo na przód i tył roweru.

Silnik i bateria zapewniają nam równowagę.

Konwersja roweru – jaka bateria?

Akumulator, czyli bateria to serce elektrycznych rowerów. Odpowiedzialny jest on za funkcjonowanie wspomagania elektrycznego. Jaką baterię wybrać przerabiając swój rower na elektryk? Na rynku występują różne rodzaje akumulatorów, jednak aktualnie dominują baterie jonowo-litowe, które oferują długą żywotność akumulatora i maksymalną efektywność.

Są przy tym bardzo lekkie w stosunku do innych rodzajów baterii. Dzięki tej baterii mamy gwarancję, że nasze wycieczki rowerowe mogą trwać długie godziny. Baterie montowane są w ramie lub bagażniku nad tylnym kołem.

Podzespoły – wyświetlacz LCD, manetki i klamki hamulcowe

Konwersja roweru na elektryczny to także dodatkowe podzespoły, które montujemy na kierownicy i podpinamy przewodami do silnika i czujników, takie jak wyświetlacz, manetki, czy klamki hamulcowe.  O czym powinniśmy pamiętać przy montażu?

Nie powinniśmy zapomnieć o klamkach hamulcowych, które służą do rozłączania silnika oraz zainstalowania manetki, która pozwoli przesyłać sygnały do sterownika o tym, jaki chcemy mieć poziom wspomagania.

Podczas przeróbki roweru na elektryczny, konieczne jest zamocowanie wyświetlacza. Najbardziej godne polecenia są wyświetlacze LCD. Wyświetlacze tego typu posiadają podstawowe parametry jazdy, pokazują poziom naładowania baterii, czy trybu wspomagania. Czasem producent wyświetlacza LCD może oferować wyświetlacz, który posiada nawigację.

Sterownik i czujnik prędkości to kolejne istotne fragmenty napędu elektrycznego. Sterownik odpowiada za przekazywanie mocy z silnika. To właśnie dzięki niemu możesz przy pomocy manetki lub komputera sterować pracą silnika. Istnieją różne rodzaje sterownika – w zależności od tego, gdzie jest od montowany. Sterownik może być zintegrowany z silnikiem, może znajdować się na szynie baterii lub też na ramie roweru.

Ile kosztuje przerobienie roweru na elektryczny?

Decydując się na konwersję roweru na elektryczny najczęściej kierują nami dwie pobudki – przywiązanie do naszego roweru bez napędu, bądź też chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Ile więc kosztuje przerobienie roweru tak, by stał się elektrycznym?

Kompletne zestawy do przeróbki roweru na elektryczny kosztują od 1000 – 2500zł, w zależności od rodzaju zestawu. Jest to więc cena o przynamniej połowę niższa od ceny nowego roweru. Musimy jednak do tej kwoty dołożyć czas naszej pracy i trud jaki włożymy w to, by nasz jednoślad stał się rowerem z silnikiem.

Czy warto przerobić rower na elektryczny? Zalety i wady

Przerobienie roweru na elektryczny – jakie są praktyczne zalety? Jeśli jesteśmy przywiązani do naszego obecnego roweru i lubimy majsterkować – konwersja roweru będzie dla nas nie tylko przyjemnie spędzonym czasem, ale i też radością z faktu, że sami stworzyliśmy swój własny rower z silnikiem o wymarzonej mocy. Duża zaletą samodzielnej konwersji jest również oszczędność. Zazwyczaj rowery elektryczne renomowanych firm kosztują kilka tysięcy złotych.

Chcąc kupić solidny jednoślad z napędem elektrycznym musimy liczyć się z wydatkiem od 5000zł do 7000zł

Czy taka konwersja ma swoje wady? Niestety tak.

Pamiętajmy, że samodzielna przeróbka rowerów na elektryki nigdy nie zastąpi profesjonalnego modelu, który od podstaw (tak jak chociażby nasz rower na grubych oponach) projektowany był przez specjalistów i idealnie współgra z napędem. Ponadto firmy oferują obecnie różne rodzaje elektryków, które z łatwością dopasujemy do naszych potrzeb.

Konwersja roweru tradycyjnego na rower elektryczny – podsumowanie

Zajrzeliście do tego tekstu, bo w Waszej głowie pojawiło się pytanie: Przeróbka roweru na elektryczny – czy warto to zrobić?

Jak pokazaliśmy wyżej taka konwersja jest możliwa i zaopatrzeni w odpowiednie zestawy narzędzi i dobrej jakości komponenty możemy wykonać ją w domowym zaciszu. Konwersja roweru na elektryczny pozwala zaoszczędzić pieniądze i cieszyć się z jazdy naszym ulubionym rowerem, tym razem już z napędem elektrycznym.

Dzięki instalacji silnika będziemy mogli ruszyć na całodniowe wycieczki, trudne trasy, a do domu wracać szczęśliwi i zrelaksowani. Będziemy mogli szybciej poruszać się po mieście i omijać korki patrząc w zainstalowany przez nas wyświetlacz, który pozwoli nam kontrolować stan naszej baterii i ilość przejechanych kilometrów.

Musimy jednak pamiętać, że od naszego montażu zależy żywotność naszego dwukołowca i bezpieczeństwo nas samych. Przeróbka roweru na elektryczny jest możliwa, jednak jeśli myślimy o bardzo długich i wymagających trasach oraz cieszeniu się elektrykiem przez długie lata, warto rozważyć kupno roweru typu e-bike u sprawdzonego sprzedawcy.

Każdy jednoślad posiada mnóstwo elementów, których zadaniem jest ze sobą współpracować. Jazda rowerem elektrycznym to ogromna przyjemność, której z pewnością doświadczysz już podczas pierwszej przejażdżki na dwukołowcu z napędem. Pamiętajmy jednak, że komfort i bezpieczeństwo są najważniejsze!

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE