Przejdź do
motywacja-do-jazdy-na-rowerze

Motywacja do jazdy na rowerze – 5 sprawdzonych sposobów

Jazda na rowerze to wspaniały sposób na zgubienie nadprogramowych kilogramów, utrzymanie dobrej kondycji i samopoczucia. Codzienny ruch na rowerze znacznie redukuje odczuwalny stres. To także znakomita alternatywa dla mobilności – zwłaszcza w elektrycznym wydaniu. Rowery elektryczne w dużych miastach coraz częściej stają się głównym codziennym środkiem transportu do pracy, szkoły czy na uczelnię.

W dodatku ekologicznym i… ekonomicznym. Dlaczego więc w ogóle zabrałem się do pisania tego artykułu? Bowiem, jako aktywny kolarz i pasjonata rowerowy wiem, że…

Gdyby się tak chciało, jak się nie chce…

Pomimo ogromu zalet z codziennej jazdy często pojawia się przynajmniej jedno „ALE”…

ALE najpierw musimy rower wyciągnąć. Garaż daleko, a piwnica ma tyle schodów…

ALE musimy ciężko pedałować, musimy… wykonać ALE wysiłek. Ile razy, patrząc na rower, zdarzyło Ci się pomyśleć : „Nieee, nie mam dziś siły!”?

ALE przecież dziś tak naprawdę w ogóle”nie mam czasu!”?

Często wystarczy niepogoda, słabszy dzień lub po prostu niedospanie, aby znaleźć szybkie ALE. A Ty, ile razy byłeś rozczarowany własnym brakiem motywacji?

Wspomnień czar i teraźniejszość, która cieszy

Przede wszystkim zrób wszystko, aby nie zapominać, ile regularne treningi na rowerze Tobie dają. Jeśli schudłeś, wydrukuj sobie zdjęcia sprzed utraty wagi oraz „nowego siebie” i powieś oba razem w mniej widocznym miejscu, ale tak, abyś jednak na nie zerkał codziennie, np. po wewnętrznej stronie szafki łazienkowej z lustrem.

Wydrukuj i umieść w widocznym miejscu swoje zdjęcia na rowerze z dni, kiedy byłeś wyjątkowo szczęśliwy. Mogą to być zdjęcia z rodzinnej letniej wycieczki rowerowej lub leśnych treningów z przyjaciółmi.

Poprawiły ci się znacząco wyniki krwi, aktywność na rowerze pomogła ci zwalczyć nadciśnienie lub poziom cholesterolu? Wydrukuj wyniki i powieś na lodówce!

Rowery elektryczne – po prostu radość

Aby znaleźć motywację najłatwiej jest jeździć tylko i wyłącznie z przyjemnością. Bez zmuszania się i bez poczucia obowiązku. Według statystyk temat „motywacji do regularnego uprawiania sportu” jest tak często wyszukiwany jak podobne wpisy w Google typu: „jak schudnąć”, „jak to zrobić, by utrzymać dietę”?

Świetnym sposobem na utrzymanie regularnej jazdy rowerem jest po prostu zakup roweru elektrycznego. Dlaczego?

Żebyś już nie mógł powiedzieć „ALE”!

Korzyści z regularnej jazdy na rowerze elektrycznym

Dzięki napędowi elektrycznemu jazda rowerem elektrycznym jest dużo lżejsza. Kiedy naprawdę nie mamy energii możemy na część trasy wrzucić manetkę gazu – rower posłuży nam wtedy do jazdy bez absolutnie żadnego wysiłku. Mimo wszystko trochę się poruszamy, dojedziemy do celu tanio i ekologicznie.

Idealne rozwiązanie.

Do codziennych dojazdów do pracy idealny będzie elektryczny rower miejski z manetką gazu oraz zasięgiem przynajmniej 60km. Jeżeli nasza trasa nie ma dużo ścieżek rowerowych, a teren jest mniej przyjazny, warto rozejrzeć się za elektrycznym rowerem na grubych oponach typu fatbike lub rowerem mtb.

Znaleźć motywację – rutyna treningowa czy luz?

Rutyna, czyli wyrobienie nawyku robienia czegoś codziennie to bardzo skuteczny sposób na pokonanie lenistwa. Jednak zbyt duża rutyna to idealny przepis na brak motywacji. Zwłaszcza „klepanie” wciąż tych samych treningów na tych samych trasach raczej bardziej nudzi niż motywuje.

Po pierwsze – sport na rowerze to przyjemność dnia codziennego, jeśli każde przygotowanie i wyjście oznacza przygodę i zdrowy wysiłek, a nie wysiłek ponad miarę. Stanie się tak, jeśli zadbasz o urozmaicenia trasy.

Planuj CIEKAWE trasy rowerowe

W przypadku wiosny i lata to naprawdę proste zadanie i te ważniejsze treningowo tygodnie pomogą nam wejść w całoroczne przyzwyczajenie do ruchu. Po okresie zimowym będziemy tak spragnieni roweru i ruchu, że ryzyko pojawienia się „ALE” będzie niższe niż kiedykolwiek wcześniej w naszym życiu.

Motywacja do jazdy na rowerze – porady. 5 sprawdzonych sposobów

Skup się na korzyściach z jazdy rowerem

Lepsze zdrowie, samopoczucie i forma! Dotleniony, zdrowszy umysł i świetny wygląd bez konieczności pilnowania każdej zjedzonej kalorii!

W grupie siła

Kolarstwo to nie tylko sport, to outdoorowy styl życia, a fit fanów outdooru jest coraz i coraz więcej! Kolega, przyjaciółka, pies – fajny partner treningowy sprawia, że chcemy wyjść z domu. Głupio zrezygnować z treningu gdy wiemy, że zawiedziemy przez to naszych przyjaciół. W większości miast działają grupki kolarskie – sprawdź na facebooku lub instagramie w swojej okolicy.

Układanie planu treningowego

Planowanie, wytyczanie sobie celów i dążenie do nich to dobry sposób na motywację dla większości z nas. Ilość pokonanych kilometrów lub trudność trasy zmieniające się w określonym czasie możemy ustalić sobie indywidualnie, możemy także brać udział w lokalnych wyścigach szosowych czy wyścigach mtb.

Nagradzanie się za trening

Po treningu nie zapomnij o nagrodzie dla siebie za wykonany wysiłek i konsekwencję w treningach. Może to być ulubione danie lub przysmak, którego kaloryczność bez wykonywania regularnych treningów na rowerze powstrzymałaby Cię przed jej zjedzeniem.

Dla niektórych znakomitą nagrodą może być także pochwalenie się sukcesami!

Udostępnij swój trening w Internecie

Możesz to zrobić wśród znajomych w ogólnych mediach społecznościowych lub wyspecjalizowanych rowerowych grupach. Możesz także ściągnąć sobie jedną z wielu aplikacji, które zrzeszają fanów sportu udostępniających sobie wzajemnie swoje osiągi i pokonane w trakcie treningu kilometry. „Lajki” od wiernego grona znajomych i nieznajomych działają na wiele osób wybitnie motywująco.

Najbardziej znane aplikacje dla rowerzystów to Strava, platforma Garmina i Polara. Udostępniamy własne lepsze wyniki motywując siebie i innych stając się jednocześnie naturalnym źródłem reklamy outdoorowej filozofii życia i spędzanie czasu w ruchu na świeżym powietrzu!

Jak utrzymać motywację do jazdy na rowerze zimą?

Jeśli całą zimę będziemy dbać o siebie i zapewnimy sobie dawkę ruchu także zimą – wiosną i latem będzie nam dużo łatwiej wrócić do idealnej formy. I chociaż zimą nie musimy przeznaczać na trening tylu godzin, co w ciepłych miesiącach, to jest to dobry moment w roku, aby w ruch wprawić domowy trenażer i zadbać o trening w domu.

Wielu amatorów rowerów jako zamiennik dla letniego ruchu na rowerze zimą wybiera siłownię i basen.

Wydaje się, że plusów z codziennej jazdy jednośladem jest tak wiele, że nikogo nie trzeba do niej motywować. Mimo wszystko woleliśmy spisać nasze przemyślenia i zamknąć je razem w tymże artykule, abyście nigdy nie zapominali o tym, że dwa kółka to cudowny sposób na trening, transport i zdrowe życie w jednym.