Przejdź do

Najważniejsze wyścigi kolarskie świata – kalendarz UCI World Tour na rok 2023

Rower to znakomita odskocznia od codziennych stresów, sposób na rodzinne wycieczki, dojazdy do pracy, a przy okazji nieobciążający zbytnio organizmu trening. Utrzymuje nas w dobrej kondycji, oszczędza nasze pieniądze, jest ekologicznym i ekonomicznym środkiem transportu. Jednak dla milionów fanów na całym świecie to także ekscytująca dyscyplina sportowa.

Wygrywający największe wyścigi kolarskie zawodnicy są w niektórych krajach podziwiani tak, jak w Polsce piłkarze czy siatkarze. Świat po pandemii wraca do normalności i po rocznej przerwie kolarski świat znów może organizować kalendarz wyścigów rowerowych.

Pomimo, że w Polsce kolarstwo nie jest tak popularne jak chociażby piłka nożna, to możemy pochwalić się znakomitą reprezentantką Mają Włoszczowską – kolarką górską, dwukrotną wicemistrzynią olimpijską, złotą medalistką mistrzostw świata w wyścigu elity MTB oraz w maratonie MTB oraz wielokrotną mistrzynią Europy oraz Polski w cross-country.

Jeśli nie interesowałeś się wcześniej kolarstwem to pewnie dopiero w tym momencie zdałeś sobie sprawę, że zawody kolarskie dzieli się na wiele różnych konkurencji. Z tego artykułu dowiesz się szybko, na jakie, oraz jak wygląda ich kalendarium rowerowych imprez sportowych w 2023 roku.

Kolarskie wyścigi szosowe

Najbardziej rozpoznawalną konkurencją w rodzinie sportów rowerowych jest zdecydowanie kolarstwo szosowe, najstarsze imprezy rowerowe na szosie sięgają jeszcze XIX wieku. Obrośnięte legendą i najbardziej znane zawody Tour de France czy Paryż – Roubaix to właśnie przykłady kolarskich wyścigów na szosie. Mogą być jednodniowe (klasyczne) lub wieloetapowe, trwające nawet kilka dobrych tygodni.

Cykl najważniejszych zawodów w kolarstwie szosowym to kalendarz UCI World Tour (przed 2011 nazywany UCI Pro Tour), w którym każdy wyścig ustalany jest przez Międzynarodową Unię Kolarską z początkiem nowego roku na dni marca, kwietnia, maja, czerwca, września i października.

Szosowe wyścigi jednodniowe

Klasyczne, szosowe wyścigi trwają od startu do mety, maksymalnie kilka godzin, i wiodą przez wymagające i nieprzejezdne dla zwartego peletonu drogi. Ekstremalnie trudne trasy nie są odwoływane nawet w przypadku załamań pogodowych i ulewnych deszczy.

Najsłynniejsze zawody jednoetapowe odbywają się wiosną w Belgii i północnej Francji (tzw. wiosenne klasyki, data od kwietnia do czerwca) oraz jesienią (data od połowy września) we Włoszech i południowej Francji. UCI za najważniejsze uznaje pięć – zwane są pomnikami kolarstwa:

  1. Mediolan-San Remo – nazywane wiosennymi mistrzostwami świata, organizowane na wybrzeżu Liguryjskim
  2. Dookoła Flandrii – czyli flamandzkie Ronde van Vlaanderen
  3. Paryż-Roubaix – tzw. Piekło Północy, prowadzi przez kamienisty bruk na długości 259 kilometrów, najsłynniejsza jednodniowa impreza kolarska zorganizowana pierwszy raz w 1896 roku
  4. Liège-Bastogne-Liège – najstarszy (pierwszy w 1892 roku) wciąż organizowany wyścig jednoetapowy z ekstremalnie stromymi podjazdami
  5. Giro di Lombardia – jesienny klasyk zwany wyścigiem spadających liści, biegnie przez górzyste drogi wokół lombordzkiego jeziora Como

Szosowe wyścigi wieloetapowe

W kategorii wieloetapówek dla UCI liczy się głównie słynna trójka – Tour de France, Giro D’Italia oraz La Vuelta a España. Każdy z nich to wyścig zespołowy. Dni tych zawodów wypełnione są ekstremalnym wysiłkiem, a wygrana zależy w dużej mierze od umiejętności planowania i odpowiedniej pracy zespołowej.

  1. Tour de France – biegnący przez wysokie szczyty Pirejenów i Alp najsłynniejszy wyścig rowerowy na świecie, z metą na Polach Elizejskich w Paryżu. Lidera klasyfikacji można łatwo rozpoznać po żółtej koszulce.
  2. Giro D’Italia – w maju każdego roku otwiera kalendarz największych i najdłuższych imprez kolarskich. Każdy kolarz znajdzie w nim coś dla siebie, ponieważ etapy różnią się między sobą diametralnie (sprinterskie -płaskie, średnie oraz górskie). Lidera klasyfikacji można łatwo rozpoznać po różowej koszulce.
  3. La Vuelta a España – trasa biegnie dosłownie dookoła Hiszpanii. Dwa najważniejsze momenty wyścigu to podjazd po asturyjskie Alto del Angliru (drugi najtrudniejszy podjazd na świecie z nachyleniem na poziomie 24%) oraz meta w Madrycie. Pierwszy, prowadzący zawodnik jedzie w czerwonym trykocie. W 2015 roku na trzecim stopniu podium wyścigów Vuelty znalazł się Polak Rafał Majka.

Wyścigi wieloetapowe rozgrywane są także w Polsce – impreza nazywa się Tour de Pologne i zaliczana jest do prestiżowego grona UCI World Tour, czyli listy kilkunastu najważniejszych imprez w sezonie.

Wyścigi górskie i MTB

Są 100 lat młodsze od kolarstwa szosowego, jednak to zdecydowanie druga najpopularniejsza dyscyplina sportowej jazdy na rowerze.

Najbardziej prestiżowe zawody w kolarstwie górskim to Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata oraz Puchar Świata.

Na listach zawodników wyścigów górskich powyższych imprez nie ma maratończyków popularnej odmiany kolarstwa górskiego – MTB, ponieważ dla nich organizuje się osobną imprezę mistrzowską – Mistrzostwa Świata w Maratonie MTB.

Igrzyska Olimpijskie 

Odbywają się od roku 1996 na Atlancie co cztery lata. Od kiedy zawody górskie zadebiutowały na Igrzyskach Olimpijskich jest to najważniejszy tytuł do zdobycia dla zawodników uprawiających cross-country – niejednokrotnie ukoronowaniem ich całej sportowej kariery.

Mistrzostwa świata w kolarstwie górskim

 To druga najistotniejsza impreza kolarska, a dla zawodników uprawiających dyscypliny nieolimpijskie najważniejsza. Mistrzostwa odbywają się co roku w 7 dyscyplinach:

  1. cross-country
  2. downhill
  3. four-cross
  4. dual
  5. eliminator
  6. sztafeta
  7. trial

Puchar Świata w kolarskie górskim

To cykl zawodów organizowanych przez Międzynarodową Unię Kolarską, który składa się na sezon. Puchar Świata odbywa się w trzech dyscyplinach:

  1. cross-country
  2. eliminator
  3. downhill

Kalendarz UCI World Tour na rok 2023

Trzeciego października Komitet zarządzający UCI zatwierdził wszystkie imprezy rowerowe na 2023 rok. Pierwsze wyścigi wyjątkowo odbędą się już w lutym. Tour de France odbędzie się w terminie 1-24 lipca. Przerwa pomiędzy Tour de France a Vuelta a Espana potrwa aż 24 dób. Pomiędzy tymi Grand Tourami wylądował Tour de Pologne – od 30 lipca do 5 sierpnia. W dwóch Grand Tourach pojawi się dodatkowa przerwa. Vuelta a España potrwa od 19 sierpnia do 11 września.

Więcej zmian niż w latach ubiegłych dotyczy kalendarza kobiet. Prudential RideLondon Classique będzie liczył aż trzy doby (27-29 maja). Donostia San Sebastián Klasikoa zostanie zastąpiona przez Itzulia Women, która odbędzie się od 13 do 15 maja. Do kalendarza wróci Gira de Italia Donne i potrwa 10 dób (1-10 lipca), ale jedyny dotąd kobiecy Wielki Tour może stracić część zainteresowania, gdyż w dniach 24-31 lipca zadebiutuje wyczekiwany Tour de France Femmes. Kobieca Ceratizit Challenge by La Vuelta odbędzie się 8-11 września

Daty jednodniowych szosówek:

  • 19 marca – Mediolan-San Remo
  • 3 kwietnia – Ronde van Vlaanderen
  • 10 kwietnia – Paryż-Roubaix
  • 24 kwietnia – Liège-Bastogne-Liège

Szczegółowy plan imprez możesz znaleźć na www.uci.org w zakładce Calendar.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE