Przejdź do
rower-do-miasta-muvike-city

Rower do miasta – szybki, zwinny, czyli jaki? Pomagamy wybrać

Ranga mobilności w ostatnich latach wzrosła. Już nie tylko w wielkich aglomeracjach, ale także w średniej wielkości miastach drogi są najczęściej mocno zakorkowane, a czasu mamy coraz mniej. A ponieważ czas dla nas wszystkich jest na wagę złota wygląda na to, że kończy się era kierowców, a zaczyna rowerzystów.

O ile przejechanie kilkunastu kilometrów dziennie na tradycyjnym rowerze stanowi dla większości ludzi spore obciążenie lub wręcz rzecz niemożliwą do wykonania, o tyle na elektryku każdy ma szansę przejechać swobodnie i przyjemnie nawet kilkadziesiąt kilometrów dziennie. Nic dziwnego, że w Polsce i za granicą coraz więcej osób wybiera rower elektryczny jako najlepszy codzienny środek transportu do pracy i szkoły.

Rower idealny do miasta dla Ciebie

Wybór roweru elektrycznego powinien być podyktowany przede wszystkim jego przeznaczeniem oraz tym, jakim dysponujemy budżetem. Istotne są oczywiście także nasze preferencje, czyli po prostu jakie typy modeli nam się podobają. Rower jak samochód, będzie towarzyszył nam codziennie lub prawie codziennie i musimy go po prostu kochać i czuć się na nim super. Zatem rower elektryczny do miasta, MTB rower górski, rowery szosowe, cross, a może rower trekkingowy?

Rowery miejskie, czyli jakie?

Czy idealne rowery do miasta, jak sama nazwa wskazuje, to rowery miejskie? W zasadzie zdziwić może nas nomenklatura w niektórych sklepach, gdzie wyróżnia się typy rowerów miejskich na rowery trekkingowe czy górskie. W końcu rower miejski to miejski, a rower szosowy to rower szosowy, czyż nie?

Pytanie, co z miastami leżącymi w górach czy wszędzie tam, gdzie miejska zabudowa przebiega wzdłuż rzeki i czeka nas codzienna jazda szosą boczną? Lub nie ma porządnych ścieżek rowerowych i będziemy jeździć w mieście, ale nie po asfalcie, a po nieutwardzonych bocznych drogach czy przez trawiaste skwerki? Temat podziału rowerów miejskich w zależności od rodzaju miejskiej rzeczywistości nie wydaje się już tak dziwny.

Niech zatem “miejski góral” czy “trekkingowy rower miejski” nie wprawiają cię w osłupienie – będą to rowery z osprzętem typowym dla mieszczuchów, ale niektórymi cechami górali czy trekkingów.

Twój rower do miasta – zaczynamy reasearch

Jeśli Twoje oczekiwania nie są sprecyzowane, a rowerem zamierzasz pokonywać tak ulice, jak i bezdroża, koniecznie przejedź się na jednym, dwóch czy kilku rowerach. Najlepiej porównaj ich właściwości jezdne i wybierz taki, który będzie Ci najbardziej odpowiadał. Topowe marki na rynku umożliwiają bezpłatną jazdę testową na swoich rowerach.

Być może słowo uniwersalny w odniesieniu do roweru elektrycznego nie kojarzy się zbyt dobrze, ale prawda jest taka, że nie jeździmy wyłącznie po mieście, albo wyłącznie po wertepach. Dobry e-bike będzie komfortowy i bezpieczny w każdych warunkach.

Najlepszy rower do miasta – lekki!

Zatem nawierzchnia jest kluczowa, ale nie jest jedynym kryterium. Czy jesteś w stanie pokonać rowerem całą trasę nawet, gdy skończy się ścieżka rowerowa? Czy raczej ułatwisz sobie sprawę i podjedziesz z nim wtedy kawałek tramwajem? A może mieszkasz na 3 czy 4 piętrze w bloku bez windy?

Bezwzględnym wymogiem dla dobrego roweru elektrycznego do miasta jest dla rowerzystów niska masa jednośladu, zdecydowanie poniżej 30 kilogramów. Najlepiej, gdy jeśli rama roweru jest aluminiowa oraz posiada on markową litowo-jonową baterię, najlżejszą spośród wszystkich akumulatorów. Niska masa e-bika ułatwi wnoszenie go do autobusu, tramwaju czy na piętro. Kolejny temat – lżejszy rower to większy zasięg baterii – lekkim rowerem pojedziemy dalej.

Rower do miasta – tylko z przerzutkami

No właśnie, czy liczne przerzutki są potrzebne, czy w przypadku jazdy po mieście to zbędna fanaberia? Niezbędne, żeby w ogóle ruszyć w miasto są na pewno trzy przerzutki, chociaż najwyższy stopień komfortu da nam pięć przerzutek. Większa liczba biegów to też dużo wyższa cena jednośladu, a w normalnych miejskich warunkach więcej niż siedem przerzutek jest kompletnie zbędne chyba, że Twoje miasto położone jest w górskim terenie.

Przerzutki to jeden z najważniejszych grup osprzętu i powinny być niezwodne, warto sprawdzić, czy producent roweru, którego zakup rozważamy posiada markowy osprzęt, najlepsze przerzutki na rynku produkuje Shimano.

Do jazdy po mieście rower miejski

Jaki obraz mamy przed oczami myśląc o klasycznym rowerze miejskim? To oczywiście rowery w stylu holenderskim o charakterystycznej geometrii ramy, nawiązujące do stylistyki retro/vintage.

Mieszczuchy posiadają wygodne siodełka, błotniki, bagażnik i konstrukcję pozwalającą jeździć w wyprostowanej pozycji zapewniając maksymalny komfort. Maksymalnie wyprostowana pozycja jest najwygodniejsza podczas rowerowego transportu, pozwala także lepiej kontrolować otoczenie gwarantując bezpieczną jazdę w mieście.

Miłym akcentem są elementy dodatkowe podnoszące funkcjonalność w codziennych warunkach miejskich typu bagażnik, błotniki czy oświetlenie.

Rower trekkingowy kompromisem

Rower trekkingowy to wypadkowa pomiędzy rowerami miejskimi a parametrami modeli górskich, stworzony przede wszystkim do długich wycieczek, wypraw i podróży.

Nie jest tak lekki i dynamiczny jak rowery crossowe, ale dobrze sprawdzi się za to np. podczas dojazdów z terenów podmiejskich, kiedy do pokonania jest kilka lub kilkanaście kilometrów drogami publicznymi, a jazda po mieście to mniejsza część wyprawy. 

Największą różnicą jest jednak obecność amortyzatorów z przodu, które przydają się, podczas pokonywania krawężników lub dziurawej drogi.

Rowery trekkingowe oraz MTB to dobry wybór dla osób, którym nie bardzo odpowiada estetyka mieszczuchów. Na asfalcie jednak gorzej się na nich jeździ niż standardowymi rowerami miejskimi.

Ekspresowy rower do jazdy ultraszybkiej

Bardzo modna ostatnio hybryda szosówki z MTB – rower gravelowy – sprawdzi się, jeśli Twoja codzienna trasa pozbawiona jest sporych korków i ulicznego ruchu. Gravel osiągać olbrzymie prędkości dzięki geometrii rodem z rowerów szosowych połączonej z szerszymi oponami. Na rowerach tego typu niestety nie przyjmiemy w pełni komfortowej pozycji, postawa ciała jest mocno aerodynamiczna. Jeżdżenie ultraszybko i bezpiecznie wymaga znakomitych hamulców, a taki zestaw gravelowy będzie sporo kosztował.

Niestety w niewielu polskich miastach ścieżki rowerowe są na tyle komfortowe, aby przez długie kilometry móc cieszyć się jazdą na adrenalinie. Dlatego dla niewielu cyklistów jeżdżących codziennie po mieście gravel będzie dobrym wyborem.

Jeden rower do jazdy i w mieście, i w terenie?

Rower elektryczny Muvike City jest rowerem typowo miejskim, natomiast został tak skonstruowany, że pozwala przemierzać nie tylko miejskie ulice, ale też ścieżki rowerowe i trasy poza miastem. Uniwersalny pod względem zastosowania w każdych warunkach nawierzchni miejskiej, ale też w klasycznej kolorystyce, która elegancji nadaje zarówno Panom, jak i Paniom. Wiele par wybierając idealne rowery elektryczne decyduje się na ten sam model. Pod kątem uniwersalności rower Muvike City został nagrodzony w 2021 pierwszym miejscem w plebiscycie Orłów Branży Rowerowej.

City waży zaledwie 24 kg, a geometria ramy dopełniona o wysoko osadzoną kierownicę z wygodnym gięciem pozwalając podróżować w bardzo wyprostowanej pozycji. Aluminiowa kierownica jest regulowana wspornikiem, a skórzane uchwyty kierownicy zapewniają komfort dłoniom nawet przy wielogodzinnej jeździe. Muvike City z łatwością jeździ po nierównym terenie, wzniesieniach czy też podczas silnego wiatru dzięki zastosowanemu sternikowi. Do tego posiada bardzo fajny bagażnik i szerokie retro błotniki.

Muvike City – bezpiecznie w mieście

Marka Muvike to absolutny lider w rozwiązaniach dotyczących bezpieczeństwa. Opony Kenda sprawdzają się na suchym i mokrym asfalcie, betonie czy ubitej drodze. Wykazują znaczna odporność na ścieranie, minimalne opory toczenia oraz powiększone klocki boczne dla lepszej przyczepności w zakrętach. Hamulce tarczowe wyposażone zostały w specjalistyczne czujniki elektroniczne, dzięki którym po naciśnięciu klamki hamulca silnik przestaje działać natychmiast. Tak dobrej klasy system hamulcowy w rowerach miejskich to prawdziwa rzadkość.

City posiada także dodatkowe oświetlenie Energy LIGHT (przód+ tył) dla większego bezpieczeństwa, co przy jeździe po mieście jest kluczowe. Niezawodny system 7-biegowych przerzutek Shimano Tourney oraz najwyższej klasy osłonięty łańcuch gwarantują bezawaryjną jazdę.

Muvike City ma mocny i niezawodny, bezszczotkowy silnik Bafanga o nominalnej mocy 250W, wyposażony jest także w najlepszy rodzaj akumulatora dla rowerów elektrycznych, czyli w baterię litowo jonową long life SAMSUNG pozwalającą przejechać nawet do 75kilometrów.

Rower miejski w atrakcyjnej cenie

Przy tak znakomitym markowym wyposażeniu jednocześnie udało się marce Muvike zmieścić w bardzo atrakcyjnej cenie. Muvike City wylądował w grupie najwyższej klasy elektrycznych mieszczuchów elektrycznych pod względem jakości komponentów, natomiast w średniej półce cenowej. Bezsprzecznie zasłużył sobie na najwyższe odznaczenia w swojej kategorii branżowej.

Miasto za siedmioma górami i siedmioma lasami

Jeśli asfalt widzisz tylko na obrazkach i pomimo, że Twoje miasto nie jest najmniejsze to drogi są kiepskie, Twój rower powinien mieć znakomite koła oraz koniecznie amortyzowany widelec. Możesz tutaj zdecydować się na model miejski Muvike City, ale jeśli Twój budżet jest trochę większy i lubisz “duże bryki”, przy bardzo wyboistej drodze przyda Ci się rowerowy czołg na bardzo grubych oponach, tzw. fatbike.

FatBike – dla wysokich, grubszych i dla gadżeciarzy

Zdecydowanie warto rozważyć tez taką opcję, gdy jesteś grubszą osobą – okrągła sylwetka na masywnym rowerze wydaje się lżejsza i wygląda atrakcyjniej niż na mniejszym rowerze. Dodatkowym atutem dla wyższych osób z nadwagą czy bez będzie fakt, że fatbike`i mają często nieco większą ramę, koła i opony znoszą największe obciążenia i opór piasku, śniegu czy innych mocno ekstremalnych warunków. Na uwagę zasługuje niesamowicie efektowny i niezwykły rower elektryczny typu fatbike Muvike FatBike. Mocny sprzęt na każde warunki, robiący wrażenie na przechodniach rowerowy olbrzym. Idealny rower do miasta dla miłośnika modowych i technologicznych nowinek i gadżetów.

Wybierz dobrze

Pod względem jakości komponentów i dopuszczalnego obciążenia miejski Muvike City jest idealnie skrojony pod potrzeby jazdy miejskiej. Ostateczny wybór będzie więc w zasadzie zależał od Twojego gustu oraz budżetu, ponieważ fatbike`i to wydatek nieco większy niż miejski rower elektryczny. Dlatego wybierając rower do miasta należy przeanalizować głównie to, gdzie będziemy jeździć najczęściej i ile chcemy wydać na rower. Jeżeli głównie po ścieżkach rowerowych lub ulicach to można spokojnie zakupić miejskiego City, a kiedy przyjdzie nam pokonać dziurawą drogę dojazdową do pracy do wyboru mamy FatBike czy trekkingowe modele rowerów.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE