Przejdź do

Hulajnoga elektryczna zimą – Czy można jeździć?

Wiele osób pokochało frajdę, jaką daje jazda na hulajnodze elektrycznej. Często jest to uczucie na tyle silne, że nie brakuje entuzjastów jazdy zimą. Jeśli należysz do tej grupy osób i zastanawiasz się, czy można na tym dwukołowcu jeździć zimą, śpieszymy z odpowiedzią.

Hulajnoga elektryczną zimą — czy są jakieś przeciwskazania?

Zimą jazda dowolnym pojazdem może być źródłem znakomitej frajdy. W końcu każdy ma czasem ochotę, aby zakosztować odrobiny szaleństwa w sezonie zimowym, ślizgając się po lekko zmrożonej i zaśnieżonej powierzchni. Nie ma znaczenia, czy udajemy się na przejażdżkę samochodem, rowerem, czy też hulajnogą elektryczną.

Trzeba jednak pamiętać, że podczas tej zabawy trzeba zachować pewne środki ostrożności.

Większe ryzyko upadku

Jeżdżąc zimą na hulajnodze elektrycznej, znacznie łatwiej można się wywrócić. Hulajnogi na ośnieżonej powierzchni wykazują gorszą przyczepność.

Oczywiście wybór odpowiedniej hulajnogi może znacząco zminimalizować takie ryzyko. Na pewno popularne pojazdy dostępne w sieciach handlowych nie będą dobrym rozwiązaniem na warunki zimowe. Choćby ze względu na ich opony — jazda na oponach o średnicy 8.5 cala nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdy na drodze zalega grupa warstwa śniegu. Jest to wręcz gotowy przepis na wywrotkę.

Trzeba też pamiętać, aby z dużą ostrożnością podchodzić do korzystania z manetki hamulca. Zbyt gwałtowane hamowanie — niezależnie od tego, jak dobra jest hulajnoga — w znakomitej większości przypadków zakończy się upadkiem.

Oprócz tego musisz zadbać o swoje ręce — zimne palce mają mniejszą sprawność, tym samym sprawna obsługa kierownicy bywa problemem. Koniecznie zainwestuj w dobrej jakości rękawice zimowe.

Warto sięgnąć po hulajnogę elektryczną, która ma masywne koła — dzięki nim śmiało będziesz pokonywać zaśnieżone szosy.

Odpowiedni strój

Większość użytkowników hulajnóg elektrycznych wie, że jazda w chłodniejsze dni wiąże się z dużą utratą ciepła i pewnym dyskomfortem termicznym. Jeśli więc swoją pierwszą podróż hulajnogą zimą masz przed sobą, koniecznie musisz się odpowiednio ubrać.

Dobrym pomysłem będzie tzw. ubieranie się na cebulkę — czyli warstwowe. Świetnie też sprawdzi się odzież termiczna, która poprawi Twój komfort, gdy zechcesz jeździć hulajnogą elektryczną zimą.

Akumulator zimą bywa przeciwskazaniem do jazdy

Zdarza się, że sami producenci zaznaczają, że hulajnoga elektryczna nie jest najlepszym rozwiązaniem w warunkach zimowych. jakie argumenty stoją za tą sugestią? W dużym stopniu to zalecenie jest podyktowane słabszą wydajnością baterii litowo-jonowej, która jest stosowana w hulajnogach. Co więcej, może się okazać, że zasięg Twojego pojazdu będzie znacznie niższy od tego, którym cieszysz się na ogół w ciepłe miesiące.

Pamiętaj też, aby podczas zimowych wyjazdów poziom naładowania baterii nie był maksymalny. Baterie w hulajnogach lubią wartość oscylującą w granicach 80%.

Konserwacja hulajnogi elektrycznej w okresie zimowym

Pamiętaj, że zimą panuje większa wilgotność, a na drogach są wysypywane sól i piasek — substancje te są dobrym przyjacielem korozji. Oznacza to, że za każdym razem po powrocie z zimowej jazdy, należy dokładnie wyczyścić całą hulajnogę z piasku, soli i ewentualnych zabrudzeń. Nawet jeśli tych zabrudzeń nie ma, warto suchą ścierką przetrzeć pojazd. Zwłaszcza gdy na zewnątrz panują mocne opady deszczu.

Odpowiednie oświetlenie hulajnogi w zimie

Zimą wcześnie robi się ciemno, a nawet w dzień — gdy panują zamiecie — widoczność bywa kiepska. Pamiętaj, aby Twój pojazd był dobrze widoczny. Nawet jeśli ścieżki rowerowe są jedynym rodzajem tras, po których jeździć. Tam również nietrudno o kolizję z rowerem lub inną hulajnogą.

Kiedy warto odpuścić hulajnogę zimą?

Pokazaliśmy już, że jazda na hulajnodze elektrycznej zimą nie musi być złym wyborem. Mimo wszystko są pewne kategoryczne przeciwskazania do jazdy. Mowa tutaj o ekstremalnie niskich temperaturach i sporych opadach śniegu. Zdarza się, drogi są kompletnie nieprzejezdne z powodu intensywnego opadu. Takie sytuacje stanowią zdecydowane przeciwskazanie do wyjścia na hulajnogę zimą.

Wybór odpowiedniej hulajnogi elektrycznej zimą (klucz do udanej jazdy)

Jeśli korzystasz z hulajnogi elektrycznej, której producent odradza jazdę zimą to czas zmienić pojazd. Są takie dwukołowce, które doskonale sobie radzą w warunkach zimowych. Najlepszym przykładem tutaj może być hulajnoga elektryczna Espada. Jej masywne 20- i 26- calowe koła idealnie radzą sobie z wszelkiego rodzaju zaspami i fragmentami lodu na drodze.

Środki ostrożności po jeździe w obniżonej temperaturze

Sama jazda zimą to jedno — trzeba jednak pamiętać, że hulajnogą elektryczną zimą wymaga odpowiedniego traktowania. Zwłaszcza po powrocie do domu — wejściu do temperatury pokojowej. Już powiedzieliśmy, że niskie temperatury negatywnie wpływają na kondycję baterii w hulajnodze. Pod żadnym pozorem nie podłączaj hulajnogi do ładowania od razu po przyjściu z zimowej jazdy. Takie zachowanie może bardzo szybko doprowadzić do uszkodzenia akumulatora.

Poza tym pamiętaj, aby nie doprowadzać do pełnego rozładowania baterii. W drugą stronę także nie należy przesadzać — jeżeli chodzi o hulajnogi elektryczne, bezpieczny poziom naładowania baterii mieści się w przedziale od 60 do 80%.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE