Przejdź do
doplaty_do_rowerow_elektrycznych

Dopłaty do rowerów elektrycznych – Na jaką kwotę można liczyć?

Nie ulega wątpliwości, że rowery elektryczne to przyszłość. Jeśli chodzi o komunikację i poruszanie się po mieście oraz jego obrzeżach rower elektryczny jest bezkonkurencyjny. Dziś tak wielką wagę przykładamy do ochrony środowiska – eliminacji produkowania spalin, zmniejszenia miejskiego smogu i życia w stylu eco. Nic dziwnego, że wkrótce będziemy mogli starać się o dofinansowanie do roweru elektrycznego.

Modernizacja przepisów dopłat do e-bike’ów przyczyni się do popularyzacji elektromobilności wśród Polaków oraz będzie istotnym elementem budowania tzw. Smart Cities.

Jedną z zalet posiadania roweru elektrycznego jest możliwość ominięcia korków w godzinach szczytu. Posiadacze e-bike’ów mogą bowiem użytkować buspasy oraz korzystać z ulic wyłączonych dla pojazdów spalinowych. Rowery elektryczne nie emitują spalin, więc jeżdżąc nimi dbamy o środowisko, a także o samych siebie. Korzystając z e-bike’ów nie nadwyrężamy swojego organizmu i możemy pokonać wiele kilometrów praktyczne bez zmęczenia – bez względu czy jest to model miejski roweru czy rower fatbike z napędem elektrycznym.

Dotychczas dopłatami rządowymi były objęte tylko auta o napędzie ekologicznym. Dobre nowiny są takie, że wkrótce, w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, będziemy mogli starać się o dofinansowanie zakupu właśnie roweru elektrycznego.

Dofinansowanie do roweru elektrycznego

Nadchodzące zmiany możemy zawdzięczyć Interpelacji nr 3104 skierowanej do Ministerstwa Klimatu dotyczącej dofinansowania zakupu rowerów elektrycznych w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania oraz sposobu rozliczania udzielonego wsparcia już wkrótce ma szanse wejść w życie.

Zastanawialiście się dlaczego na rynkach zachodnich rowery elektryczne są tak bardzo popularne? Od 10 lat wskaźniki sprzedaży elektrycznych jednośladów rosną w tempie dwucyfrowym. Na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że na zachodzie bardzo sprawnie funkcjonuje system dopłat do zakupu rowerów elektrycznych.

Wiele wskazuje na to, że i w Polsce doczekamy się dopłat do rowerów elektrycznych. Projekt czeka bowiem jedynie na podpis prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jakich dopłat będziemy mogli się spodziewać?

Dopłata do roweru elektrycznego – na jaką kwotę można liczyć?

Zgodnie z projektem skierowanym do Ministerstwa Klimatu, maksymalne wsparcie na zakup wynosi 30 procent ceny nabycia pojazdu elektrycznego. W przypadku przedsiębiorcy będzie to cena netto. Projekt przewiduje też maksymalną wysokość dopłaty. W przypadku rowerów, motorowerów i motorów możemy liczyć na maksymalne dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych.

Rower miejski wspomagany elektrycznie marki Muvike kosztuje 4,9 – 7,5 tys. zł. Gdyby wobec jednośladów zastosowano państwowe dofinansowanie w wysokości 30%, to koszt zakupu roweru wyniósłby od 3,4-5,2 tys. zł. Taki przedział cenowy jest dla wielu Polaków zdecydowanie bardziej akceptowalny niż cena wyjściowa. W przypadku firm stawki wypadają jeszcze korzystniej. Przy pełnym odliczeniu podatku VAT, dwukołowiec możemy kupić jeszcze taniej.

Więcej rowerów elektrycznych w mieście – co z infrastrukturą?

Dziś nie możemy pochwalić wieloma stacjami do ładowania rowerów elektrycznych, jednak już wkrótce ma się to zmienić. W Polsce będzie bowiem powstawać coraz więcej modułowych stacji ładowania i parkowania oraz wypożyczalnia jednośladów elektrycznych. Takie rozwiązanie będzie dla nas zachętą do korzystania z elektrycznych pojazdów na co dzień. Wypożyczanie i łatwo dostępne ładowanie rowerów elektrycznych zapewni podróżującym pełną infrastrukturę dla tej przyjaznej dla środowiska formy transportu. Zlikwiduje też problem wiecznie niedostępnych miejsc parkingowych w centrach miasta, czy też przy węzłach komunikacyjnych.

Dopłaty do rowerów elektrycznych to projekt, dzięki któremu każdy z nas będzie mógł pozwolić sobie na rower elektryczny, czyli pojazd, którym szybko i bezpiecznie dotrzemy do celu bez względu na naszą kondycję fizyczną. Dzięki niemu nieustannie będziemy wspierać środowisko i oszczędzać nasz cenny czas, który często tracimy na stanie w korkach, czy poszukiwanie miejsca parkingowego. Jesteśmy przekonani, że projekt szybko wejdzie w życie!