Przejdź do

Ile kosztuje ładowanie hulajnogi elektrycznej?

Obecne zawirowania na rynku paliw kopalnych skłaniają każdego do zadawania pytań na temat kosztów energii elektrycznej w każdym obszarze życia. U wielu osób pojawia się pytanie: ile kosztuje naładowanie hulajnogi elektrycznej? Na tak postawione pytanie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Poniżej przedstawiamy szczegółowo, jak wyglądają koszty ładowania hulajnogi.

Czynniki wpływające na wysokość kosztu ładowania hulajnóg elektrycznych

Trzeba pamiętać, że hulajnoga hulajnodze nierówna. Oznacza to, że różne osoby zapłacą różną cenę. Na cenę ładowania składają się:

  • Pojemność baterii — w typowej hulajnodze elekletycznej znajdują się baterie korzystające z ogniw litowo-jonowych. Łatwo się domyślić, że pojemność będzie przekładać się na cenę ładowania.
  • Cena energii elektrycznej — to najbardziej namacalny czynnik wpływający na to, ile kosztuje jazda hulajnogą elektryczną. W końcu rzutuje na cenę każdej aktywności, do której potrzebna jest energia.
  • Wiek baterii — wraz z upływem lat, każda bateria staje się mniej wydajna. To z kolei przekłada się na zwiększony pobór energii i większy koszt pełnego naładowania.

Hulajnoga elektryczna koszt ładowania (symulacja)

Hulajnoga elektryczna Muvike Espada

Jeśli chcesz kupić hulajnogę elektryczną, warto wiedzieć, ile będzie Cię kosztować codzienne ładowanie pojazdu. W tym celu przeprowadźmy symulację, która lepiej zwizualizuje cenę eksploatacji hulajnogi. Na wstępie zaznaczmy, że bierzemy pod uwagę popularną hulajnogę elektryczną, której pełne naładowanie baterii pozwala na przejechanie 70 km.

  • Przyjmijmy, że przy obecnych podwyżkach prądu koszt kilowatogodziny to w przybliżeniu 1 zł.
  • Do tego bateria ma pojemność 14 Ah.

Jeśli zdecydujesz się na zakup takiej hulajnogi elektrycznej, wtedy koszt pełnego naładowania wyniesie ok. 65 groszy. Przy tych parametrach jazda samochodem wypada znacznie mniej korzystnie.

Jeśli dojeżdżasz do pracy nieco ponad 30 km, przejazd w jedną stronę to raptem 37 groszy. Warto więc postrzegać hulajnogę jako alternatywę dla jazdy samochodem. Oczywiście nie zawsze warunki sprzyjają, aby dokonywać takiego wyboru. Niemniej jednak w wielu sytuacjach jest to możliwe. Oczywiście, gdy samodzielnie będziesz wykonywać taką symulację, musisz sprawdzić koszt energii elektrycznej w Twoim miejscu zamieszkania. Wtedy otrzymasz najbardziej precyzyjny wynik.

Warto przeczytać:

Gniazdo ładowania hulajnogi elektrycznej

Podróż z dodatkową baterii

Dodatkowo warto rozważyć sytuacje, gdy interesuje Cię pokonywanie dłuższych dystansów. Wtedy możesz zabrać zapasową baterię. Oczywiście wpłynie to na wzrost kosztów, ale Twój komfort jazdy znacznie wzrośnie. Słowem: hulajnogi elektryczne to tani sposób na podróżowanie. Co więcej, jest to ekologiczny środek transportu. Przy zachowaniu odpowiedniego poziomu ostrożności, również bezpieczny. Często ogranicza Cię jedynie zasięg akumulatora, ale tu również rozwiązaniem może być dodatkowy akumulator.

Minimalizacja kosztów naładowania

Ładując hulajnogę, można próbować zminimalizować cenę całego procesu. Poniżej kilka wskazówek:

  • Korzystanie z wysokiej jakości baterii;
  • Ładowanie ładowarkami o odpowiedniej mocy;
  • Korzystanie z ładowarek o niższej mocy przełoży się na oszczędności. Mimo że taka ładowarka wolniej naładuje baterię, to finalnie więcej zostanie nam w portfelu.

W zależności od modelu, cena nowoczesnej hulajnogi zamknie się w granicy kilku tysięcy złotych. Co więcej, niewiele prądu zużywa hulajnoga elektryczna, a to sprawia, że jest to świetna alternatywa dla auta. Również — przy zachowaniu szczególnej ostrożności — dzieci pod Twoją opiekną będą miały świetną zabawę.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE