Przejdź do
pedały w rowerze

Jak szybko odkręcić pedały w rowerze?

Odkręcanie pedałów w rowerze to dla wielu osób jedna z bardziej kłopotliwych czynności konserwacyjnych.

Często problemem jest określenie prawidłowego kierunku kręcenia kluczem lub ciężko nam odróżnić pedał prawy od lewego. Zdarza się też, że mamy do czynienia z zapieczonymi pedałami

W poniższym tekście chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości związane z zagadnieniem — tak, aby każdy samodzielnie poradził sobie z całą operacją.

Lewy pedał, a prawy pedał — różnice przy odkręcaniu

Odkręcanie pedałów w rowerze przebiega nieco inaczej w przypadku lewego i prawego pedału. Wynika to z różnic w ich gwintach. Na szczęście bardzo łatwo zapamiętać zasadę, która obowiązuje, gdy chcemy odkręcić lub dokręcić pedały rowerowe.

  • Prawy pedał: w jego przypadku występuje prawy gwint;
  • Lewy pedał: lewy gwint;

Znajomość powyższej prawidłowości jest kluczem do szybkiego odkręcenia pedałów — nawet gdy jesteśmy na trasie. Oczywiście, aby wykonać całą operację, musimy w sakwie mieć odpowiednie narzędzia.

Należy jeszcze pamiętać, że demontaż pedałów to dopiero połowa sukcesu. Później trzeba jeszcze je przykręcić. Aby to zrobić, należy wiedzieć, który pedał jest lewy, a który prawy. Na szczęście łatwo to stwierdzić — zawsze są one oznaczone odpowiednio: lewy literą L, zaś prawy literą R (od angielskiego right).

pedały w rowerze fatbike muvike

Te oznaczenia na mają ustalonego konkretnego umiejscowienia — trzeba obejrzeć pedał ze wszystkich stron, ale najczęściej te litery znajdują się na korpusie pedałów lub przy osi, gdzie wkręca się je do ramienia korby.

Jakie są potrzebne narzędzia do odkręcania pedałów w rowerze?

W znakomitej większości przypadków, aby odkręcić pedały trzeba mieć przy sobie jedno z dwóch narzedzi.

  • Klucz imbusowy (6 lub 8 milimetrów);
  • Klucz płaski (15 milimetrów);

Dodatkowo, może się okazać, że przydatny będzie smar przeciwko zapiekaniu. Szczególnie w sytuacjach, gdy pedały nie były przez kilka lat odkręcane.

Stanowisko pracy do odkręcania pedałów

Aby wymienić pedały w rowerze, warto na początku przygotować odpowiednie warunki do pracy. Najlepiej sięgnąć po stojak, który będzie stabilizował rower. Oczywiśćie jeżeli takiego narzędzia nie mamy, możemy rower postawić do góry na nogami — na siodełku i kierownicy.

Jeśli będziemy odwracać rower, warto mieć przygotowane np. stare prześcieradło — podłożymy je w taki sposób, aby podczas wymiany pedałów kierownica i siodełko nie dotykały brudnej podłogi, gdy pracujemy w garażu.

2 systemy mocowania — 2 metody odkręcania pedałów

Już wyżej wspomnieliśmy, że są pedały rowerowe, które można odkręcić, przykładając klucz płaski w miejscu, w którym łączy się pedał z ramieniem korby. Z drugiej strony mamy systemy mocowania, w których odkręcamy przy użyciu klucza imbusowego.

Odkręcanie przy użyciu klucza płaskiego

Jeśli pedał jest na tyle mocno przykręcony, że mamy problem z jego odkręceniem, warto sięgnąć po klucz z długim ramieniem — dzięki temu łatwej będzie nam wykonać zadanie. Oczywiście zakładając, że pedały nie są zapieczone.

Odkręcanie pedałów można zacząć z lewej strony. Jako że lewy pedał ma lewy gwint, musimy odkręcać go kluczem płaskim zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Z reguły wystarczy jeden pełny obrót śruby, by później już palcami swobodnie odkręcić pedał.

Przechodząc do prawej strony roweru, tutaj będziemy kręcić w odwrotną stronę niż poprzednio — tym razem przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Po demontażu pedałów, warto wyczyścić ich gwinty — można do tego wykorzystać kawałek szmatki. W miarę możliwości dobrze jest przetrzeć także gwint korby. Później przy ponownym montażu, można lekko posmarować gwinty pedałów smarem.

Drugi system mocowania – klucz imbusowy

Zasady dokręcania i odkręcania pozostają takie same, z tym że teraz kluczem imbusowym odkręcamy pedał — gwint jest zlokalizowany w osi pedału.

Zapieczone pedały — wskazówki postępowania

Sprawa z odkręcaniem pedałów komplikuje się w momencie, gdy musimy pracować na zapieczonym pedale. Zdarza się, że wystarczająco duża siła, pozwoli rozwiązać problem. Przy czym trzeba być bardzo ostrożnym — jeśli użyjemy dużej siły, a podczas próby wykonania ruchu zjedzie nam ręka z klucza, możemy się skaleczyć o zębatki. Rana może być naprawdę poważna.

Aby uniknąć takiej sytuacji, trzeba wiedzieć, w którą stronę kręcić — tzn. powinniśmy skierować ruch w stronę podłoża. Wtedy ręka ewentualnie zsunie się na podłogę, co będzie zdecydowanie mniej kontuzjogenne niż zderzenie z zębatkami.

Idealnie, jeśli odkręcamy względnie nowy pedał. Problem może pojawić się w momencie, gdy okaże się, że musimy odkręcić zapieczone pedały.

Praktyka kluczem do szybkiego odkręcania pedałów w rowerze

Jak widać, samo odkręcanie pedałów nie jest skomplikowanym zadaniem. Wydaje się ono trudne, ponieważ trzeba zawsze pamiętać o kilku szczegółach — jaki jest kierunek odkręcania po lewej i prawej stronie, który pedał to lewy, a który prawy.

Co więcej, aby uniknąć problemów podczas odkręcania, warto wcześniej przykręcić pedały zgodnie z dobrymi praktykami — tzn. nie przesadzać z użytą siłą. Nie dokręcać pedałów na siłę — w zupełności wystarczy tutaj krótki klucz — czy to płaski, czy imbusowy. Krótkie ramie zmniejszy ryzyko zbyt mocnego dokręcenia.

Jeśli nie jesteśmy przekonani co do swoich umiejętności, lepszym wyjściem będzie zwrócenie się do specjalistów — na pewno w serwisie rowerowym — nawet zapieczone — pedały zostaną odkręcone.

Podsumowując, odkręcanie pedałów nie jest skomplikowanym zadaniem. Za pierwszym razem może warto zrobić to pod okiem kogoś bardziej doświadczonego. Na pewno każde kolejne podejście sprawi, że wymiana pedałów będzie prostym zadaniem.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE