Przejdź do

Pedelec — Co to jest za rower i czy czymś różni się od ebike?

Elektryczne alternatywy dla tradycyjnych rowerów stale zyskują na popularności w ostatnich latach. Jednym z rodzajów pojazdów napędzanych prądem jest pedelec. Czym dokładnie jest ten dwukołowiec, odpowiadamy w poniższym tekście.

Co to jest pedelec?

Często widzimy na drodze ludzi, którzy nie pedałują, a rower sunie po drodze znacznie szybciej niż najlepszy rower szosowy kierowany przez wyczynowego kolarza. Takie sytuacje nie dotyczą pedelców — istotą działania tego typu rowerów jest wspomaganie pracy rowerzysty tylko w momencie, gdy on pedałuje.

Sam wyraz pedelec powstał jako zbitka słów: pedal, electric, cycle. Z tej nazwy można wywnioskować, na czym polega mechanizm działania tych pojazdów.

Pedelec vs typowy e-bike — porównanie

Najłatwiej jest poznawać określone typy pojazdów — w tym również rowery elektryczne — poprzez ich porównywanie. Najlepiej, gdy porównania dokonujemy z lepiej znanym rodzajem pojazdu. Takim właśnie jest rower elektryczny. Przyjrzymy się, jak wypadają oba pojazdy w kontekście konkretnych cech.

  • Aktywowanie wspomagania elektrycznego: klasyczny e-bike może być wspierany akumulatorem bez pedałowania. Jak już wspomnieliśmy, w przypadku pedelców nie jest to możliwe. Tutaj trzeba pedałować podczas jazdy, by było lżej. W przypadku e-bike dodajemy gazu przy użyciu manetki.
  • Prędkość maksymalna: jako że w pedelcach akumulator jest aktywowany tylko w momencie pedałowania, może się okazać, że tradycyjne elektryki będą osiągać wyższą prędkość.
  • Aktywność fizyczna: w przypadku pedelców, rowerzysta musi pedałować, aby uruchomić wspomaganie. Tym samym zwiększa to zaangażowanie dla mięśni podczas przemieszczania. Tradycyjny e-bike nie wymaga tego wysiłku.

Trzeba też pamiętać, że wyróżnia się także kategorie rowerów określaną mianem s-pedelec. Litera s poprzedzają nazwę oznacza speed — prędkość. Taki rower jest w stanie poruszać się z prędkością 45 km/h. W świetle przepisów prawa jest on traktowany jako motorower. A więc kierowca musi posiadać prawo jazdy na taki pojazd i jazda na tym rowerze jest dozwolona tylko i wyłącznie w kasku. Można więc powiedzieć, że nie jest to już nawet e-bike.

Argumenty przemawiające za jazdą na pedelcu

Pedelce mają wiele zalet, które sprawiają, że coraz częściej widujemy je na drogach publicznych. Choć nie są tak popularne jak tradycyjne e-bike’i, to wiele osób zauważa ich mocne strony.

Wpływ na środowisko

Pedelce — podobnie jak każdy e-bike — są przyjazne dla środowiska. Jeżeli zależy nam na alternatywach dla samochodu, które nie emitują spalin, będzie to dla nas świetny wybór.

Pojazd przyjazny kondycji fizycznej

Jak już wspomnieliśmy, napęd w pedelcu wymaga stałego zaangażowania pracy mięśni kierowcy. Tak więc rowery te będą w większym stopniu sprzyjać budowaniu kondycji fizycznej niż tradycyjne pojazdy typu e-bike.

Turystyka, dojazdy do pracy

Jeżeli chcemy stosować rower tego typu rower podczas codziennych dojazdów, np. do pracy, rozwiązanie to może nie być idealne. W letnie dni po takiej podróży może być konieczne skorzystanie prysznica. Jeśli firma nie zapewnia nam takiej możliwości, o wiele lepszym wyborem będzie jazda na typowym e-bike’u.

Chodzi Ci po głowie e-bike? Sprawdź ofertę na stronie naszego sklepu znajdziesz rowery elektryczne Polskiej produkcji.

Pedelec czy e bike? Niejednoznaczne rozstrzygnięcie

Szukając pojazdów — czy to samochodów, czy rowerów — zawsze napotykamy na różne dylematy. Audi, czy mercedes, hulajnoga elektryczna czy rower elektryczny miejski. Tak samo jest w przypadku wyboru między pedelcem a tradycyjnym rowerem typu e-bike.

Dokonując wyboru, zadajmy sobie pytanie: czy chcemy mieć funkcje pełnej wygody w jeździe? Tzn. korzystać z pojazdu, który jeździ bez naszego wysiłku, czy też chcemy wspomagać naszą jazdę dodatkowo przez akumulator?

Jeśli zależy nam na wygodzie (odpoczynku podczas jazdy), wtedy powinniśmy sięgnąć po klasyczny rower elektryczny. Jeśli zaś chcemy łączyć komfort podróżowania z aktywnością fizyczną, pedelce będą rozwiązaniem dla nas.

Musimy też pamiętać, że w elektryku można zawsze wyłączyć napęd — używać go tylko wtedy, gdy mamy na to ochotę.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE