
Rower dla grubszej osoby – jaki wybrać?
Jazda na rowerze jest korzystna dla zdrowia bez względu na to, ile kilogramów ważymy. O ile tradycyjny rower nadwyręża stawy, a trudniejsza trasa na nim nasz układ krwionośny, to z rowerem elektrycznym nie ma takiego problemu. Wyposażony w napęd będący połączeniem silnika i baterii wspiera nas w pedałowaniu, dzięki czemu możemy jeździć swoim tempem niezależnie od rodzaju trasy.
Jeśli masz znaczną nadwagę musisz zwracać szczególną uwagę na miarową pracę ciała w trakcie zwiększonego wysiłku. Dlatego elektryk to dobry wybór – dzięki różnym poziomom wspomagania jazdy cały czas kontrolujesz intensywność wysiłku fizycznego. Jeśli zaś całkiem opadniesz z sił – możesz jechać zupełnie bez pedałowania – używając manetki gazu, jak podczas jazdy skuterem.
Rower dla ciężkiej osoby = wysoka cena roweru?
Choć mogłoby się wydawać, że takie rowery to rowery do zadań specjalnych i przez to ich cena będzie znacznie wyższa od przeciętnej, nic bardziej mylnego!
Najdroższe modele rowerów elektrycznych mają często zamontowane bardzo lekkie komponenty i „odchudzoną” konstrukcję.
Zazwyczaj bowiem im lżejsze rowery, tym korzystniej, jeśli jednak na wadze przekraczasz 100kg, zdecydowanie nie ma co rozglądać się za modelami z cienkimi oponami i delikatną, karbonową ramą.
Najtańsze modele z kolei są zbudowane z niskiej jakości materiałów, co często niestety przekłada się na awaryjność. Luzowanie się śrub jest wprost proporcjonalne do ich jakości oraz do obciążenia.
Oczywiście nie warto kupować sprzętu, w którym po roku użytkowania mamy kilka elementów do wymiany.
Jaki więc będzie idealny rower dla grubasa?
Kilka faktów:
- Osoby cięższe powinny postawić na rower elektryczny. Zdecydowanie warto.
- Odpuść sobie najtańsze modele oraz te z wyższej półki.
- Szukamy elektryka ze średniej półki cenowej.
- Może być to rower górski, crossowy, trekkingowy czy rower elektryczny miejski. Kluczową rolę odgrywa tu wysoka jakość wykonania i dodatkowego wyposażenia.
- Marka musi cieszyć się dobrą opinią. Bezwzględnie. Poczytaj opinie, sprawdź czy komponenty są markowe.
- Model e-bike`a musi mieć konkretne oznaczenie w specyfikacji, jakie obciążenie rower wytrzymuje (np. maksymalne obciążenie 120kg)
Elektryczne rowery dla osób grubszych – na co zwracać uwagę przy wyborze?
Jeśli chodzi o całe wyposażenie, czyli przerzutki, mechanizm napędowy, hamulce – tutaj osoby ze sporą nadwagą nie mają w zasadzie większych ograniczeń. Którym z elementów zatem należy się przyjrzeć?
Opony, szprychy, obręcze
Duże obciążenia mogą w krótkim czasie uszkodzić opony. To właśnie koła w rowerze dla osób z dużą wagą są najważniejszym elementem. Należy postawić na większy rozmiar kół 27,5 – 29 cali.
Ważnym elementem kół będzie obecność wytrzymałych i odpowiednio szerokich szprych, wykonanych najlepiej ze stali nierdzewnej 13G. Sprawdźmy czy obręcze są wzmacniane, powinna też rzucić się nam w oczy całkiem gęsta siatka szprych.
Rama
Unikamy ultralekkich konstrukcji (np. z włókna węglowego, mocno cieniowanego aluminium).
Rozmiar ramy powinien być dostosowany do wzrostu, a nie wagi.
Nie tyle bowiem rozmiar ramy wpływa na stabilność i wytrzymałość, a materiał wykonania – świetnym przykładem może być model modelu miejskiego City marki Muvike, który to waży 24 kg dzięki zastosowaniu aluminiowej ramy na tyle szerokiej i znakomicie wyprofilowanej, że rower znosi obciążenia aż do 120kg. W dodatku dzięki temu, że bateria w tym rowerze elektrycznym i silnik znajdują się w piastach tylnej i przedniej, środek ciężkości jest idealnie wypośrodkowany, co wpływa na znakomitą stabilność podczas rowerowych przejażdżek.
Widelec i amortyzatory
Widelec przedni to przednia część roweru, na której jest kierownica, a tylny widelec zakończony jest siodełkiem. Oczywiście idealnie będzie, jeśli rower posiada regulowany mostek kierownicy, ponieważ można dopasować idealną wysokość do swojej postury i objętości tułowia.
Wzdłuż widelców biegną amortyzatory, dzięki którym nie odczuwamy drastycznie wszelkich dziur i nierówności na trasie. Jednak im większa waga, tym amortyzatory więcej się zużywają, zwłaszcza, jeśli jesteśmy amatorami jazdy po wertepach. Najlepiej zatem, aby amortyzatory posiadały blokadę skoku, która w bardzo wyboistej trasie po przełączeniu znakomicie „udaje” widelec sztywny, który jest dużo trwalszy, sztywniejszy i bezpieczniejszy w zestawieniu w dużym obciążeniem w czasie jazdy off-roadowej.
Okładziny i klocki hamulcowe
Koniecznie zwróć uwagę na jakość hamulców, ponieważ w Twoim przypadku to sprawa najwyższej wagi. Rower o mocnej konstrukcji ramy powinien również być wyposażony w dobrej jakości okładziny i klocki hamulcowe, ponieważ im większa masa, tym wolniej zachodzi proces hamowania. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą hamulce tarczowe mechaniczne bądź hydrauliczne.
Warto polecić hamulce mechaniczne z elektronicznymi czujnikami hamowania, dzięki czemu proces hamowania jest NATYCHMIASTOWY. Po naciśnięciu klamki hamulca silnik natychmiast przestaje pracować. Jedynie marki pretendujące do bycia pionierami bezpieczeństwa w branży rowerowej wyposażyły dwoje systemy hamulcowe w takie czujniki.
Marka Muvike wysuwa się tutaj na prowadzenie, gdyż system hamulcowy w każdym rowerze posiada elektroniczne wsparcie.
Siodełko
Koniecznie musi być wygodne, a będzie wygodne, jeśli spełni trzy kluczowe warunki: będzie skórzane, ergonomiczne oraz raczej szersze niż węższe. Modele najczęściej polecane przez cięższych rowerzystów to VELO Muvike Style czy też Selle Anatomica.
Grubsze osoby, grubsze opony. Fatbike – rowerowy czołg!
Większy człowiek, większe koła? Zdecydowanie tak. Jeśli jesteś grubszą osobą i szukasz e-bike`a idealnego dla siebie, warto pochylić się na bardzo modną wersją rowerów elektrycznych na grubych oponach. Jak już wspomnieliśmy, duże obciążenia mogą w krótkim czasie uszkodzić cienkie opony. Największy opór i amortyzację drgań zapewni nam właśnie fatbike, czyli prawdziwy czołg wśród rowerów. Dodatkowym atutem dla wyższych osób z nadwagą będzie fakt, że fatbike`i mają często nieco większą ramę.
Wybór należy do Ciebie
Kiedy zatem warto kupić fatbike`a? Według wielu speców od wizerunku okrągła sylwetka na masywnym rowerze wydaje się lżejsza i wygląda atrakcyjniej niż na mniejszym rowerze. Kolokwialnie mówiąc, gadżeciarski fatbike zrobi większe wrażenie na przechodniach niż Twoja waga. Z drugiej strony sam rower jest na tyle efektowny, że zwraca na Ciebie uwagę, a więc jednocześnie w tłumie wybijesz się bardziej niż na klasycznym miejskim modelu. Nie każdy to lubi.
Pod względem jakości komponentów i dopuszczalnego obciążenia rower miejski Muvike City jest idealnie skrojony pod potrzeby cięższego użytkownika. Ostateczny wybór będzie więc w zasadzie zależał od Twojego gustu oraz budżetu, ponieważ fatbike`i to wydatek nieco większy niż elektryczny model miejski.