Przejdź do
siliniki_w_rowerach_elektrycznych

Silniki w rowerach elektrycznych – Jaki napęd jest najlepszy?

Przy wyborze każdego kupowanego przez nas produktu powinniśmy pamiętać, że produkt produktowi nierówny. Tym bardziej, decydując się na zakup sprzętu, który mam nam służyć długie lata, powinniśmy starannie przeanalizować marki i ich oferty. To samo tyczy się rowerów elektrycznych, podczas których produkcji, wyboru i użytkowania liczy się dosłownie każdy szczegół.

Wiemy już z artykułu o tym jaka bateria do roweru elektrycznego jest najlepsza, że najrozsądniejszy będzie wybór rowery z akumulatorem litowo-jonowym. Dziś powiemy Wam, na jaki silnik w rowerach elektrycznych się zdecydować.

Zaczynając przygodę z rowerami elektrycznymi już na samym początku musimy dokonać szeregu wyborów – zdecydować się na określony typ roweru, opcje zasilania i rodzaj napędu. Nadążenie za wszystkimi trendami i nowinkami w dziedzinie akumulatorów, czy silników do rowerów elektrycznych to nie lada wyzwanie. No właśnie – jaki napęd jest najlepszy, jeśli chodzi o rower elektryczny?

Rodzaje silników do rowerów elektrycznych

Napęd elektryczny wyróżnia e-bike od tradycyjnych rowerów. To właśnie dzięki niemu mkniemy do pracy z prędkością znacznie przewyższającą prędkość samochodu osobowego stojącego w korkach, czy pokonujemy kilkunastu, bądź kilkudziesięciokilometrową trasę podczas weekendowej wycieczki bez większego wysiłku.

Napęd elektryczny do roweru jest kluczowym elementem budowy e-bike’a i powinniśmy starannie zastanowić się nad wyborem konkretnego rodzaju napędu. Silnik elektryczny do roweru może być umiejscowiony w różnych jego częściach. Wyróżniamy silnik w kole oraz silnik centralny. Jeśli napęd do roweru umiejscowiony jest w kole (przednim, bądź tylnim) to może on być przekładniowy bądź bezprzekładniowy. Dziś opowiemy o zaletach i wadach każdego z nich.

Silnik w tylnej piaście

Silnik elektryczny w kole, czyli inaczej silnik w piaście jest rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym. Rowery z silnikiem umieszczonym w kole są najbardziej popularne, między innymi dlatego, że spośród wszystkich rodzajów napędów są najtańsze. To jednak nie koniec plusów.

Tylne koło roweru zapewnia dobrą przyczepność roweru do podłoża – większość masy rowerzysty opiera się bowiem na siodełku. Ten rodzaj napędu nie wykorzystuje łańcucha do przenoszenia mocy. Innymi słowy, napęd na tylne koło to duża przyczepność w połączeniu z małymi stratami mocy podczas przenoszenia jej na oponę. Teraz rodzaj napędu może mieć dla nas spore znaczenie, kiedy poruszamy się po mokrej nawierzchni, lub tez po drodze nieutwardzonej.

Silnik w tylnej piaście zalety

Silnik w tylnej piaście minimalizuje możliwość wystąpienia poślizgu przy większych prędkościach. Jest zalecany głównie dla tych rowerzystów, który planują użytkować swój rower głównie poza miastem – do takich celów jest stworzony np nasz fat bike elektryczny. Kolejna niewątpliwa zaleta umiejscowienia silnika elektrycznego w tylnym kole to hermetyczne złącze umożliwiające bezproblemowe zdjęcie koła przy konieczności jego wymiany. Tylny silnik jest też bardzo cichy, co dla wielu osób może okazać się sporą zaletą.

Silnik w tylnej piaście wady

Niestety silnik w tylnej piaście ma swoje wady. Silnik w tylnej piaście roweru bywa ciepły, co czasem może się okazać niekomfortowe dla rowerzysty. Ponadto silniki w tylnym kole mają zazwyczaj niższy moment obrotowy w porównaniu choćby do silników centralnych o tej samej mocy. Może to wpływać na komfort jazdy pod bardzo strome, górskie wzniesienia.

Jeśli chodzi o samo użytkowanie – środek ciężkości jest tu przeniesiony na sam tył pojazdu, co w trakcie jazdy jest mocno odczuwalne. Kiedy dodamy do tego delikatne trudności w poruszaniu tylnym kołem, minusy tego typu rozwiązania mogą przeważyć nad plusami.

Silnik w przednim kole

Silnik elektryczny umiejscowiony w przednim kole roweru zaprojektowany został głównie z myślą o przestrzeni miejskiej. Tym co go wyróżnia od pozostałych rodzajów napędów jest fakt, że jego cena jest wyraźnie niższa od napędów tylnych oraz centralnych. Cechuje się bardzo prostą budową i zapewnia doskonałe rozłożenie masy zwłaszcza w połączeniu z baterią mocowaną na bagażniku. Jakie jeszcze zalety wyróżniają napęd na przednie koło?

Silnik w przedniej piaście zalety

Napęd elektrycznego roweru umiejscowiony w przedniej piaście nie ogranicza funkcjonalności tylnego koła. Dzięki temu możemy zainstalować dowolny rodzaj i wielkość kasety, albo nawet przerzutkę zintegrowaną z piastą. Ponadto, w przypadku konieczności wymiany dętki, nie będziemy mieć z tym problemów. Hermetyczne złącze umożliwi bowiem bezproblemowe zdjęcie koła. Za silnikiem w przedniej piaście przemawia więc bardzo korzystne rozłożenie ciężaru i stosunkowo niska cena.

Jeśli marzy nam się zakup roweru elektrycznego w celach przemieszczania się głównie po mieście, ten rodzaj napędu będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Silnik w przedniej piaście to rozwiązanie, które spotkamy w najbardziej rozchwytywanym modelu tego sezonu, czyli rowerze Muvike City marki Muvike.

Silnik w przedniej piaście wady

To co dla jednych jest dużym plusem, dla innych może okazać się minusem. Ci, którzy planują wykorzystywać rower tylko do jazdy po górach, mogą nie być zadowoleni z napędu na przednie koło. Ze względu na mocowanie silnika rowery z przednim napędem nie są mistrzami w pokonywaniu podjazdów.

Rowery z silnikiem w przedniej piaście gorzej radzą sobie na nieutwardzonych i stromych nawierzchniach. Ten rodzaj silnika jest więc dedykowany rowerzystom, którzy preferują jazdę po mieście, bądź też weekendowe, długie wycieczki po utwardzonych drogach.

Silnik centralny w rowerze elektrycznym

Silnik montowany centralnie daje dużo korzyści łącząc wszystkie zalety przedniego i tylnego napędu. Zapewnia on odpowiednie rozłożenie masy i umożliwia zastosowanie dowolnego osprzętu zarówno do tylnego jak i przedniego koła. Jest bardzo pomocny w przypadku podjazdów pod bardzo strome zbocze: w połączeniu z tylną przerzutką silnik centralny umożliwia dostosowanie momentu obrotowego przekazywanego na tylne koło.

Niestety jest też zdecydowanie najdroższym rozwiązaniem spośród wszystkich dostępnych opcji montażu silnika.

Silnik centralny zalety

Uważa się, że jest to najlepsza lokalizacja dla silnika. Silnik centralny do roweru umożliwia rozłożenie środka ciężkości i nie dostarcza problemów podczas zdejmowania kół. Jest on też mniej podatny na różnego rodzaju awarie i usterki. Dla tych, którzy chcą ulepszać swoje rowery elektryczne nie bez znaczenia będzie fakt, że silnik centralny umożliwia wbudowanie czujnika nacisku na pedał.

Silnik centralny wady

Także i ten rodzaj silnika ma swoje wady. Należą do nich nie tylko wysoka cena roweru, ale też wyższe obciążenie samego łańcucha i konieczność zamontowania ramy o specjalistycznej budowie.

Silnik przekładniowy czy bezprzekładniowy

Wyróżniamy dwa rodzaje silników umiejscawianych w kołach (przednim lub tylnym) – silniki przekładniowe i bezprzekładniowe. Czym się różnią?

Silnik BLDC do roweru

Silnik BLDC do roweru to inaczej bezszczotkowy silnik prądu stałego popularnie nazywany hubem. Jak działa silnik BLCD w rowerze? Jest on najprostszym i najbardziej bezawaryjnym silnikiem rowerowym. W jego budowie brak jest ruchomych elementów, takich jak szczotki i zębatki.

Budowa silnika BLDC to przede wszystkim łożyska – jego jedyne elementy eksploatacyjne, wymieniane w zależności od stylu i warunków jazdy co kilka lub kilkanaście tysięcy kilometrów oraz stator z miedzianym uzwojeniem zamocowany do osi silnika. Magnesy są zamontowane na zewnętrznej obręczy silnika, stator jest umieszczony między nimi. Niestety taka konstrukcja silnika ma pewną wadę – silnik przy niewielkich prędkościach jest mało efektywny.

Silnik bezprzekładniowy do roweru jest bardzo cichy – tę zaletę zawdzięczamy brakowi elementów ruchomych w silniku. Wadą takiego rozwiązania jest niestety spory rozmiar i duża waga silnika. Silniki bezprzekładniowe dedykowane są raczej do ciężkich rowerów typu cargo lub custom stworzonych do jazdy w bardzo wymagających warunkach.

Silnik przekładniowy do roweru

Tym co odróżnia silnik przekładniowy od silników bezprzekładniowych jest przekładnia planetarna – redukcyjna. Motor jest napędzany przez bezszczotkowy silnik prądu stałego, jednak obudowa wprawiana jest w ruch poprzez zębatki przekładni.

Jaki jest efekt wprowadzenia takiego rozwiązania? Pozwala ono na pracę silnika z wyższymi obrotami. Innymi słowy pozwala uzyskać wysoki moment obrotowy przy zachowaniu niewielkich rozmiarów i wagi. Te cechy silnika przekładniowego zapewniają dobre przyśpieszenie i wysoką sprawność silnika także przy niskich prędkościach. Niestety – tego silnika z pewnością nie możemy nazwać bezgłośnym.

Ponadto małe silniki przekładniowe niepolecane są dla ciężkich zestawów rower plus rowerzysta. Kiedy chcemy dynamicznie ruszyć z miejsca przy użyciu manetki możemy uszkodzić tryby przekładni.

Rower z jakim silnikiem elektrycznym wybrać?

Jaki silnik do roweru elektrycznego jest dla nas odpowiedni?

Ta decyzja wydaje się być niezwykle istotna i powinniśmy dokonać jej przed zakupem roweru elektrycznego. Wady i zalety silników w rowerach mogą sprawić, że czujemy się zdezorientowani. Bardzo istotną rzeczą jest więc, by dostosować silnik do naszych potrzeb. Wszystko zależy od tego jak i gdzie chcemy użytkować nasz rower elektryczny.

Silnik przekładniowy dzięki swojej małej wadze i niewielkim rozmiarom doskonale sprawdzi się w rowerach elektrycznych miejskich, czy szosowych. Taki napęd dobrze się sprawuje przy niewielkich mocach i niskich prędkościach. Silniki bezprzekładniowe są dla wszystkich, którzy stawiają na trasy górskie i bezdroża. Rower wyposażony w taki silnik niestety jest cięższy i bardziej rzuca się w oczy, jednak wynagradza to bardzo cichą pracą.

Jeśli chodzi o umiejscowienie silnika w rowerze to również powinniśmy zastanowić się, po jakich trasach będziemy jeździć najczęściej. Jeśli głównie będziemy poruszać się po drogach miejskich, bądź też utwardzonych, powinniśmy zdecydować się na napęd w przedniej piaście, który jest dedykowany do właśnie takich tras.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE