Przejdź do
kask rowerowy z mips

Czym jest system MIPS w kasku rowerowym?

MIPS — skrót, o którym słyszała większość zapalonych rowerzystów. Z naciskiem na „słyszała”. Warto dokładnie wiedzieć, czego on dotyczy. A odnosi się do najważniejszej sprawy związanej z jazdą na rowerze. Mianowicie, dotyczy ochrony głowy, jaką daje kask rowery. Jeśli interesuje Cię to zagadnienie, w poniższym artykule dokładnie je omawiamy.

MIPS Multi Directional Impact Protection System(definicja)

System MIPS to specjalna technologia, której obecność w najbezpieczniejszych kaskach rowerowych zwiększa poziom bezpieczeństwa. Technologia MIPS zakłada obecność specjalnej wkładki, która zapobiega urazom głowy podczas różnego rodzaju wypadków rowerowych.

Na wstępie dodamy, że najłatwiejszym sposobem, który pozwala określić, czy kask posiada MIPS, jest obecność żółtej warstwy wewnątrz kasku.

Aby lepiej zrozumieć sens stosowania tej technologii, warto zastanowić się, jak najczęściej wygląda mechanizm urazów głowy podczas jazdy na rowerze. Okazuje się, że w przypadku upadków najczęściej dochodzi do uderzenia skośnego o podłoże. Te z kolei sprawia, że dochodzi do ruchu obrotowego głowy.

Jak działa technologia MIPS?

Warto wiedzieć, jak w praktyce wygląda działanie systemu MIPS. Obecność wewnętrznej wkładki umożliwia niewielkie ruchy względem skorupy kasku. W tym miejscu warto spojrzeć, jak jest zbudowany tradycyjny kask. Proste kaski rowerowe nie wykazują ewentualnych ruchów skorupy kasku przy uderzeniach. Właśnie ta cecha często powoduje obrażenia.

MIPS — za sprawą specjalnej wkładki — pozwala głowie wykonać niewielki ruch względem skorupy kasku. Oczywiście nie są to znacznie przemieszczenia, MIPS daje pewien zakres ruchu maksymalnie do wartości 10 milimetrów. Właśnie dzięki tej właściwości ryzyko urazów głowy ograniczane jest do minimum.

Alternatywy dla MIPS

Fakt, że ponad 200 firm z całego świata wykorzystuje przy produkcji kasków system MIPS, jest solidnym argumentem, aby sięgnąć po produkty wykorzystujące tę technologię. Mimo wszystko warto wiedzieć, że nie jest to jedyne dostępne na rynku rozwiązanie rozwijane z myślą o zapobieganiu urazom.

Oprócz MIPS producenci również korzystają z następujących rozwiązań:

  • WaveCel;
  • Koroyd;
  • Shearing Pad Inside;

Ich celem — podobnie jak w przypadku kasków z systemem MIPS — jest redukcja ruchów rotacyjnych. Z tym że WaveCel i Koroyd wykorzystują specyficzną strukturę komórkową, której zadaniem jest pochłanianie siły uderzenia. To z kolei pozwala zredukować energię przenoszoną na głowę rowerzysty podczas wypadku.

MIPS, czy zwykłe kaski rowerowe?

Bezpieczeństwo na rowerze to najważniejsza wartość, którą powinieneś się kierować — zarówno podczas krótkich przejażdżek po parku, jak i całodniowych intensywnych tras. Nie radzimy oszczędzać na jakości ochrony głowy.

W przypadku tradycyjnych kasków rowerowych podczas zderzenia z podłożem często one pękają. Mimo wszystko pochłaniają część wstrząsów, chroniąc w ten sposób głowę. Jednak warto postawić na dodatkowe rozwiązania, które będą pomiędzy wyściółką a skorupą kasku, posiadać dodatkową warstwę.

Na koniec musimy też dodać, że kask wyposażony w MIPS to nie tylko domena sportów rowerowych. Jeśli będziesz uprawiać sporty takie jak narciarstwo czy też jazda na motorze, również możesz sięgnąć po kask zaopatrzony w technologię MIPS.

Dowody potwierdzające skuteczność MIPS

Wiele osób nieco lekceważąco podchodzi do szwedzkiej technologii, postrzegając ją jako marketingowy chwyt zwiększający sprzedaż. Nie jest to słuszne podejście. Pracę nad skutecznością technologii prowadzili neurolodzy we współpracy z biomechanikami. Udało im się jednoznacznie dowieźć, że sięgnięcie po technologię MIPS może poprawić bezpieczeństwo podczas wypadku rowerowego.

Ważnym badaniem dowodzącym wartości, jaką daje kask z systemem MIPS było to przeprowadzone w 2021 roku przez badaczy z amerykańskiego uniwersytetu Stevens Institute of Technology, w którym potwierdzono, że MIPS to większe bezpieczeństwo.

Ponownie naukowcy dowiedli, że system MIPS redukuje siły rotacyjne. Jest to zasługą lepszej redukcji szczytowego przyspieszenia rotacyjnego, które jest znacznie ograniczone w przypadku tradycyjnych kasków.

Dodatkowo naukowcy przyglądali się danym statystycznych, z których jednoznacznie wynikało, że MIPS to zmniejsza efekty wypadku. Konkluzja, jaka płynie z badań może brzmieć — MIPS = bezpieczny rowerzysta.

Jaki kask rowerowy z technologią MIPS wybrać?

Jeżeli chodzi o wybór konkretnego kasku, trudno jest wskazać jeden konkretny. Biorąc pod uwagę ich wyższą cenę, możemy mieć pewność, że wszystkie modele będą gwarancją dużego komfortu i bezpieczeństwa w czasie upadku.

Czym jest system MIPS w kasku rowerowym? (podsumowanie)

Już wiesz, jak ważną rolę odgrywa system MIPS lub jego alternatywy w zwiększaniu poziomu Twojego bezpieczeństwa. Jeśli jesteś na etapie poszukiwań kasku, pamiętaj, aby zwracać uwagę na obecność jednego z wymienionych systemów. Uważamy, że technologia MIPS może być słusznym wyborem. Popularność tego rozwiązania nie bierze się znikąd — jego skuteczność jest potwierdzona licznymi badaniami.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE