Przejdź do
Czym się różni kaseta od wolnobiegu

Czym się różni kaseta od wolnobiegu?

Przymierzasz się do zakupu nowego roweru i masz dylemat co wybrać? Wolnobieg czy kasetę? A może nie wiesz, jakie są różnice między oboma mechanizmami? Jesteś w dobrym miejscu. Z poniższego tekstu dowiesz się, jakie zalety mają oba rozwiązania i kiedy są słusznym wyborem.

Zacznijmy od krótkiej charaktertysytki obu rozwiązań.

Wolnobieg — charakterystyka

Jest to od wielu lat wykorzystywany w rowerach mechanizm zapadkowy, którego rolą jest przenoszenie napędu z korby na tylne koło — tym samym wprawianie go w ruch. Tak naprawdę wolnobieg pełni tę samą funkcję, co omówiona w kolejnej części kaseta rowerowa.

W przypadku wolnobiegu mechanizm zębatkowo-zapadkowym jest na stałe zintegrowany z zębatkami. Odwrotnie niż w przypadku kasety. Musisz od razu wiedzieć, że wolnobieg jest wykorzystywany od lat przy produkcji rowerów, ale jego czasy powoli odchodzą do lamusa.

Kaseta rowerowa — charakterystyka

Mówi się, że kaseta rowerowa to nowocześniejsza alternatywa dla wolnobiegu. W przypadku kasety mamy do czynienia z mechanizmem, w którym zębatki nie są trwale przyczepione do piasty tylnego koła. W zasadzie cała kaseta składa się tylko i wyłącznie z zębatek, w których najmniejsza zębatka posiada pierścień mocujący, którym jest ona łączona z piastą.

Gdyby się zdarzyło, że zechcesz wymienić kasetę, musisz pamiętać, że nie każda tak samo pasuje do każdego roweru — generalnie, kaseta musi mieć tyle samo zębatek, co prawa manetka w przerzutkach.

Jeżeli chodzi o materiał, z którego są wykonywane kasety do roweru, mamy tu najczęściej do czynienia ze stalą lub aluminium.

Może Cię zainteresować: Jak okręcić pedały w rowerze?

Gdy chcesz sprawdzić, który mechanizm występuje w Twoim rowerze

Jeśli chcesz odróżnić kasetę od wolnobiegu, zadanie jest proste. Wystarczy spojrzeć na zachowanie nakrętki przyczepionej do piasty — konkretnie do bębenka piasty. Jeśli podczas obrotu kasety zauważysz, że nakrętka rusza się wraz z zębatkami, wtedy masz do czynienia z kasetą.

Mechanizm wolnobiegu charakteryzuje się tym, że nakrętka pozostaje nieruchoma w stosunku do zębatek, gdy te wykonują ruch. W końcu tutaj cały mechanizm jest zintegrowany na stałe z piastą.

Wolnobieg a kaseta — różnice

Zanim powiemy o różnicach, najpierw wskażmy na jedną fundamentalną cechę wspólną. Zarówno wolnobieg, jak i kaseta w praktyce działają w podobny sposób. Oba umożliwiają ruch obrotowy koła, gdy przestajesz pedałować. Ich działanie jest odwrotnością mechanizmu działania tzw. ostrym kole, w którym tarcza i korba są połączone na stałe. Tym samym w ostrym kole, gdy pedałujesz do przodu, koło kręci się zgodnie z ruchem pedałów. Gdy zaś pedałujesz do tyłu, ono także kręci się do tyłu.

wolnobieg czy kaseta

Po tym krótkim wprowadzeniu dotyczącym podobieństw skupmy się na różnicach między wolnobiegiem a kasetą. Musisz wiedzieć, że oba mechanizmy wizualnie, na pierwszy rzut oka wyglądają praktycznie tak samo. Jest jednak kilka różnic, które dostrzeżesz, mając styczność z kasetą i wolnobiegiem. Poniżej wymieniamy najistotniejsze:

  • Kaseta i wolnobieg różnią się sposobem montażu i demontażu. Jeśli zechcesz odkręcić kasetę znajdującą się na bębenku piasty, musisz użyć specjalnego klucza. Jednocześnie musisz dokonać blokowania kasety z zębatkami, które będą kręcić się wraz z ruchem klucza. Przyrządem stabilizującym jest tzw. bacik — krótki fragment łańcucha, którym obejmujesz jedną z zębatek. W przypadku wolnobiegu problem ten nie występuje — można kluczem od razu odkręcić zębatki.
  • Montaż i demontaż wolnobiegu jest bardziej wymagający niż w przypadku kaset. Jeśli planujesz wykonywać samodzielną konserwację roweru, w przypadku awarii w trasie, wolnobieg będzie dla Ciebie sporym wyzwaniem. Jego demontaż będzie wymagał od Ciebie większych umiejętności i zajmie więcej czasu niż ściągnięcie kasety.
  • Nie jest to regułą, ale zdarza się, że oba mechanizmy mają inny kolor: kasety występują w kolorze czarnym i srebrnym, zaś wolnobiegi mają barwę lekko żółtawą, przechodzącą w kolor złoty.
  • Z uwagi na różnice między mechanizmami należy zaopatrzyć się w osobny klucz do kasety i osobny do wolnobiegu — nie są one kompatybilne. Poza tym jest wiele rodzajów kluczy do montowania wolnobiegu.
  • Wolnobieg w trakcie pedałowania ulega automatycznemu, ciągłemu dokręcaniu do piasty koła. Kaseta nie ma tej cechy, dlatego trzeba pamiętać, by podczas dokręcania jej użyć sporej siły.
  • Zupełnie inaczej wygląda piasta w przypadku wolnobiegu i kasety. Wynika to z faktu, że w kasecie znajduje się bębenek piasty. Tego elementu nie ma w przypadku wolnobiegu.

Kaseta czy wolnobieg — jednostronny werdykt

Wspomnieliśmy już na początku, że kaseta rowerowa jest technologiczną następczynią wolnobiegu. Oznacza to, że — choć oba mechanizmy są podobne — to prawie zawsze należy unikać wolnobiegu. Kaseta od wolnobiegu jest znacznie lżejsza — tym samym w zaawansowanych rowerach (gdzie liczy się każdy gram) — wolnobieg będzie przegrywał z kasetą.

W zasadzie jest tylko jeden powód, aby sięgnąć po rower z wolnobiegiem — jeśli jesteś fanem oldschoolowych rowerów, to wtedy z sentymentu możesz zechcieć sięgnąć po rower z wolnobiegiem. Oczywiście często nawet nowe rowery w stylu retro, mają kasetę. W końcu różnica między oboma mechanizmami jest praktycznie niezauważalna. Jednak pamiętaj, że wolnobieg wydaje charakterystyczny dźwięk podczas pedałowania. Tak więc zalety wolnobiegu de facto sprowadzają się do sentymentalnej wartości roweru.

Czym się różni kaseta od wolnobiegu? [podsumowanie]

Już wiesz, czy różni się kaseta od wolnobiegu. Wiesz też, które z tych rozwiązań jest lepszym wyborem. Możesz śmiało zabierać się za wybór mechanizmu do swojego roweru — tak, aby każdy przejechany kilometr był źródłem szczerej frajdy.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE