Przejdź do
Sztywna oś w rowerze - co to jest i co daje

Sztywna oś w rowerze – co to jest i co daje?

Okazjonalni rowerzyści nie zwracają uwagi na różnego rodzaju techniczne detale występujące w ich rowerze. Jeśli jednak sporo czasu spędzasz na dwóch kółkach, musisz wiedzieć, czym jest sztywna oś w rowerze — wiedza ta może znacząco poprawić komfort jazdy i pomóc dopasować idealne rozwiązanie do specyfiki Twojej jazdy. W poniższym tekście dowiesz się, czym jest sztywna oś i w jakich przypadkach dobrze się sprawdza.

Sztywna oś w rowerze – definicja

Sztywna oś jest systemem, który umożliwia mocowanie kół rowerowych do ramy. W mechanizmie tym występują oczka (tworzące zamknięte połączenie), między którymi umiejscowiona jest piasta i jej oś.

W przypadku piast, gdzie występuje sztywna oś w rowerze, mamy do czynienia ze znacznie grubszym otworem, przez który przechodzi oś. Gdy chcesz zamontować koła, wystarczy, że przeprowadzisz oś przez piasty i zabezpieczysz je przy użyciu zacisków.

Dostępność sztywnej osi w rowerze – zalety

W rowerach, w których koła są montowane przy użyciu sztywnej osi, można wyróżnić kilka zalet — docenią je wszystkie osoby ceniące wygodę z podczas przejazdów przez górskie tereny.

  • Sztywna oś w rowerze to gwarancja stabilnie i bezpiecznie zamontowanego koła. Występująca tutaj oś ma solidną budowę, co sprawia, że idealnie wpasowuje się ona w oczka widelca — dając 100% stabilizacji.
  • Gdy mocno zamkniemy zacisk, nie ma ryzyka, że koło będzie ślizgać się po widelcu.
  • Sztywność mechanizmu będzie dużą zaletą w przypadku hamulców tarczowych. Gdy będziesz zakładać nowe koło, nie ma tu ryzyka, że nastąpi jakieś przemieszczenie piast, a któreś z elementów będą wzajemnie się ocierać.

Z drugiej strony, sztywna oś w rowerze sprawia, że ściąganie koła nieco więcej czasu zajmuje. Ale przy odrobinie wprawy, nawet tego nie dostrzeżesz.

Może Cię zainteresować: jak odkręcić pedał w rowerze?

Kiedy warto skupić się na sztywnej osi?

Jeśli jeździsz na rowerze MTB po trudnym terenie, wtedy dobrym pomysłem będzie zakup dwukołowca wyposażonego w mechanizm sztywnej osi. W przypadku jazdy górskiej, gdzie rower górski jest intensywnie eksploatowany, sztywna oś zapewnia większe bezpieczeństwo.

Wyższy poziom bezpieczeństwa sztywnej osi wynika z faktu, że koło jest tutaj stabilnie osadzone w obrębie widelca — w końcu zamknięte oczka, na których znajduje się oś zapobiegają ewentualnemu odpadnięciu koła podczas dynamicznych manewrów po wyboistym terenie.

Obecność sztywnej osi jest szczególnie pożądana, gdy masz rower górski wykorzystywany w warunkach terenowych.

Szybkozamykacz – alternatywa dla sztywnej osi

Sztywna oś w rowerze nie jest jedynym dostępnym na rynku rozwiązaniem, jeżeli chodzi o mechanizmy łączące koło z widelcem. Alternatywą jest tzw. szybkozamykacz. Być może teraz zastanawiasz się, czy przypadkiem ta druga opcja nie będzie lepszym wyborem w Twoim przypadku. Już wyjaśniamy.

Gdy chcesz założyć koło w systemie opartym o szybkozamykacz, wystarczy, że usadowisz koło na widelcu — musi się ono znajdować na ziemi, tak, aby można było nałożyć na nie widelec, a w przypadku tylnego koła ramę. Później wystarczy dokręcić szybkozamykacz i rower jest gotowy do podróży.

Oczywiście ten model mocowania koła nie jest idealny — mimo łatwego montażu, nawet mocno dociśnięty szybkozamykacz sprawia, że koła są w stanie przemieszczać się po widelcu. Z tego względu nie jest to zalecane rozwiązanie, gdy używasz roweru wyczynowego. Wtedy lepiej jest sięgnąć po sztywną oś.

Jak sprawdzić, czy jest u mnie sztywna oś w rowerze?

Być może osoby mniej zaznajomione z konstrukcją rowerów, mogą być problem z odpowiedzią na pytanie, czy w przypadku ich roweru jest dostępny mechanizm oparty o sztywną oś. Odpowiedź na to pytanie jest prosta — w zasadzie możesz ją już wyciągnąć na podstawie powyższych akapitów.

Jeśli po odkręceniu osi, piasta nadal pozostaje w widelcu, oznacza to, że masz w Twój rower górski ma sztywną oś. Jeśli zaś po odkręceniu zacisków możesz podnieść ramę roweru, a koło pozostaje na ziemi, wtedy w Twoim rowerze jest dostępny szybkozamykacz.

Sztywna oś w rowerze – co to jest i co daje? (podsumowanie)

Już wiesz, czym jest sztywna oś. Wiesz też, w jakich sytuacjach jest właściwym wyborem. Mamy więc nadzieję, że lektura powyższego tekstu pomoże Ci dopasować idealne rozwiązanie, które zwiększy komfort i przyjemność z Twojej jazdy. Pamiętaj na koniec, że jeśli będziesz kupować nowy rower MTB, będzie najlepszym zastosowaniem, w którym przyda Ci się sztywna oś.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE