Przejdź do

Rowery elektryczne premium – co je odróżnia od innych?

W kwestiach zakupowych oznaczenie produktu kategorią premium oznacza wyższą cenę dla konsumenta. Wraz z wyższą od przeciętniej ceną powinna iść oczywiście wyższa jakość. Czym jest jednak jakość w odniesieniu do rowerów elektrycznych?

W przypadku rowerów elektrycznych jakość premium to nie tylko markowe komponenty, ale i namacalne korzyści – realne osiągi roweru (przyspieszenie, dobry zasięg baterii) oraz unikatowość designerska (moda). Kupując rower za kilkanaście tysięcy złotych mamy prawo oczekiwać, że poza niekwestionowanym bezpieczeństwem i ergonomią, rower zachwyci nas swoim charakterem. Wyjątkowo wygodny ma szansę zastępować nam na co dzień samochód.

Po czym poznać niezawodny rower elektryczny?

Pewnie nieraz zdarzyło się Tobie zakupić markowy produkt, który Cię setnie rozczarował. Usterka pojawiająca się w krótkim czasie po zakupie towaru od bardzo znanej marki może jednak się zdarzyć zawsze. Złośliwość rzeczy martwych. Chcąc złożyć reklamację dzwonisz na infolinię i czekasz jako szósty w kolejce na rozmowę z konsultantem tylko po to, aby się dowiedzieć, że musisz złożyć reklamację online na specjalnym wniosku. Gdy chcesz pobrać wniosek, załącznik nie działa. Dzwoniąc ponownie na infolinię jesteś 10-ty w kolejce. W sklepie stacjonarnym kolejki, a nowozatrudniona kasjerka jeszcze nigdy nie robiła zwrotu. Historia brzmi znajomo?

Rower elektryczny premium – obsługa premium

Duże sieci i ogólnopolskie czy globalnie znane marki są w strukturze i sposobie działania mocno korporacyjne, bo inne po prostu nie mogłyby być. Na szczęście „markowy” niekoniecznie musi oznaczać dużej, znanej marki. Markowy rower elektryczny to taki, który jest zbudowany na markowych, solidnych komponentach. W Polsce znajdziemy kilku bardzo solidnych, polskich producentów, którzy startując w branży dokładają absolutnie wszelkich starań, aby potencjalne problemy z rowerami elektrycznymi rozwiązywać szybko i fachowo. Oni po prostu nie mogą pozwolić sobie na to, żeby klienta „olać”.

Markowy rower elektryczny to markowy silnik i markowa bateria

Sercem w rowerach elektrycznych jest napęd, czyli silnik oraz bateria. Najlepsze silniki na rynku to silniki bezszczotkowe Boscha oraz Bafanga. Minimalna akceptowalna moc w rowerach elektrycznych klasy premium to 180W, ale najlepiej, jeśli moc jest jeszcze wyższa. Jeśli model, który nas zainteresował, ma silnik Bafanga, sprawdźmy koniecznie, czy jego zasięg momentu obrotowego ma 49Nm lub 50Nm– bowiem te serie silników wyposażone zostały w optymalizację poboru energii w czasie rzeczywistym – bez utraty mocy, dzięki czemu nie odczuwamy żadnych szarpnięć podczas pracy silnika. Odpowiednia moc zapewnia także świetne przyspieszenie, kiedy będziemy tego potrzebować. Rower elektryczny premium musi mieć moc!

Bateria, koniecznie litowo-jonowa – im bardziej pojemna, tym lepsza. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj Samsung ze swoją serią long life. Samsung long life od 10,4Ah i pojemności 374 Wh wzwyż gwarantuje lekką, mocno wspomaganą jazdę przez minimum 75km.

Warto przeczytać:

Przerzutki ważniejsze niż gdziekolwiek indziej

Jazda rowerem elektrycznym cechuje się stosunkowo częstą zmianą biegów ze względu na konieczność idealnego dopasowania wspomagania do tempa jazdy i ukształtowania terenu.

Dlatego też tutaj nie ma miejsca na podrabiane systemy przerzutek. Standardem w rowerach elektrycznych premium są systemy przerzutek światowego lidera w branży – Shimano. W wersjach rowerów elektrycznych premium można już znaleźć wersję Shimano Altus, choć Tourney też byłby względnie akceptowalny. Tutaj Twój wybór możesz pozostawić kwestii ceny, którą jesteś gotowy zapłacić.

Dłuższe wycieczki – rowery elektryczne premium w wersjach PRO

Wielu europejskich producentów rowerów elektrycznych premium w swojej ofercie posiada także modele z bardzo pojemnymi bateriami – wersje PRO. Znakomitym przykładem jest polska marka Muvike, której nagrodzony Orłami Branży Rowerowej 2020 model roweru miejskiego City o bazowej baterii 374Wh został na początku tego roku wydany w nowej wersji Muvike City Pro. Zamontowana tutaj bateria 14Ah o pojemności 504 Wh wystarcza na prawdziwy rowerowy maraton – do 120 km na jednym ładowaniu.

Komfort użytkowania klasy premium

Poza solidnym napędem i przerzutkami warto zwrócić uwagę na kilka innych aspektów, które zapewniają prowadzenie roweru w najwyższym komforcie i z największą łatwością.

Na rynku są dwa rozwiązania umiejscowienia napędu, który zapewnia maksymalne obniżenie środka ciężkości, dzięki czemu jazda jest niezwykle lekka i przyjemna. Pierwszym jest umiejscowienie baterii na ramie rowerowej, a drugim ulokowanie baterii i silnika w obu piastach – np. silnika w przedniej, a baterii z tylnej.

Rower elektryczny klasy premium musi być zbudowany w oparciu o jedno z powyższych rozwiązań – rower nie jest podsterowny, a ty nie czujesz, że waży on więcej niż klasyczna, nieelektryczna wersja roweru.

Czołgi klasy premium – rowery elektryczne premium na grubych oponach

Jeśli nie decydujemy się na model miejski, a bardziej crossowy, którym zamierzamy pokonywać trudniejszy teren lub po prostu gustujemy masywniejszych rowerach, przydadzą się grubsze opony typu fat tire. Nadają unikalnego charakteru rowerowej sylwetce.

Rowery na grubych oponach są coraz częściej wybierane także do miejskiej jazdy ze względu na znakomite radzenie sobie z nierówną nawierzchnią, ale także zwykłą modę – rowery te cechuje sportowa, masywna konstrukcja. Jeśli chcesz wiedzieć, o czym dokładnie mowa – spójrz na modele typu Muvike FatBike.

Jednakże w tym przypadku należy koniecznie sprawdzić, czy wybrany rower elektryczny typu fatbike klasy premium posiadana amortyzowany widelec oraz dobry system amortyzacji (koniecznie hydrauliczny!). Bez tego boleśnie odczujemy wszelkie nierówności terenu na sobie, a chodzi przecież o to, by móc komfortowo po nich przejechać, a nie je omijać.

Sprawdź niezależne opinie o produkcie

Wybrałeś już rower, jaki ci się podoba, osprzęt jest czaderski – nic, tylko klikać „Kup Teraz”. Jednak wydając znaczną kwotę na rower elektryczny marki premium koniecznie przeczytaj przed zakupem, co piszą o nim internauci. Sprawdź konto firmy na Allegro, opinie w Google i Oferteo. Pamiętaj, że opinie zamieszczone na stronie internetowej danego producenta mogą być moderowane, dlatego niekoniecznie dowiesz się z nich o potencjalnych problemach z serwisem czy użytkowaniem.

Warto także poszperać w internecie wpisując nazwę producenta i szukać artykułów na temat roweru elektrycznego premium, który chcemy kupić. Niezależne branżowe witryny i czasopisma rowerowe, takie jak bikeWorld, dailyweb czy FXMAG to rzetelne źródło obiektywnych opinii na temat roweru.

Szukając informacji zainteresuj się głównie stopniem zadowolenia właścicieli wybranego modelu, jak i tego, jak wygląda w praktyce serwis i posprzedażowe usługi producenta. W przypadku tak konkretnych i drogich produktów, jak rowery elektryczne, idealnie, jeśli marka oferuje serwis door-to-door.

Udany wybór to udany zakup. Tego właśnie Państwu życzymy.

Masz pytania, mamy odpowiedzi …

    * Wymagane
    Sprawdź Politykę prywatności MUVIKE